• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radu Lupu

  Przeczytaj także...
  Herbert von Karajan (ur. 5 kwietnia 1908 w Salzburgu, zm. 16 lipca 1989 w Anif koło Salzburga) – austriacki dyrygent, animator życia muzycznego.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna – konkurs odbywający się od 1962 roku w Fort Worth, Texas. Został zainicjowany w hołdzie dla Harveya Lavana "Van" Cliburna, zwycięzcy pierwszego Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Jest członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.
  Na mapach: 55°45′23″N 37°36′15″E/55,756389 37,604167 Moskiewskie Konserwatorium Państwowe imienia Piotra Iljicza Czajkowskiego (ros. Московская государственная консерватория имени П. И. Чайковского) – wyższa uczelnia muzyczna założona w roku 1866 przez Nikołaja Rubinsteina.

  Radu Lupu (ur. 30 listopada 1945 w Gałaczu) – rumuński pianista, laureat wielu konkursów pianistycznych.

  Życiorys[]

  Gry na fortepianie uczył się od szóstego roku życia. Zadebiutował w wieku 12 lat, a w 1961 otrzymał stypendium na studia w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie był uczniem Heinricha Neuhausa.

  W trakcie swojej kariery osiągnął sukcesy na trzech ważnych konkursach pianistycznych:

  The Edison Award – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda muzyczna przyznawana w Holandii od 1960 roku. Laureaci otrzymują wykonaną z brązu statuetkę przedstawiającą Thomasa Edisona, zaprojektowaną przez holenderskiego rzeźbiarza Pietera d’Honta.Gałacz (rum. Galaţi) – miasto we wschodniej Rumunii, położone na lewym brzegu Dunaju, pomiędzy ujściami do niego Prutu i Seretu. Miasto to jest stolicą okręgu Gałacz.
 • II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Van Cliburna (1966) – I miejsce
 • IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. George'a Enescu (1967) – I miejsce
 • III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds (1969) – I miejsce
 • Po sukcesach konkursowych zaczął być zapraszany na występy do Ameryki i Europy. Współpracował m.in. z Herbertem von Karajanem i Berliner Philharmoniker, a także z Danielem Barenboimem i Zubinem Mehtą. Występuje na wielu festiwalach. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Nagrody Abbiatiego (1989 i 2006), The Edison Award (1995), Nagrody Grammy (1996) i Premio Internazionale Arturo Benedetti Michelangeli (2006).

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.

  W jego repertuarze są utwory m.in. Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Ludwiga van Beethovena i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Nagrał ponad dwadzieścia płyt dla różnych wytwórni muzycznych.

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Decca Classics (ang.)
 • Nota biograficzna na stronie Romania tourism (ang.)
 • Nota biograficzna i dyskografia na stronie All Music (ang.)
 • Zubin Mehta (ur. 29 kwietnia 1936 w Bombaju) – indyjski dyrygent muzyki poważnej. Wielokrotnie prowadził koncert noworoczny w Wiedniu. Był dyrektorem muzycznym Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej w Tel Awiwie. Dyrygował na koncercie trzech tenorów – Plácido Domingo, Luciano Pavarottiego i José Carrerasa. W 2005 zorganizował w Madras koncert wspomagający ofiary tsunami. W 2007 wystąpił w Polsce z orkiestrą florenckiego Teatru Muzycznego.Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds (The Leeds International Piano Competition, często potocznie The Leeds) – konkurs pianistyczny odbywający się co trzy lata od 1961 r. Jego założycielkami były Marion Stein, wówczas księżna Harewood, oraz Fanny Waterman, która do dziś jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącą jury konkursu. Przesłuchania konkursowe odbywają się w Wielkiej Sali Uniwersytetu Leeds oraz w miejskim ratuszu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Alexander Schumann (urodzony 8 czerwca 1810 w Zwickau w Saksonii - zmarł 29 lipca 1856 w Endenich) - niemiecki kompozytor i pianista okresu romantyzmu, krytyk muzyczny. Mąż Clary Schumann. Jako jeden z pierwszych odkrył talent Fryderyka Chopina i Johannesa Brahmsa.
  Heinrich Gustawowicz Neuhaus, pol. Henryk Neuhaus, ros. Генрих Густавович Нейгауз (ur. 31 marca 1888 w Kirowohradzie, zm. 10 października 1964 w Moskwie) – rosyjski pianista i pedagog pochodzenia polsko-niemieckiego. Nauczał w konserwatorium moskiewskim w latach 1922-1964. Jest autorem książki Sztuka pianistyczna (1958) uznawanej za najbardziej fachową i najszerzej używaną w tej dziedzinie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.
  Johannes Brahms (ur. 7 maja 1833 w Hamburgu, zm. 3 kwietnia 1897 w Wiedniu) - niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu.
  Berliner Philharmoniker (Filharmonicy Berlińscy) – orkiestra z siedzibą w Berlinie, znana wcześniej jako Berliner Philharmonisches Orchester.
  Franz Peter Schubert (ur. 31 stycznia 1797 w Himmelpfortgrund, zm. 19 listopada 1828 w Wiedniu) – austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu w muzyce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.