• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rahul Bose

  Przeczytaj także...
  Shaurya (hindi:शौर्य;tłum.: Męstwo) to bollywoodzki dramat sądowy z 2008 roku, wyreżyserowany przez Samar Khana (Kuchh Meetha Ho Jaye). W rolach głównych Rahul Bose, Kay Kay Menon i Minissha Lamba. Zdjęcia do filmu kręcono w Manali, w indyjskim stanie Himachal Pradesh. Na tle konfliktu w Kaszmirze, w Srinagarze adwokat (Rahul Bose) ustala okoliczności, które doprowadziły do tego, że muzułmański oficer zastrzelił swojego dowódcę. Sytuacja procesu pokazuje dramatyzm bratobójczej wojny domowej w Kaszmirze, zmiany, jakich wojna dokonuje w charakterach ludzi i przemoc wyzwalająca okrucieństwo wobec innych. Film ten przedstawia też przemianę głównego bohatera - przechodzi on od postawy beztroskiej bierności ku postawie świadomej walki o prawdę i sprawiedliwość społeczną.Tsunami (jap. 津波, tsunami, pol. fala portowa (tsu – port, przystań; nami – fala) – fala oceaniczna, wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu bądź osuwiskiem ziemi (lub cieleniem się lodowców), rzadko w wyniku upadku meteorytu.
  Bangalore (hindi बंगलूर, trb.: Bangalur, trl.: Baṁgalūr; kannada ಬೆಂಗಳೂರು; ang. Bangalore) – trzecie co do wielkości miasto i piąta aglomeracja w Indiach – 8,7 mln (2011) mieszkańców. Położenie miasta na płaskowyżu Dekan (950 m n.p.m.) zapewnia mu łagodny klimat.

  Rahul Bose (bengalski: রাহুল বসু; marathi: राहुल बोस; ur. 27 lipca 1967 w Bangalore) – indyjski aktor, scenarzysta filmowy, działacz społeczny (zaangażowany w pomoc charytatywną m.in. na rzecz ofiar tsunami i na rzecz pokoju), także gracz rugby (grał w reprezentacji Indii). Rahul Bose spędził dzieciństwo w Kalkucie (w Zachodnim Bengalu), potem przeprowadził się z rodziną do Mumbaju (jego starsza siostra Anuradha jest żoną Tariq Ansari właściciela i dyrektora "Mid-Day Multimedia", znaczącego centrum medialnego w Mumbaju). Podczas studiów zajęty boksem, rugby i działalnością teatralną.

  Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Mumbaj lub Bombaj (hindi i marathi मुंबई, trl. Muṁbaī, trb. Mumbaj; ang. Mumbai; do 1995 hindi बम्बई/बॉम्बे, trl. Bambaī/Bômbe, trb. Bambaj/Bombe, ang. Bombay – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim.

  Gra w filmie niezależnym i komercyjnym bollywoodzkim.Debiutował w 1994 w filmie English, August. Za grę nagrodzony na międzynarodowych festiwalach: podczas "Palm Springs International Film Festival" nagrodą John Schlesinger Award - za Everybody Says I'm Fine! (2001 - był też scenarzystą i reżyserem tego filmu) i podczas Singapore International Film Festival w 2000 roku srebrną nagrodą za Split Wide Open. Duże uznanie krytyków przyniósł mu też film Mr. and Mrs. Iyer.

  Chameli (hindi: चमेली, urdu: چمیلی, dosłownie: "Jaśmin") to bollywoodzki dramat wyreżyserowany w 2003 roku przez autora Calcutta Mail Sudhir Mishra. W rolach głównych znani aktorzy indyjscy Kareena Kapoor i Rahul Bose (aktor kina niekomercyjnego). Tematem filmu jest przypadkowe spotkanie dwojga nieznajomych sobie osób. Dwa obce światy dwóch skrzywdzonych przez los osób: mężczyzny i kobiety, owdowiałego tragicznie biznesmena i prostytutki. Noc, burza i rozmowa sprzyja rosnącemu zrozumieniu między nimi, współczuciu sobie, obiecuje uczucie.Pan i Pani Iyer (ang.: Mr. and Mrs. Iyer) - indyjski dramat wyreżyserowany przez Aparna Sen w 2002, nagrodzony wieloma nagrodami indyjskimi i międzynarodowymi.

  Filmografia[]

 • Winds of Change 2012
 • I Am 2011
 • The Japanese Wife 2010
 • Antaheen 2009
 • Before the Rains 2008
 • Tahaan 2008
 • Shaurya 2008
 • Kaalpurush 2008
 • Chain Kulii Ki Main Kulii 2007
 • Pyaar Ke Side Effects 2006
 • Anuranan 2006
 • 15 Park Avenue 2005
 • Kalpurush 2005
 • Silsilay 2005
 • White Noise 2004
 • Chameli 2004
 • Ek Din 24 Ghante 2003
 • Mumbai Matinee 2003
 • Jhankaar Beats 2003
 • Mr. and Mrs. Iyer 2002
 • Everybody Says I'm Fine! 2001 - aktor, scenarzysta i reżyser
 • Thakshak 1999
 • Split Wide Open 1999 ( wyreż. przezDev Benegal)
 • Bombay Boys 1998
 • "A Mouthful of Sky" 1995 TV-Series
 • English, August 1994 (wyreż. przez Dev Benegal)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Rahul Bose w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Rahul Bose w bazie filmweb.pl
 • Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Silsilay (dosł. "Romans", ang. "Affairs of the Heart", niem. "Silsiilay...Was Frauen wollen") to bollywoodzki dramat z 2005 roku wyreżyserowany przez Khalid Mohammeda, autora takich filmów jak Tehzeeb 2003, Fiza 2001, nominowanego za scenariusz do filmu Zubeidaa. W rolach głównych występuje wiele pięknych kobiet: Tabu, Bhoomika Chawla, Riya Sen, Celina Jaitley, Natassha, Divya Dutta. Role męskie odgrywają Rahul Bose, Jimmy Shergill, Ashmit Patel, Kay Kay Menon. Shahrukh Khan występuje gościnnie w roli narratora filmu, łącząc swoją osobą kilka oddzielnych historii miłosnych.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  15 Park Avenue – film fabularny produkcji indyjskiej, jest to dramat rodzinny wyreżyserowany w 2006 roku przez wielokrotnie nagrodzoną bengalską reżyser Apurnę Sen, autorkę Mr. and Mrs. Iyer. W rolach głównych córka reżyser Konkona Sen Sharma, Shabana Azmi i Rahul Bose. Akcja filmu rozgrywa się w Kalkucie, w Bhutanie i częściowo w Biharze. Film stawia pytania: Co jest rzeczywistością? Czy to, co nas otacza? Czy to, w co wierzymy, czego bardzo pragniemy? Czy wkraczając w czyjeś życie, wiążąc się z kimś, bierzemy za ta osobę odpowiedzialność na zawsze? Tematem filmu jest historia dziewczyny, która cierpi na schizofrenię. W centrum filmu są relacje chorej i opiekującej się nią starszej siostry, a także innych osób, które los konfrontuje z cierpieniem obu sióstr.
  Chain Kulii Ki Main Kulii to bollywoodzka komedia rodzinna z 2006 roku wyreżyserowana przez debiutanta Kituu Salooja. W roli głównej Rahul Bose. To historia 13-letniego Karana, który z tyranii domu dziecka uwalnia się dzięki grze w krykieta. W spełnieniu marzeń pomaga mu kapitan zespołu Varun Roy (Rahul Bose).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jhankaar Beats to bollywoodzka komedia z 2003 roku wyreżyserowana przez debiutanta Sujoy Ghosha, autora Home Delivery: Aapko... Ghar Tak. W rolach głównych Sanjay Suri, Rahul Bose, Juhi Chawla, Shayan Munshi, Rinke Khanna i Riya Sen. Film jest pochwalą przyjaźni, pasji muzycznej i miłości, która polega na poświęceniu się, wychodzeniu naprzeciw uczuciom i potrzebom ukochanej osoby. W centrum filmu relacja wspierających się braci i relacje dwóch małżeństw: cieszących się ze zbliżających się narodzin dziecka - Deepa i Shanti i zagrożonych rozstaniem Rishi i Nikki.

  Reklama