• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio internetowe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Przesyłanie strumieniowe − technologia przesyłania multimediów umożliwiająca odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom w odtwarzaniu. Przesyłanie strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem. Pliki przesyłane strumieniowo nie są zapisywane na dysku i ich kolejne fragmenty znikają z pamięci tuż po ich odtworzeniu. Technologia ta jest wykorzystywana najpowszechniej w radiu internetowym i telewizji internetowej.Windows Media Audio (WMA) - format kompresji dźwięku stworzony przez Microsoft. W zamierzeniach producenta ma konkurować z formatem MP3.
  Prezenter internetowego Wolnego Radia Opornik

  Radio internetowerozgłośnia cyfrowa, nadająca swoje audycje poprzez Internet, za pomocą przesyłania strumieniowego, zwykle w formacie MP3, Ogg Vorbis, RealAudio, AAC+ lub Windows Media Audio, często jest radiem amatorskim. Także tradycyjne stacje radiowe wykorzystują Internet jako dodatkowy kanał nadawczy.

  Vorbis - stratny kodek dźwięku z rodziny Ogg. Bardzo często używany jest w połączeniu z kontenerem Ogg i nosi wtedy nazwę Ogg Vorbis (często błędnie zapisywaną tylko jako Ogg, czy nawet jako OGG). Ogg Vorbis potrafi obsłużyć do 255 kanałów i ponad 16-bitowy dźwięk w zakresie 6-48 kHz.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.

  Sytuacja rozgłośni internetowych w Polsce[ | edytuj kod]

  Radio emitujące swój program wyłącznie drogą internetową nie musi w Polsce starać się o uzyskanie koncesji na nadawanie, a co za tym idzie uiszczać opłat dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nadawca takiej rozgłośni powinien zatroszczyć się o pozwolenie na rozpowszechnianie utworów muzycznych. Nadawanie piosenek bez takiej zgody może skutkować karą do dwóch lat pozbawienia wolności i wysoką grzywną dla właściciela stacji. W celu legalnego odtwarzania muzyki w radiu, nadawca powinien podpisać umowy z podmiotami, którymi są:

  Radio 357 (czyt. radio trzy-pięć-siedem) – internetowa stacja radiowa o profilu muzyczno-publicystycznym nadająca program od 5 stycznia 2021 i skupiająca w swym gronie dużą część dziennikarzy wcześniej pracujących dla Programu Trzeciego Polskiego Radia. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych — stowarzyszenie, zajmujące się zarządzaniem prawami pokrewnymi do praw autorskich wykonawców utworów.
 • ZAiKS - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych
 • ZPAV - Związek producentów Audio Video
 • SAWP - Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - muzycznych
 • Związek Artystów Wykonawców STOART.
 • W podpisanych umowach musi być określona wysokość tantiem, jakie nadawca będzie uiszczał wytwórniom z tytułu praw autorskich. Część z pozyskanych w ten sposób środków trafia również do wykonawców.

  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Podcasting, podcast, spolszczone: podkasting, podkast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS.

  Bogactwo dostępu poprzez specjalne programy i aplikacje do spersonalizowanej muzyki, czy podcastów, możliwość korzystania z internetowej telewizji bez umów i stałych zobowiązań, istnienie m.in. serwisu YouTube, gdzie można samemu dobierać sobie treści z zakresu-audio-video, dobrze rozwinięta sieć radia analogowego na większości terytorium w kraju, mnogość samych tylko radiowych kanałów internetowych i słaba ich reklama powodują, że rozgłośnie nadające za pośrednictwem Internetu to projekty mniej lub bardziej niszowe. Wśród tych radiostacji najwięcej jest takich, które nie zatrudniają żadnych dziennikarzy, ani prezenterów, a ich ramówkę stanowią wyłącznie playlisty z określonymi utworami, które odtwarzane są w kolejności losowej (sama tylko Grupa RMF nadaje w ten sposób ponad 100 stacji).

  RealAudio – format kompresji dźwięku stworzony przez firmę RealNetworks. Kodek został opracowany głównie z myślą o wykorzystaniu go w strumieniowaniu dźwięku przy łączu internetowym o niskiej przepustowości. Wiele internetowych stacji radiowych korzysta z RealAudio przy transmitowaniu audycji przez Internet.Grupa RMF (do 2009 Broker FM) – utworzona w 1997 roku spółka, wydzielona jako podmiot zarządzający z pierwotnej struktury radia RMF FM.

  Prowadzenie radia wyłącznie drogą internetową nie generuje dużych kosztów. Są jednak stacje tego typu, które zatrudniają znanych dziennikarzy i posiadają regularną ramówkę. Takie rozgłośnie utrzymują się z reklam lub dzięki wsparciu finansowemu słuchaczy i różnych instytucji. Właściciele takich rozgłośni mając świadomość, że ich program dociera do stosunkowo niewielkiego grona odbiorców w porównaniu z tymi działającymi drogą analogową, decydują się w większym lub mniejszym stopniu na emitowanie audycji profilowanych o tematyce przeznaczonej dla węższego grona słuchaczy. Skoro i tak żaden z takich kanałów nie jest słuchany przez więcej niż ok. 2% Polaków to w jakimś stopniu ramówki tworzone są dla osób, które ze względu na danego redaktora lub gatunek audycji będą słuchać danej rozgłośni.

  Radio Wnet – polska firma o charakterze serwisu społecznościowego i platformy radiowej założona w 2009 roku przez Krzysztofa Skowrońskiego, Grzegorza Wasowskiego, Katarzynę Adamiak-Sroczyńską i Monikę Makowską-Wasowską. Radio wspierają m.in. Wojciech Cejrowski, Andrzej Iwicki, Jerzy Jachowicz, Adam Piśko i Jacek Pawłowski.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  Do najpopularniejszych kanałów radiowych nadających wyłącznie drogą internetową, posiadających swój stały codzienny program należą: Radio Nowy Świat, Radio 357, newonce.radio, Radio Rocksewis.fm, Halo.Radio, RadioSpacja, czy Weszlo FM. Do tej grupy w latach 2009-2017 należało też Radio Wnet, które już w niektórych rejonach Polski nadaje swój program drogą analogową.

  Audycja radiowa (łac. auditio = "słuchanie", "plotka") – jednostka, samodzielny odcinek programu radiowego. Może to być audycja muzyczna, słowno-muzyczna, słowna.Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.

  Z badań przeprowadzonych pod koniec 2019 przez Track Kantar Polska wynika, że średnio drogą internetową (komputer, smartfon, odbiornik internetowy) radia słuchało niespełna 8% Polaków, w tym 6,5% z nich, czyli niecałe 2,5 miliona regularnie korzystało z Internetu w celu słuchania rozgłośni profilowanych lub niedostępnych drogą analogową. Rok później pracownia ponownie przeanalizowała słuchalność radia za pośrednictwem Internetu. Okazało się, że rozgłośni radiowych tą drogą słuchało ok. 7,5% Polaków, z czego prawie 6,1%, tj. ok. 1,9 miliona słuchało regularnie przez Internet stacji, które nie nadają na falach FM.

  newonce.radio – internetowa stacja radiowa powiązana z portalem newonce.net, część grupy mediowej newonce.media. Oficjalnie otwarta w marcu 2018 roku. Radia można słuchać 24 godziny na dobę za pomocą aplikacji dostępnej na platformach Android i iOS oraz na stronie internetowej rozgłośni. Na antenie radia można usłyszeć przede wszystkim hip-hop oraz jego odmiany. W listopadzie 2018 roku radio miało ponad 45000 słuchaczy. YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Halo.Radio – polskie radio internetowe z wizją, działające od 1 października 2019 roku. Powstało z inicjatywy Jakuba Wątłego i prowadzonej przez niego Fundacji Obywatelskiej. Finansowane jest przez słuchaczy, a jego hasło reklamowe brzmi: „Gadamy i trochę gramy”.
  Radio cyfrowe – technologia pozwalająca przenosić dźwięk sygnałem cyfrowym za pomocą modulacji. Tego typu radia odbierać można m.in. poprzez: DAB (Digital Audio Broadcasting), Internet, transmisje telewizyjne DVB, a także satelitarne. W Polsce oficjalnie nie ma jeszcze żadnego radia nadającego naziemny sygnał cyfrowy, trwają jednak testy.
  Związek Artystów Wykonawców STOART - organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi działająca na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  Profilowanie – proces wydobywania na pierwszy plan pewnej cechy lub części bazy pojęciowej wyrażenia. Efektem profilowania jest profil.
  Radiospacja – polska, internetowa rozgłośnia radiowa, która rozpoczęła działalność 23 marca 2020. Prezentuje muzykę rockową, elektroniczną i alternatywną, soul, funk, hip-hop i techno, a także folk, jazz, muzykę filmową oraz klasyczną. Program nadaje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Współpracownicy radia prowadzą większości przypadków swoje audycje autorskie z domów od 6 rano do 3.00-4.00 w nocy.
  Tantiema (wynagrodzenie autorskie, honorarium autorskie) – umowna opłata ustalana procentowo lub kwotowo za wykorzystanie utworu (np. za odtworzenie filmu lub utworu muzycznego) płacona uprawnionemu z tytułu praw autorskich majątkowych, tj. autorowi (np. kompozytorowi, filmowcowi, tłumaczowi, producentowi) lub następcy prawnemu autora. Tantiemy są najczęściej przekazywane autorom za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi (w Polsce do tego typu organizacji należy np. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS czy Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych).
  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.025 sek.