• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radisson Blu Sobieski Hotel

  Przeczytaj także...
  Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO Bank Polski, PKO BP) – polski bank uniwersalny założony w 1919 jako Pocztowa Kasa Oszczędności, spółka akcyjna notowana od 2004 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; największy bank uniwersalny w Polsce; od 2009 prezesem banku jest Zbigniew Jagiełło.Rezidor Hotels and Resorts (pierwotnie: SAS International Hotels) – skandynawska grupa hotelowa, będąca częścią amerykańskiej korporacji Carlson. W swoim portfolio ma 1100 hoteli z liczbą 161 tys. pokoi w 78 krajach świata.
  Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (w skrócie Bank Pekao S.A., PEKAO) – bank uniwersalny z siedzibą w Warszawie, działający głównie na obszarze Polski. Spółka akcyjna pod kontrolą włoskiej grupy UniCredit, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeden z dwóch największych (obok PKO BP) banków w Polsce.

  Radisson Blu Sobieski Hotel, dawniej Hotel Jan III Sobieski – czterogwiazdkowy hotel znajdujący się przy placu Artura Zawiszy 1 w Warszawie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Budynek zaprojektowany przez Wolfganga Triessinga i Macieja Nowickiego oddano do użytku w 1992. Budynek z kopułą nawiązuje formą do narożnej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest urozmaicona kolorystyka elewacji. Budynek hotelu otrzymał tytuł „Koszmar sześciolecia 1989–1995” w plebiscycie publiczności.

  Radisson Collection Hotel Warsaw, do 2018 Radisson Blu Centrum Hotel Warsaw – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ul. Grzybowskiej 24. Radisson Blu (wcześniej Radisson SAS) – międzynarodowa sieć hotelowa wchodząca w skład grupy Rezidor Hotel Group.

  Pierwszym właścicielem hotelu było konsorcjum dwóch państwowych banków PKO BP i Pekao S.A. (spółka Syrena International). W 2006 sprzedano go polsko-austriackiej firmie Warimpex. Od tamtego czasu operatorem hotelu była austriacka Vienna International Hotels.

  W 2011 doszło do sprzedaży hotelu norweskiej firmie Wenaasgruppen, która podjęła decyzję o zmianie operatora. Nowym operatorem wybrano Rezidor Hotels and Resorts i zdecydowano się włączyć go do sieci Radisson Blu.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Plac Artura Zawiszy – plac w Warszawie w dzielnicy Ochota u zbiegu ulic: Alej Jerozolimskich, Raszyńskiej, Grójeckiej i Towarowej. W sąsiedztwie znajduje się przystanek kolejowy Warszawa Ochota, hotel "Jan III Sobieski", biurowiec Millennium Plaza oraz potrójny hotel Kyriad Prestige, Premiere Classe, Campanile. Po drugiej stronie torów kolejowych, na Woli, w dawnym budynku dworca Warszawa Główna Osobowa mieści się Muzeum Kolejnictwa.

  Jest jednym z dwóch hoteli tej sieci w Warszawie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hotel Radisson Collection w Warszawie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 265. ISBN 83-01-08836-2.
  2. Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2005, s. 148. ISBN 83-908950-8-0.
  3. Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie 1989-2001. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2002, s. 164. ISBN 83-908950-5-6.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.78 sek.