• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raelianie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.Claude Maurice Marcel Vorilhon ps. Raël (ur. 30 września 1946 roku w Vichy, Francja), guru raelian i założyciel Ruchu Raeliańskiego. Wcześniej piosenkarz i dziennikarz sportowy.
  Zlot Raelian w Korei Południowej

  Ruch raeliański, zwany też raelianizmem lub raelizmem – filozofia oparta na historii byłego francuskiego dziennikarza oraz kierowcy wyścigowego, Claude'a Vorilhona, który przyjął imię Rael. Raelianie, przyjmując główne aspekty tej filozofii, wierzą Raelowi, że otrzymał przekaz i instrukcje dla ludzkości od twórców życia na Ziemi, istot podobnych do człowieka, zwanych Elohim. Ich zaawansowana technologia sprawiała, iż ludzie w przeszłości postrzegali ich jako „aniołów” lub „bogów”. Założyciele wszystkich wielkich religii byli inspirowani przez wcześniejsze wizyty Elohim na Ziemi; śledząc kulturę i tradycje dawnych i dzisiejszych religii, w każdej znajduje się ich działalność.

  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

  Rael założył ruch raeliański (początkowo pod skrótem MADECH) w Paryżu w 1974 roku, zaraz po konferencji prasowej. Międzynarodowy ruch raeliański jest największą po scjentologii filozofią opartą na zjawisku UFO na świecie. Grupa raelianów założyła firmę Clonaid (pierwotnie była to korporacja Valiant Venture Ltd.) w 1997, następnie oddano ją w 2000 roku w ręce Brigitte Boisselier. W 2002 roku Clonaid ogłosiła, iż pewna Amerykanka poddała się standardowej procedurze klonowania, w wyniku której narodziła się jej kolejna córka Ewa (26 grudnia 2002). Wiele osób uważa to doniesienie za prawdziwe, inni z kolei uważają, że była to plotka, rozgłoszona, aby przyciągnąć uwagę międzynarodowej społeczności, głównych światowych mediów oraz młodzież do raelizmu.

  Kwas deoksyrybonukleinowy (dawn. kwas dezoksyrybonukleinowy; akronim: DNA, z ang. deoxyribonucleic acid) – wielkocząsteczkowy organiczny związek chemiczny należący do kwasów nukleinowych. U eukariontów zlokalizowany jest przede wszystkim w jądrach komórek, u prokariontów bezpośrednio w cytoplazmie, natomiast u wirusów w kapsydach. Pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Używanie swastyki w symbolu raeliańskim było powodem odrzucenia prośby o wydzielenie eksterytorialnej ziemi przez Izrael, a później przez Liban, pod budowę Trzeciej Świątyni – Ambasady dla Pozaziemskich Cywilizacji. Z tej przyczyny na terenie Izraela raelici używają logo nie zawierającego swastyki. Raelianie oficjalnie na swojej stronie internetowej starają się przywrócić swastyce jej dawną symbolikę.

  Swastyka (dewanagari स्वस्तिक, transliteracja svastika, transkrypcja swastika, 卐) – znak zazwyczaj w kształcie równoramiennego krzyża, o ramionach zagiętych pod kątem prostym. Nazwa swastika pochodzi z sanskrytu i oznacza „przynoszący szczęście” (swasti – powodzenie, pomyślność, od su – „dobry” i asti – „jest”, -ka sufiks rzeczownikowy). Obecnie w krajach Europy i obu Ameryk symbol ten kojarzony jest prawie wyłącznie z Adolfem Hitlerem i nazizmem, natomiast w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności.Epifenomenalizm – pogląd filozoficzny (odmiana materializmu), według którego myśli oraz uczucia są epifenomenami fizycznych stanów mózgu, a nie realnymi procesami.

  Spis treści

 • 1 Filozofia
 • 2 Organizacja
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Scjentologia (ang. Scientology) − organizacja założona w 1951 przez pisarza science fiction L. Rona Hubbarda jako alternatywa dla psychologii. W 1953 została ona jednak określona przez niego jako "stosowana filozofia religijna".
  Apokalipsa – (z gr. apokalypsis - odsłonięcie, objawienie) w terminologii judaistycznej i chrześcijańskiej literatury religijnej, to opis szczególnego rodzaju proroctwa, dotyczącego tego, co ma się wydarzyć w dniach ostatecznych, przekazywanego przez Boga wybranemu prorokowi.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Elohim (dosł. Bogowie; hebr. אלוהים ,אֱלֹהִים) – występujący około 2700 razy w Biblii hebrajskiej jeden z tytułów Boga. W odróżnieniu od tetragramu JHWH, który jest imieniem własnym Boga Jahwe, określenie to pochodzi od rzeczownika pospolitego Bóg. Elohim jest dłuższą formą rzeczownika El (אל) i jego rozszerzenia Eloah (אלוה), określających Boga w Biblii.
  Raeliańska Ambasada dla Istot Pozaziemskich (Ambasada dla Elohim) - projekt Międzynarodowego Ruchu Raeliańskiego, mający na celu wybudowanie ambasady przy założeniu kosztów podstawowych w kwocie 20 milionów dolarów. Jej budowa jest jednym z dwóch (obok głoszenia nauk Raël) fundamentalnych założeń raelizmu. Ambasada będzie zawierała platformę, która ma przyjmować statki kosmiczne cywilizacji pozaziemskich. Start projektu ambasady był nagłaśniany w mediach. Oczekuje się, iż jej lokalizacja będzie eksterytorialna, najlepiej w Jerozolimie, lecz w przypadku braku zgody Izraela ambasada wybudowana zostanie na terenie państwa, które wyrazi na nią zgodę. Ambasadę otaczać będą działki kempingowe zdolne pomieścić około 144 tysiące ludzi , czyli prawie dwa razy więcej od szacowanej ilości Raelian w 2005 roku. Zgodnie z przekazem który otrzymał Rael od Pozaziemskich Istot termin ukończenia budowy upływa w 2035 roku.
  Claude Maurice Marcel Vorilhon ps. Raël (ur. 30 września 1946 roku w Vichy, Francja), guru raelian i założyciel Ruchu Raeliańskiego. Wcześniej piosenkarz i dziennikarz sportowy.
  Oxford University Press – wydawnictwo Oxford University, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Publikuje m.in. Oxford English Dictionary i wiele monografii naukowych w wielu dyscyplinach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.