• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rafael Leónidas Trujillo

  Przeczytaj także...
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.Stan wojenny – jeden ze stanów nadzwyczajnych, polegający na przejęciu administracji przez wojsko. Stan wojenny może być wprowadzony przez rząd danego kraju w celu przywrócenia porządku publicznego w wypadku takich zdarzeń jak zamach stanu czy w celu zdławienia opozycji politycznej.
  Santo Domingo, Santo Domingo de Guzmán (w latach 1936-1961 Ciudad Trujillo na cześć prezydenta Rafaela Trujillo) – stolica Dominikany, 2 061 200 mieszkańców (2001). Położone na wyspie Haiti, (dawniej: Hispaniola) w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim.

  Rafael Leónidas Trujillo Molina (ur. 24 października 1891 w San Cristóbal, zm. 30 maja 1961 w Ciudad Trujillo) – generał, dyktator rządzący Republiką Dominikany od 1930 do 1961 (w tym jako prezydent w latach 1930-1938 i 1942-1952).

  Życiorys[]

  Urodził się 24 października 1891 roku w rodzinie niższej klasy średniej. Jego matka miała mulackie kurzenie co przez całe życie ukrywał. Otrzymał podstawowe wykształcenie a następnie parał się różnych prac. 9 grudnia 1918 roku został przyjęty na szkolenia oficerskie Gwardii Narodowej organizowane przez amerykańskie United States Marine Corps (w tym czasie Dominikana była okupowana przez Amerykanów). 22 czerwca 1925 roku w stopniu generała został oficjalnie mianowany dowódcą naczelnym Gwardii Narodowej. W 1930 roku zachował neutralność w trakcie rewolty przeciwników prezydenta Horacio Vásqueza. W następstwie rozruchów prezydent poddał się do dymisji a realna władza trafiła w ręce Trujillo. Jeszcze w tym samym roku potwierdził swoje rządy poprzez zorganizowanie fasadowych wyborów prezydenckich. Jego rywale zostali aresztowani, zastraszeni lub zamordowani. Wybory zostały tak drastycznie sfałszowane że po przeliczeniu głosów okazało się że generał otrzymał więcej głosów aniżeli było osób uprawnionych do głosowania.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.Okupacja wojenna (łac. occupatio bellica) – czasowe zajęcie przez siły zbrojne państwa prowadzącego wojnę całości lub części terytorium państwa nieprzyjacielskiego i wprowadzenie tam swojej władzy.

  Od czasu objęcia urzędu prezydenta pod fasadą demokracji sprawował dyktatorską władzę którą po części umożliwiało mu przychylne stanowisko Stanów Zjednoczonych. Umocnienie rządów Trujillo umożliwione zostało przez huragan który praktycznie zniszczył stolicę kraju, Santo Domingo, które prezydent wykorzystał do wprowadzenia stanu wojennego. W 1931 roku wprowadził jednopartyjne rządy Partii Dominikańskiej. Na kolejne lata przypadł okres budowy kultu jednostki. Stolicę przemianował na „Ciudad Trujillo“ i nadał sobie liczne tytuły, pośród których znalazły się określenia takie jak „El Benefector“, „dobroczyńca i ojciec odrodzonej ojczyzny“, „odnowiciel finansowej niepodległości“, „najwyższy protektor dominikańskich ludzi pracy“, „geniusz pokoju“, „główny protektor kultury“, „pierwszy wróg komunizmu”, „generalissimus”. Wobec opozycji prowadził politykę represji obejmującej mordy polityczne i tortury. Odwoływał się do idei hispanidad - kultywowania tradycji hiszpańskiej i „wybielenia” społeczeństwa”. W 1937 roku jego armia przeprowadziła masakrę imigrantów haitańskich (rzeź Pietruszki), co zaostrzyło stosunki z sąsiednim państwem. Dzięki korzystnej koniunkturze gospodarczej spłacił zagraniczne zadłużenie republiki. On i jego rodzina pozostali głównymi beneficjentami rozwoju gospodarczego kontrolując 75% majątku narodowego.

  Kult jednostki − kult w imperialnym, autorytarnym lub totalitarnym systemie władzy, prowadzący niejednokrotnie do deifikacji, władcy lub przywódcy.Felipe Horacio Vásquez Lajara (ur. 1860, zm. 1936), dominikański generał i polityk, wiceprezydent w latach 1899-1902, trzykrotny prezydent kraju w 1899 (tymczasowo), 1902-1903 (po dokonaniu przez siebie przewrotu, został obalony) i 1924-1930 (został obalony przez Rafaela Leonidasa Trujillo, udał się na wygnanie). Przywódca Partii Demokratycznej.

  W 1938 roku ustąpił formalnie z urzędu. Do 1942 roku kiedy to powrócił na stanowisko sprawował praktyczną władzę poprzez podstawionych przez siebie polityków. W 1946 roku reżim zmasakrował strajkujących związkowców. W 1952 roku ponownie zrezygnował z urzędu na rzecz młodszego brata Héctora. W 1960 roku przeprowadził nieudany zamach na życie wenezuelskiego prezydenta Rómulo Betancourta. Akcja została potępiona przez społeczność międzynarodowa i sprowadziła na kraj sankcje ekonomiczne. Po ich ogłoszeniu zmusił do ustąpienia Héctora ze stanowiska a na jego następcę wyznaczył Joaquína Balaguera. Po tych wydarzeniach Amerykanie zrozumieli że dyktatorskie rządy Trujillo mogą wywołać w kraju rewolucję w kubańskim wykonaniu zdecydowali się go zlikwidować. 30 maja 1961 roku dyktator zginął w zamachu zorganizowanym przez generała Pupo Romána. Zabójstwo zlecił amerykański konsulat. W chwili śmierci prywatny majątek Trujillo zdobyty poprzez korupcję i kleptokraktyczną formułę rządów przekraczał 500 milionów dolarów. Dyktator na prośbę rodziny został pochowany na paryskim cmentarzu Père Lachaise. W 1970 jego szczątki zostały przeniesione na Cementerio de El Pardo w Madrycie.

  Huragan – zjawisko silnego wiatru, w którym średnia prędkość wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Najczęściej mianem huraganów określa się odpowiednio silne cyklony tropikalne. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przypisy

  1. Find A Grave – Rafael Trujillo y Molina (ang.) [dostęp 2012-02-03].
  2. Rafael Leonidas Trujillo Molina (ang.). http://www.encyclopedia.com.
  3. Dominikana. Historia (pol.). encyklopedia.pwn.pl.
  4. "Kozioł", pan Dominikany (pol.). http://wyborcza.pl/.
  5. Xavier de Marchis, Trujillo, Cezar tropików w: Ostatnie dni dyktatorów, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, tłum. Anna Maria Nowak, s. 63
  6. John Charles Chasteen, Ogień i krew. Historia Ameryki Łacińskiej, tłum. Katarzyna Bartuzi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2007, ISBN 9788306030594, s. 185.
  7. Władysław B. Pawlak, Księga zamachów. Od Sarajewa do Dallas, Państwowe Wydawnictwo "Iskry", Warszawa 1975, s. 268.
  8. Paul Elliott, Krwawa historia morderstw i zamachów politycznych, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2001, ISBN 83-11-09100, tłum. Grzegorz Siwek, s. 135.
  9. Xavier de Marchis, Trujillo, Cezar tropików w: Ostatnie dni dyktatorów, wyd. Znak Horyzont, Kraków 2014, tłum. Anna Maria Nowak, s. 68.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Strajk (ang. strike, niem. Streik) - forma nacisku i protestu społecznego stosowanego przez różne grupy społeczne, głównie jednak przez pracowników najemnych. Znane są różne formy strajku, większość z nich polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mulat - termin określający osobę mającą jednego z rodziców z białą, a drugiego z czarną karnacją. Słowo pochodzi z hiszpańskiego mulo (muł).
  Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
  Héctor Bienvenido Trujillo Molina, zwany Negro (ur. 6 kwietnia 1908 w San Cristóbal, zm. 19 października 2002 w Miami) - generał i polityk Republiki Dominikany.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  San Cristóbal – miasto w południowo-zachodniej Dominikanie, na nizinie nadmorskiej, w dolinie rzeki Nigua, ośrodek administracyjny prowincji San Cristóbal. Wchodzi w skład aglomeracji miejskiej Santo Domingo. Współrzędne geograficzne: 18°25′N 70°07′W/18,416667 -70,116667. Ludność: 203 tys. mieszkańców (2012).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Rómulo Betancourt znany jako "ojciec demokracji wenezuelskiej" (ur. 22 lutego 1908, zm. 28 września 1981) – polityk i prawnik, przywódca lewicowego ruchu studenckiego przeciwko Juanowi Vicente Gómezowi, założyciel partii Akcja Demokratyczna (1941), po obaleniu w 1945 dyktatury wojskowej prezydent, następnie na emigracji wskutek przewrotu Carlosa Delgado Chalbauda, ponownie prezydent w latach 1959-1964.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.