• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radzymin - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Radzymin – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, miasto położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 17 km od granic Warszawy 25 km od jej centrum. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.
  Łosie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin. Miejscowość Łosie leży nad rzeką Rządzą.

  Radzymingmina miejsko-wiejska w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

  Siedziba gminy to Radzymin.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych 62% powierzchni gminy stanowiły użytki rolne, a 23 % użytki leśne.

  Gmina stanowi 13,6% powierzchni powiatu.

  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Górki – część wsi Stary Dybów w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane za rok 2017

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Radzymin w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Radzymin.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Arciechów, Borki, Cegielnia, Ciemne, Dybów-Kolonia, Dybów Folwark, Emilianów, Łąki, Łosie, Mokre, Nadma Stara, Nadma Pólko, Nowe Słupno, Nowe Załubice, Nowy Janków, Opole, Ruda, Rżyska, Sieraków, Słupno osiedle, Stare Słupno, Stare Załubice, Stary Dybów, Stary Janków, Wiktorów, Wolica, Zawady, Zwierzyniec.

  Folwark – część wsi Stary Dybów w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin.Dybów-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin. Wieś leży przy drodze ekspresowej S8 (obwodnica Radzymina).

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Ciemne, Folwark, Górki, Popielarze,

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Nieporęt, Serock, Wołomin

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Serock (do 1954 gmina Zegrze) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Nadma – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin, nad rzeką Czarną.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Marki – miasto położone w powiecie wołomińskim, w woj. mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej na północny wschód od Warszawy, wzdłuż drogi krajowej nr 8 (europejskiej nr 67) na Białystok (aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego). Przez Marki przepływają: rzeka Długa (Kanał Markowski) oraz rzeka Czarna, uchodzące do kanału Żerańskiego.
  Łąki – wieś i sołectwo w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Radzymin.
  Kobyłka – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa warszawskiego. W aglomeracji warszawskiej, ok. 17 km od centrum Warszawy w kierunku północno-wschodnim na Nizinie Mazowieckiej. Ma dogodne połączenia kolejowe oraz autobusowe ze stolicą. Położone na linii kolejowej nr 6 z Warszawy do Białegostoku. Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Kobyłka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.