• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Warszawa

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja warszawska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją wyłączoną z metropolii poznańskiej w 1797 (erygowana 19 października 1798 przez papieża Piusa VI bullą Ad universam agri Dominici curam), ustanowiona archidiecezją 12 marca 1818 przez papieża Piusa VII bullą Militantis Ecclesiae regimini, związana unią personalną in persona episcopi z archidiecezją gnieźnieńską (1946-1992). 25 marca 1992 r., bullą Totus Tuus Poloniae Populus, papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Obszar kraju został podzielony na 39 archidiecezji i diecezji. Dotychczasowa archidiecezja warszawska została podzielona na 3 diecezje: archidiecezję warszawską, diecezję warszawsko-praską i diecezję łowicką, które wraz z diecezją płocką utworzyły metropolię warszawską. W 2004 diecezja łowicka została przyłączona do metropolii łódzkiej.Kazimierz Romaniuk (ur. 21 sierpnia 1927 w Hołowienkach) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor nauk biblijnych, biskup pomocniczy warszawski w latach 1982–1992, biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 1992–2004, od 2004 biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Radio Warszawa 106.2 FM – katolicka stacja radiowa w Warszawie, jedna z pierwszych prywatnych rozgłośni w Polsce, a zarazem najstarsza rozgłośnia katolicka w Polsce.

  Historia[]

  Stacja została utworzona w archidiecezji warszawskiej w 1991 roku. Po utworzeniu diecezji warszawsko-praskiej stało się radiem tej diecezji. Siedzibą radia była Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie. Twórcą i dyrektorem radia był ks. Tadeusz Łakomiec. W 1996 roku Katolickie Radio Warszawa zostało decyzją biskupa Kazimierza Romaniuka przekształcone w Radio Warszawa PRAGA i przeniesione do kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej. Pod koniec roku 2006 stacja wróciła do pierwotnej nazwy - Radio Warszawa.

  Diecezja warszawsko-praska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii warszawskiej wydzielona z terenu archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej (obejmuje Pragę Północ, Pragę Południe, Wawer, Wesołą, Białołękę, Rembertów, tereny w dorzeczach Wisły i Narwi, ograniczone od wschodu Kałuszynem, Kamieńczykiem, Latowiczem, Pniewnikiem, Urlami, a od południa Karczewem, Kołbielą), ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus i nawiedzona przez niego w 1999.Festiwal Muzyki Dobrej – polski festiwal muzyki chrześcijańskiej, stanowiący podsumowanie list przebojów muzyki chrześcijańskiej radiostacji katolickich z całego kraju, którego organizatorem jest Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Sportu Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Radio Warszawa – Praga z Zarządem Dzielnicy Praga Północ. Festiwal odbywa się na terenie parafii katedralnej śś. Michała i Floriana w Warszawie, a honorowy patronat nad imprezą sprawuje arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Po raz pierwszy festiwal odbył się w 2002 r., na Placu Zamkowym w Warszawie. Obecnie stanowi największy po Song of songs, przegląd piosenki chrześcijańskiej w kraju. Wśród dotychczasowych jurorów konkursu będącego częścią festiwalu, był między innymi poeta Ernest Bryll (2005 r.)

  Radio Warszawa nadaje na częstotliwości 106.2 FM Jest to jedyna rozgłośnia prawobrzeżnej Warszawy. Obszar nadawania obejmuje stolicę i okolice w promieniu 80 km. Prezentuje nie tylko audycje publicystyczne, kulturalne, muzyczne, informacyjne i edukacyjne, ale podejmuje próbę integracji Warszawy i jej mieszkańców.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Miedzeszyn – część Wawra, południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy. Jego naturalną granicę wyznaczają Wisła na zachodzie oraz lasy na wzgórzach wydmowych na wschodzie. Miedzeszyn znajduje się około 15 kilometrów od centrum Warszawy – między Radością na północy a Falenicą na południu.

  W okresie luty - kwiecień 2011 wg badań Radio Track była to stacja o najwyższym wyniku słuchalności wśród stacji katolickich wynoszącym 1,39%.

  Dyrektorzy[]

 • od początku 1995 do października 2008 – Ks. Maciej Chibowski
 • od października 2008 marca 2009 – ks. Piotr Bury.
 • od marca 2009 – ks. Grzegorz Walkiewicz
 • Audycje[]

  Zobacz też[]

 • Festiwal Muzyki Dobrej
 • Uwagi

  1. symbolem T oznaczono audycje których podcast był/jest dostępny na stronie radia; symbolem N te których nagrania nie były dostępne

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Radia Warszawa • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.