• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •                Biorę udział w badaniu      Nie obchodzi mnie to 
  Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Radziszewo - powiat gryfiński

  Przeczytaj także...
  Gryfino, (niem. Greifenhagen) – miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.Województwo szczecińskie zostało utworzone z tzw. Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej od Niemiec. 14 marca 1945 r., jeszcze przed całkowitym oddaniem tych terenów pod administrację polską, Rząd Tymczasowy Rzeczypospolitej Polskiej podzielił je na okręgi. Jednym z nich był Okręg III - Pomorze Zachodnie, który obejmował także fragment Ziemi Lubuskiej i polskiej części Łużyc (dzisiejsza większa część województwa lubuskiego). Z części położonej nieco na północ od rzek Warty i Noteci utworzono 28 czerwca 1946 r. nowe województwo szczecińskie. Pierwotnie jego stolicą był Koszalin, później siedzibę przeniesiono do Szczecina. Powierzchnia wynosiła 30.251 km² (drugie co do wielkości, po poznańskim na 14 województw), a zamieszkiwało je 892.600 mieszkańców (w 1946 r.) Obejmowało ono obszar obecnego obecnego województwa zachodniopomorskiego oraz część zachodnią województwa pomorskiego.
  Daleszewo (do 1945 niem. Ferdinandstein) – wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino, przy historycznym trakcie komunikacyjnym w kierunku Szczecina, w paśmie zabudowy wytworzonym przez miejscowości Czepino, Daleszewo, Radziszewo, przy drodze krajowej nr 31.
  Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie gryfińskim. Zapoznaj się również z: inne miejscowości o tej nazwie.

  Radziszewo (do 1945 niem. Retzowsfelde) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Gryfino, nad Reglicą.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 1751r poprzez zasiedlenie ziem osadnikami i zagospodarowaniu terenów nadodrzańskich powstała wieś Retzowsfelde. Pierwszym właścicielem ziem był Fridrich Sydow, który przywilej zasiedlenia tych ziem,- otrzymał od króla Fryderyka II. Jednak kłopoty finansowe zmusiły Sydowa do sprzedaży otrzymanych ziem. W 1753 Sydow sprzedał za 12.000 talarów podpułkownikowi baronowi Carlowi Krzysztofowi Goltz. Osada ta otrzymała nazwę Retzowsfelde po programie osuszania bagien nadodrzańskich przeprowadzonym przez pułkownika Wolfa Fryderyka von Retzow. Właściwy rozwój nastąpił po 1830 r kiedy to na gruntach Radziszewa osiedliło się 60 kolonistów. W latach 1860 – 1870. oprócz zabudowań wchodzących w skład majątku należącego do Erneta Gottlieba Ratt i jego syna, było tu 116 budynków mieszkalnych, 5 rzemieślniczych, oraz 77 gospodarstw rolnych. Wiele mieszkańców zajmowało się uprawą warzyw, sadownictwem oraz rzemiosłem, głównie stolarką i kołodziejstwem. Sam majątek zajmował pierwotnie powierzchnię ponad 700 ha i posiadał 5 budynków mieszkalnych. Retzowsfelde kilkukrotnie zmieniało gospodarza, ostatnim był Zelter, właściciel wsi Drzenin, który kupił Retzowsfelde w 1867 r. od wdowy po poprzednim właścicielu Erneście Gottliebie Ratt. W 1922 r. ziemiańskie grunty zostały wydzierżawione rolnikom z wioski. Dwór ziemiański stał na zachodniej stronie wiejskiej ulicy, gdzie droga odgałęzia się na wschód od kościoła. Po latach względnej stabilizacji następnym okresem świetności Radziszewa były lata przedwojenne kiedy budowano drogę tzw. Berlinkę.

  Gmina Radziszewo – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 w woj. szczecińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy było Radziszewo.Słubice (do 1945 niem. Frankfurt (Oder)-Dammvorstadt) – miasto w zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie słubickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słubice, w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry, nad rzeką Odrą. 31 grudnia 2012 miasto miało 18 148 mieszkańców. Wraz z Frankfurtem nad Odrą tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Jest to ośrodek akademicki – siedziba Collegium Polonicum, wspólnej jednostki dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

  Opis[ | edytuj kod]

  Bliskość Szczecina sprawia, iż Radziszewo jest atrakcyjnym miejscem dla nowych inwestycji

  W latach 1945-54 siedziba gminy Radziszewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  Radziszewo od północy graniczy ze Szczecinem, od południa - z Daleszewem. Przez wieś prowadzi droga krajowa nr 31 łącząca Szczecin ze Słubicami i trasa kolejowa Szczecin - Kostrzyn nad Odrą. W roku 1945 znajdował się tu punkt obserwacyjny dowódcy 65 Armii Radzieckiej gen. płk. Pawła Batowa.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.

  Współcześnie we wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Podstawowa imienia Małych Zesłańców Sybiru, klub sportowy Odrzanka Radziszewo. Wieś komunikacyjnie połączona jest autobusami PKS relacji Szczecin - Gryfino.

  Radziszewo to wieś ulicowa, położona przy historycznym trakcie komunikacyjnym; posiada bardzo starą metrykę, z zapisów wiadomo iż była to miejscowość ogrodnicza. Archeolodzy znaleźli tu groby popielicowe.

  We wsi kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski.

  Kostrzyn nad Odrą (do 2003 Kostrzyn; niem. Küstrin, łac. Cozsterine) – miasto w północno-zachodniej części województwa lubuskiego, w powiecie gorzowskim ziemskim.Podział administracyjny Polski 1975-1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Kościół w Radziszewie

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Paweł Iwanowicz Batow, ros. Павел Иванович Батов (ur. 1 czerwca 1897 we wsi Filisowo, pow. rybiński, gubernia jarosławska, zm. 19 kwietnia 1985 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy, generał armii (1955), szef Sztabu Zjednoczonych Sił Zbrojnych Państw Stron Układu Warszawskiego (1962–1965), dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1943, 1945), deputowany do Rady Najwyższej ZSRR 1., 2., 4., 5. i 6. kadencji.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Droga krajowa nr 31 (DK31) – droga krajowa o długości ok. 138 km. Przebiega południkowo wzdłuż Odry przez obszar województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, niemalże równolegle do granicy polsko-niemieckiej. Stanowi alternatywne dla drogi nr 13 połączenie Szczecina z autostradą A6 a także łączy go, wraz z drogą krajową nr 29, z granicą z Niemcami w Słubicach.
  Ulicówka – typ wsi: jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, wieś o zabudowie rozciągniętej, z budynkami z jednej lub dwu stron drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę. Za najdłuższą ulicówkę w Polsce uważa się Zawoję w powiecie suskim w województwie małopolskim.
  Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) – nazwa polskich przedsiębiorstw usługowych zajmujących się transportem publicznym. W latach 1945–1992 rozwinięcie skrótu PKS brzmiało Państwowa Komunikacja Samochodowa.
  Gmina Gryfino – gmina miejsko-wiejska z funkcjami podmiejskimi, położona w województwie zachodniopomorskim północnej części powiatu gryfińskiego. Sąsiednie gminy:

  Reklama

  tt