• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raffaele Lombardo

  Przeczytaj także...
  Psychiatria sądowa - dziedzina psychiatrii łącząca się ściśle z sądownictwem. Zadaniem biegłych sądowych z zakresu psychiatrii jest najczęściej ocena poczytalności, zdolności do odbywania kary, czy do uczestnictwa w postępowaniu sądowym osób podejrzanych, czy oskarżonych. Psychiatra sądowy ocenia też zdolność do kierowania swoim postępowaniem, dotyczy to spraw o ubezwłasnowolnienie, a także zdolność do świadomego i swobodnego wyrażania woli - dotyczy to spraw sądowych o unieważnienie testamentu. Zadania psychiatry sądowego mogą być też w szczególnych przypadkach jeszcze inne, zależne od szczegółowych zleceń sądu (bądź prokuratury).29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.

  Raffaele Lombardo (ur. 29 października 1950 w Katanii) – włoski polityk, lekarz, były eurodeputowany, od 2008 do 2012 prezydent regionu Sycylia.

  Życiorys[]

  Ukończył studia medyczne, specjalizował się w zakresie psychiatrii sądowej. Prowadził prywatną praktykę zawodową.

  W drugiej połowie lat 70. został regionalnym sekretarzem młodzieżowej organizacji Chrześcijańskiej Demokracji. Był radnym różnych szczebli administracji lokalnej i regionalnej, a także członkiem egzekutywy.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Chrześcijańska Demokracja (wł. Democrazia Cristiana, DC) – główne ugrupowanie włoskiej sceny politycznej po zakończeniu II wojny światowej. Była partią odwołującą się do ideologii chadeckiej, wyrosła z podziemnej działalności antyfaszystowskiej. Do pierwszej połowy lat 90. wielokrotnie współtworzyła rządy koalicyjne. Rozwiązaniu uległa w 1994 w okresie przemian politycznych wywołanych skandalami korupcyjnymi (tzw. Tangentopoli). Faktycznym liderem DC pozostawał jej aktualny sekretarz.

  Po upadki chadecji współtworzył centroprawicowe Centrum Chrześcijańsko-Demokratyczne. W 1999 uzyskał po raz pierwszy mandat posła do Parlamentu Europejskiego. W 2002 został jednym z liderów powstałej na bazie m.in. CCD Unii Chrześcijańskich Demokratów i Centrum. Rok później objął stanowisko prezydenta prowincji Katania, a w 2004 po raz drugi dostał się do Europarlamentu.

  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.Ruch dla Autonomii (Movimento per le Autonomie, MpA) – włoska centroprawicowa partia polityczna, działająca głównie na obszarze południa kraju.

  W 2005 odszedł z UDC, zarzucając temu ugrupowaniu tendencje centralistyczne. Stanął na czele nowego stronnictwa – Ruchu dla Autonomii, opowiadającym się za zwiększaniem kompetencji władz prowincjonalnych i regionów. Pozostał jednocześnie koalicjantem Silvia Berlusconiego, także wówczas, gdy Dom Wolności opuściła jego poprzednia partia.

  Centrum Chrześcijańsko-Demokratyczne (wł. Centro Cristiano Democratico, CCD) – włoska chadecka partia polityczna, działająca w latach 1994–2002.Unia Chrześcijańskich Demokratów i Centrum (wł. Unione dei Democratici Cristiani e di Centro, UDC) – włoska chadecka i centroprawicowa partia polityczna, jedno z największych ugrupowań włoskich, członek Europejskiej Partii Ludowej.

  W 2008 Raffaele Lombardo wygrał wybory na urząd prezydenta regionu Sycylia, rezygnując w związku z tym z mandatu w PE. Ustąpił z urzędu w 2012 na niespełna rok przez końcem kadencji w związku z zarzutami karnymi o współpracę z mafią.

  Przypisy

  1. Sycylia na skraju bankructwa. pb.pl, 18 lipca 2012.

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego
 • Nota biograficzna na stronie Ruchu dla Autonomii (wł.)
 • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.223 sek.