• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radziszewo - powiat gryfiński

  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Daleszewo (do 1945 niem. Ferdinandstein) – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino, przy historycznym trakcie komunikacyjnym w kierunku Szczecina, w paśmie zabudowy wytworzonym przez miejscowości Czepino, Daleszewo, Radziszewo, przy drodze krajowej nr 31.
  Gmina Radziszewo – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy było Radziszewo.

  Radziszewo (do 1945 niem. Retzowsfelde) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino, nad Reglicą.

  Historia[]

  W 1751 poprzez zasiedlenie ziem osadnikami i zagospodarowaniu terenów nadodrzańskich powstała wieś Retzowsfelde. Pierwszym właścicielem ziem był Fridrich Sydow, który przywilej zasiedlenia tych ziem otrzymał od króla Fryderyka II. Jednak kłopoty finansowe zmusiły Sydowa do sprzedaży otrzymanych ziem. W 1753 Sydow sprzedał je za 12.000 talarów podpułkownikowi baronowi Carlowi Krzysztofowi Goltz. Osada otrzymała nazwę Retzowsfelde po programie osuszania bagien nadodrzańskich przeprowadzonym przez pułkownika Wolfa Fryderyka von Retzow. Właściwy rozwój nastąpił po 1830, kiedy to na gruntach Radziszewa osiedliło się 60 kolonistów. W latach 1860 – 1870 oprócz zabudowań wchodzących w skład majątku należącego do Erneta Gottlieba Ratt i jego syna, było tu 116 budynków mieszkalnych, 5 rzemieślniczych, oraz 77 gospodarstw rolnych. Wielu mieszkańców zajmowało się uprawą warzyw, sadownictwem oraz rzemiosłem, głównie stolarką i kołodziejstwem. Sam majątek zajmował pierwotnie powierzchnię ponad 700 ha i posiadał 5 budynków mieszkalnych. Retzowsfelde kilkukrotnie zmieniało gospodarza, ostatnim był Zelter, właściciel wsi Drzenin, który kupił Retzowsfelde w 1867 od wdowy po poprzednim właścicielu Erneście Gottliebie Ratt. W 1922 ziemiańskie grunty zostały wydzierżawione rolnikom z wioski. Dwór ziemiański stał na zachodniej stronie wiejskiej ulicy, gdzie droga odgałęzia się na wschód od kościoła. Po latach względnej stabilizacji następnym okresem świetności Radziszewa były lata przedwojenne kiedy budowano drogę tzw. Berlinkę.

  Słubice (do 1945 niem. Frankfurt (Oder)-Dammvorstadt) – miasto w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słubice, w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry, nad rzeką Odrą. 31 grudnia 2012 miasto miało 18 148 mieszkańców. Wraz z Frankfurtem nad Odrą tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Jest to ośrodek akademicki – siedziba Collegium Polonicum, wspólnej jednostki dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Opis[]

  Bliskość Szczecina sprawia, iż Radziszewo jest atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestycji

  W latach 1945-54 siedziba gminy Radziszewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  Radziszewo od północy graniczy ze Szczecinem, od południa - z Daleszewem. Przez wieś prowadzi droga krajowa nr 31 łącząca Szczecin ze Słubicami i trasa kolejowa Szczecin - Kostrzyn nad Odrą. W roku 1945 znajdował się tu punkt obserwacyjny dowódcy 65 Armii Radzieckiej gen. płk. Pawła Batowa.

  Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.Kostrzyn nad Odrą (do 2003 Kostrzyn; niem. Küstrin, łac. Cozsterine) – miasto w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie gorzowskim ziemskim.

  Współcześnie we wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa imienia Małych Zesłańców Sybiru, klub sportowy Odrzanka Radziszewo. Wieś komunikacyjnie połączona jest autobusami PKS relacji Szczecin - Gryfino.

  Radziszewo to wieś ulicowa, położona przy historycznym trakcie komunikacyjnym; posiada bardzo starą metrykę, z zapisów wiadomo iż była to miejscowość ogrodnicza. Archeolodzy znaleźli tu groby popielicowe.

  We wsi kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Kościół w Radziszewie

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paweł Iwanowicz Batow, ros. Павел Иванович Батов (ur. 1 czerwca 1897 we wsi Filisowo, pow. rybiński, gubernia jarosławska, zm. 19 kwietnia 1985 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, generał armii (1955), szef Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego (1962–1965), dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1943, 1945), deputowany do Rady Najwyższej ZSRR 1., 2., 4., 5. i 6. kadencji.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Droga krajowa nr 31 (DK31) – droga krajowa o długości ok. 138 km. Przebiega południkowo wzdłuż Odry przez obszar województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, niemalże równolegle do granicy polsko-niemieckiej. Stanowi alternatywne dla drogi nr 13 połączenie Szczecina z autostradą A6 a także łączy go, wraz z drogą krajową nr 29, z granicą z Niemcami w Słubicach.
  Ulicówka – typ wsi: jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, wieś o zabudowie rozciągniętej, z budynkami z jednej lub dwu stron drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę. Za najdłuższą ulicówkę w Polsce uważa się Zawoję w powiecie suskim w województwie małopolskim.
  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.
  Gmina Gryfino – gmina miejsko-wiejska z funkcjami podmiejskimi, położona w województwie zachodniopomorskim północnej części powiatu gryfińskiego. Sąsiednie gminy:
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama