• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raiffeisen Bank Polska

  Przeczytaj także...
  Prime Corporate Center (pierwotnie Grzybowska Corporate Center) – wieżowiec powstający obecnie na Woli w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Epstein przy współpracy z Solomon Cordwell Buenz (SCB) z Chicago. Całość powierzchni w budynku zostanie przeznaczona na biura. 22 lipca 2014 r. doszło do olbrzymiej umowy najmu pomiędzy właścicielem budynku Golub GetHouse a Raiffeisen Polbank. Bank wynajął 90% powierzchni użytkowej biur, tym samym ustanowił wieżowiec Prime Corporate Center swoją siedzibą.Komisja Nadzoru Finansowego, KNF – centralny organ administracji państwowej sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Powołany na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 o nadzorze nad rynkiem finansowym. Nadzór nad działalnością Komisji sprawuje Prezes Rady Ministrów.
  BNP Paribas Bank Polska SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest 14. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, a 13. pod względem liczby placówek. Na koniec listopada 2011 r. BNP Paribas Bank Polska posiadał 221 oddziałów.

  Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna – istniejący do 3 listopada 2018 roku bank komercyjny z siedzibą w Warszawie. Po podziale banku i sprzedaży w dniu 31 października 2018 roku w swojej podstawowej działalności Bankowi BGŻ BNP Paribas, połączył się z Raiffeisen Bank International AG, który rozpoczął prowadzenie działalności na terenie Polski poprzez swój oddział – Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce.

  Bank komercyjny – wyspecjalizowana instytucja finansowa trudniąca się obsługą i organizowaniem ruchu pieniądza między jednostkami gospodarującymi i ludnością. Podstawowe zadania to gromadzenie środków pieniężnych, udzielenie kredytów i pożyczek oraz dokonywanie rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym. Świadczy usługi klientowi masowemu. Usługi świadczone przez banki komercyjne są na gruncie prawa bankowego określane mianem czynności bankowych.Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.

  Opis[ | edytuj kod]

  Działał na polskim rynku od 1991 roku. Jego wyłącznym akcjonariuszem pozostawał Raiffeisen Bank International AG (RBI). Akcje Banku nigdy nie znajdowały się w obrocie na GPW. Centrala banku mieściła się w biurowcu Prime Corporate Center przy ul. Grzybowskiej 78 w Warszawie.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:

  Raiffeisen Bank Polska SA koncentrował się na obsłudze średnich i mniejszych firm oraz polskiej klasy średniej, ale miał też rozbudowaną ofertę produktów i usług dla dużych przedsiębiorstw. W 2014 był ósmym największym polskim bankiem pod względem wielkości aktywów.

  30 kwietnia 2012 po spełnieniu wszystkich wymogów prawnych Raiffeisen Bank International AG (RBI) poinformował o formalnym zamknięciu transakcji, w wyniku której Raiffeisen stało się właścicielem 100% akcji Polbank EFG S.A. (Polbank EFG). 4 grudnia 2012 Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na fuzję (połączenie) banków Raiffeisen Bank Polska SA i Polbank EFG SA, która została sfinalizowana 31 grudnia 2012 roku.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Alior Bank – średniej wielkości bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną17 listopada 2008 r.. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych jak i biznesowych, łącząc zasady tradycyjnej bankowości z innowacyjnymi produktami.

  Połączony bank od stycznia 2013 r. do października 2018 r. działał pod marką „Raiffeisen Polbank”.

  Bank był właścicielem spółki Raiffeisen Solutions, prowadzącej kantor internetowy Rkantor.com. Do roku 2016 był również współwłaścicielem (wspólnie z Raiffeisen-Leasing) spółki leasingowej Raiffeisen-Leasing Polska S.A.

  W 2016 roku nie doszła do skutku przygotowywana transakcja sprzedaży Raiffeisen Polbank Alior Bankowi. Sfinalizowano natomiast sprzedaż Raiffeisen-Leasing Polska S.A. bankowi PKO BP S.A.

  Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie powstały poprzez połączenie BNP Paribas Bank Polska z Bankiem Gospodarki Żywnościowej.Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.

  W kwietniu 2018 roku Bank BGŻ BNP Paribas poinformował, że kupi podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł. Transakcja została sfinalizowana 31 października 2018 roku w drodze podziału Raiffeisen Bank Polska przez wydzielenie i przejęcie działalności podstawowej przez Bank BGŻ BNP Paribas. Pozostałe aktywa (walutowe kredyty hipoteczne, ekspozycje na farmy wiatrowe oraz inne wybrane ekspozycje bankowości korporacyjnej) zostały w dotychczasowym Raiffeisen Bank Polska S.A. W dniu 3 listopada 2018 r. doszło do transgranicznego połączenia Raiffeisen Bank Polska S.A. i Raiffeisen Bank International AG. Jednocześnie Raiffeisen Bank International AG rozpoczął prowadzenie działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poprzez oddział – Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce. 11 listopada 2019 r. nastąpiła fuzja operacyjna BNP Paribas z Raiffeisen Bank Polska.

  Raiffeisen-Leasing GmbH – austriackie przedsiębiorstwo finansowe specjalizujące się w leasingu podmiotom gospodarczym. Udziałowcami spółki są Raiffeisen Zentralbank (51%) i banki landowe grupy Raiffeisen (49%).Akcjonariusz – posiadacz akcji spółki akcyjnej i tym samym podmiot praw i obowiązków wynikających ze statutu spółki.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Grupa RBI, raiffeisenpolbank.com, [dostęp 2017-01-29].
  2. Grzegorz Elaniuk: 50 największych banków w Polsce 2015: Czy to był ostatni dobry rok?. alebank.pl. [dostęp 2016-05-27].
  3. Dwa banki sfinalizowały fuzję. Powstał Raiffeisen Polbank, bankier.pl, 2013-01-02 [dostęp 2017-01-29].
  4. Informacje o Rkantor.com, „Raiffeisen Solutions Sp z o.o.”, www.rkantor.com [dostęp 2016-05-01].
  5. Alior Bank nie przejmie Raiffeisen Banku. Kurs mocno w górę, biznes.onet.pl, 2016-12-08 [dostęp 2017-01-29].
  6. Bank BGŻ BNP Paribas kupi podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska za 3,25 mld zł, „Bankier.pl” [dostęp 2018-10-31] (pol.).
  7. Damian Słomski, BGŻ BNP Paribas sfinalizował przejęcie Raiffeisena. Rebranding w najbliższych miesiącach, „WP money”, 31 października 2018 [dostęp 2018-10-31] (pol.).
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Polbank – nazwa handlowa Polbank EFG S.A. Bank obecny na polskim rynku od 14 lutego 2006 roku. Od 19.09.2011 bank przestał wchodzić w skład grupy kapitałowej EFG Eurobank Ergasias i stał się samodzielnym podmiotem uzyskawszy licencję od KNF i wpis do KRS. Bank podlega Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Centrala Polbanku mieści się w Warszawie. Obecnie Polbank jest 13 bankiem na polskim rynku pod względem aktywów. Jest 8 największym kredytodawcą detalicznym. Bank obsługuje ponad 800 tysięcy klientów, ma 323 oddziały w 149 miastach w Polsce. Dyrektorem Generalnym Polbanku jest Kazimierz Stańczak. Po przekształceniu w polski bank, Polbank EFG S.A. na początku 2013 roku został połączony z Raiffeisen Bank. Nowa nazwa to Raiffeisen POLBANK
  Warto wiedzieć że... beta

  Bank – osoba prawna wykonująca działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów, wydawaniu instrumentów pieniądza elektronicznego oraz innych czynności, określonych przepisami ustawy Prawo bankowe i wymienionych w statucie banku. Banki należą do tak zwanych instytucji zaufania publicznego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.