• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Warszawa

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja warszawska – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją wyłączoną z metropolii poznańskiej w 1797 (erygowana 19 października 1798 przez papieża Piusa VI bullą Ad universam agri Dominici curam), ustanowiona archidiecezją 12 marca 1818 przez papieża Piusa VII bullą Militantis Ecclesiae regimini, związana unią personalną in persona episcopi z archidiecezją gnieźnieńską (1946-1992). 25 marca 1992 r., bullą Totus Tuus Poloniae Populus, papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Obszar kraju został podzielony na 39 archidiecezji i diecezji. Dotychczasowa archidiecezja warszawska została podzielona na 3 diecezje: archidiecezję warszawską, diecezję warszawsko-praską i diecezję łowicką, które wraz z diecezją płocką utworzyły metropolię warszawską. W 2004 diecezja łowicka została przyłączona do metropolii łódzkiej.Ulica Floriańska w Warszawie – jedna z ulic warszawskiej Starej Pragi, biegnąca od ul. Jagiellońskiej i Kłopotowskiego do placu Weteranów 1863 r.
  Kazimierz Romaniuk (ur. 21 sierpnia 1927 w Hołowienkach) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor nauk biblijnych, biskup pomocniczy warszawski w latach 1982–1992, biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 1992–2004, od 2004 biskup senior diecezji warszawsko-praskiej.

  Radio Warszawa 106.2 FM – katolicka stacja radiowa w Warszawie, najstarsza rozgłośnia katolicka w Polsce.

  Siedziba radia znajduje się przy ul. Floriańskiej 3.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stacja została utworzona w archidiecezji warszawskiej w 1991 roku. Po utworzeniu diecezji warszawsko-praskiej stało się radiem tej diecezji. Siedzibą radia była Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Miedzeszynie. Twórcą i dyrektorem radia był ks. Tadeusz Łakomiec. W 1996 roku Katolickie Radio Warszawa zostało decyzją biskupa Kazimierza Romaniuka przekształcone w Radio Warszawa PRAGA i przeniesione do kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej. Pod koniec roku 2006 stacja wróciła do pierwotnej nazwy – Radio Warszawa.

  Akademickie Radio Kampus – stacja radiowa Uniwersytetu Warszawskiego. Rozpoczęło działalność 1 czerwca 2005 roku. Nadaje 24-godzinny program na 97,1 MHz w promieniu 30 km wokół Warszawy.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Radio Warszawa nadaje na częstotliwości 106.2 FM Jest to jedyna rozgłośnia prawobrzeżnej Warszawy. Obszar nadawania obejmuje stolicę i okolice w promieniu 80 km. Prezentuje nie tylko audycje publicystyczne, kulturalne, muzyczne, informacyjne i edukacyjne, ale podejmuje próbę integracji Warszawy i jej mieszkańców.

  Diecezja warszawsko-praska – jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii warszawskiej wydzielona z terenu archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej (obejmuje Pragę Północ, Pragę Południe, Wawer, Wesołą, Białołękę, Rembertów, tereny w dorzeczach Wisły i Narwi, ograniczone od wschodu Kałuszynem, Kamieńczykiem, Latowiczem, Pniewnikiem, Urlami, a od południa Karczewem, Kołbielą), ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus i nawiedzona przez niego w 1999.Czwórka (dawniej Polskie Radio Program IV, Polskie Radio Bis, Polskie Radio Euro) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią Polskiego Radia S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

  W okresie między grudniem 2015 a majem 2016 roku stacja zanotowała w Warszawie słuchalność na poziomie 0,8%, co dało jej dwudzieste czwarte miejsce w rankingu. Po Radiu Kampus i radiowej Czwórce był to najsłabszy wynik w mieście. W okresie od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 roku słuchalność radia w Warszawie wynosiła 1,2% i był to wynik lepszy od pięciu innych radiostacji.

  Miedzeszyn – część Wawra, południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy. Jego naturalną granicę wyznaczają Wisła na zachodzie oraz lasy na wzgórzach wydmowych na wschodzie. Miedzeszyn znajduje się około 15 kilometrów od centrum Warszawy – między Radością na północy a Falenicą na południu.

  Nadawane audycie to m.in: Salon dziennikarski, Drogocenna perła, Ewangeliarz, Księga, Runda pytań, Interwencja warszawska, Mistyka ciała, Artyści wiary, Lista Przebojów Radia Warszawa .

  Dyrektorzy[ | edytuj kod]

 • od początku 1995 do października 2008 – Ks. Maciej Chibowski
 • od października 2008 do marca 2009 – ks. Piotr Bury.
 • od marca 2009 – ks. Grzegorz Walkiewicz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Historia parafii w Miedzeszynie
  2. Historia na stronach radia
  3. Aktualny ranking słuchalności (pol.). Komitet Badań Radiowych. [dostęp 2016-09-21].
  4. Radio ZET liderem słuchalności w Warszawie, TOK FM awansowało na podium [dostęp 2018-03-10] (pol.).
  5. Audycje | RadioWarszawa [dostęp 2019-01-31] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Radia Warszawa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.701 sek.