• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radziejowice - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina Mszczonów (dawn. gmina Piekary) - gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Adamów-Parcel – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice.

  Radziejowicegmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.

  Siedziba gminy to Radziejowice.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4748 osób.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2002 gmina Radziejowice ma obszar 80,06 km², w tym:

  Województwo skierniewickie - województwo istniejące w latach 1975-1998. W 1999 zostało podzielone między województwo łódzkie a mazowieckie.Gmina Puszcza Mariańska (do 1953 gmina Korabiewice ) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 15,03% powierzchni powiatu.

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Gmina posiada sprzyjające warunki naturalne, walory krajoznawcze oraz dogodne połączenia komunikacyjne, co zachęca do uprawiania turystyki. Obszar gminy wyróżnia się urozmaiconą rzeźbą terenu, bogactwem lasów, czystymi rzekami i bogatą szatą roślinną.
  Główne centrum wypoczynku i turystyki w sezonie letnim stanowi ośrodek wodny Hamernia w pobliskiej miejscowości Tartak Brzózki. Możliwość rekreacji zapewniają również okoliczne zalewy – Grzymek i Korytów.

  Radziejowice – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice (siedziba gminy). Leży nad rzeką Pisią Gągoliną. Miejscowość jest miejscem urodzenia Michała Stefana Radziejowskiego, kardynała, prymasa Polski oraz Edwarda Krasińskiego, działacza społecznego, pamiętnikarza.Gmina Żabia Wola (dawn. gmina Skuły) - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim 37 km od centrum Warszawy. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Radziejowice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Radziejowice.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Adamów-Wieś, Adamów-Parcel, Benenard, Budy Józefowskie, Budy Mszczonowskie, Chroboty, Kamionka, Korytów, Korytów A, Kuklówka Radziejowicka, Kuklówka Zarzeczna, Kuranów, Krze Duże, Krzyżówka, Nowe Budy, Pieńki-Towarzystwo, Podlasie, Radziejowice, Radziejowice-Parcel, Słabomierz, Stare Budy Radziejowskie, Tartak Brzózki, Zazdrość, Zboiska.

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Kuklówka Zarzeczna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice. Leży nad rzeką Pisią Tuczną.Rzeka początkowo zwana Petrykoską , potem Kuklówką a od roku 1533 Tuczną.

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Wiskitki, Żabia Wola, Żyrardów

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Powiat żyrardowski – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żyrardów.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Adamów-Wieś – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowski, w gminie Radziejowice. Leży nad rzeczką Pisią Tuczną i strugą Ruczaj. Adamów powstał po 1864 r. po wycięciu Puszczy Jaktorowskiej i przeprowadzeniu komasacji, istniejącej od 1579 r. wsi Wólka Brzozokalska zwanej wcześniej Wolą Brzozokolową. Adamów pierwotnie tj. od początku XIX w., należał do parafii św. Rocha w Radziejowicach. Obecnie tj. od lat 50. XX w. należy do parafii MB Częstochowskiej w Kuklówce.
  Kuklówka Radziejowicka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice. Leży nad rzeką Pisią Tuczną .Najstarsze wzmianki dotyczące wsi pochodzą z 1452 roku. Rzeka nazywała się najpierw Petrykoską, potem Kuklówką, a od 1533 r. Tuczną od młynarza Stanisława Thuczny.
  Budy Mszczonowskie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice.
  Pieńki-Towarzystwo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice.
  Radziejowice-Parcel – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice.
  Stare Budy Radziejowskie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Radziejowice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.