• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Via

  Przeczytaj także...
  Molestowanie seksualne – zachowanie o charakterze seksualnym naruszające godność, nieakceptowane przez społeczeństwo jako sprzeczne z normami społecznymi.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  Powiat krośnieński – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krosno.

  Radio Via (VIA - Katolickie Radio Rzeszów) – katolickie radio diecezji rzeszowskiej o charakterze społeczno-religijnym z siedzibą w Rzeszowie. Rozpoczęło swoją działalność dwugodzinną audycją 8 grudnia 1994 roku.

  Od roku 1998 nadaje całodobowo. Założycielem Radia Via jest ksiądz Roman Jurczak. Od 2000 r. do 2013 r. dyrektorem stacji był ks. Bogusław Przeklasa. W 2013 r. dyrektorem został ks. dr Marek Chorzępa. W 2014 r. stanowisko dyrektora objął ks. Witold Wójcik.

  Na antenie Radia Via można usłyszeć muzykę, informacje z regionu, a także audycje religijne.

  Lubaczów (ukr. Любачів, jid. ליבעטשויוו, ros. Любачув) – miasto i gmina w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, położone na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, u ujścia rzeczki Sołotwy do Lubaczówki, blisko granicy państwa z Ukrainą.Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.

  Od 1999 rozgłośnia zajmuje się tematyką sportu żużlowego. Mecze Stali Rzeszów przyciągają przed radio odbiorniki setki tysięcy słuchaczy.

  Częstotliwości[ | edytuj kod]

  Radio nadaje dwóch częstotliwościach:

 • 103,8 MHz z nadajnika o mocy 10 kW umieszczonego na Górze Marii Magdaleny k. Malawy, pod Rzeszowem. Zasięgiem obejmuje prawie całe województwo podkarpackie poza Bieszczadami i okolicami Lubaczowa.
 • Od 28 lipca 2007 roku Radio Via rozszerzyło swój zasięg po raz pierwszy od 13 lat. Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu wcześniej zaplanowanej częstotliwości na Górze Liwocz koło Jasła. Radio Via słychać na 94,1 MHz w Tarnowie i okolicach, a także poprawił się odbiór, słaby wcześniej, na 103,8 MHz, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, kolbuszowskim czy dębickim.
 • Kontrowersje[ | edytuj kod]

  W grudniu 2011 roku, były dyrektor i założyciel Radia Via ks. Roman Jurczak został skazany na 2,5 roku więzienia za molestowanie seksualne swojej nieletniej uczennicy. Był on też oskarżony o molestowanie trzech innych dziewczynek, ale w ich sprawach umorzono postępowanie.

  Audycja radiowa (łac. auditio = "słuchanie", "plotka") – jednostka, samodzielny odcinek programu radiowego. Może to być audycja muzyczna, słowno-muzyczna, słowna.Powiat jasielski - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jasło. Obejmuje część Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego na obszarze którego rozciąga się Magurski Park Narodowy. Przez teren powiatu przepływają rzeki Wisłoka, Jasiołka i Ropa. Jest to powiat przygraniczny.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ksiądz skazany za molestowanie. TVN24, 2011-12-23. [dostęp 2012-07-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • VIA - Katolickie Radio Rzeszów 103,8 MHz
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bieszczady (522.12 i 522.13; słow. i czes. Bukovské vrchy, ukr. Верхови́нський Вододі́льний хребет, węg. Keleti Beszkidek, ros. Бещады, serb. Бјешчади) – zachodnia część Beskidów Wschodnich, między Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) a Przełęczą Wyszkowską (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaś na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). Dzielą się na:
  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
  Wat – jednostka mocy lub strumienia energii w układzie SI (jednostka pochodna układu SI), oznaczana symbolem W. Nazwa wat pochodzi od nazwiska brytyjskiego inżyniera i wynalazcy Jamesa Watta.
  Powiat kolbuszowski - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kolbuszowa.
  Powiat dębicki – powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Dębica. Leży w pasie trzech powiatów (mieleckiego, jasielskiego, oraz dębickiego). Graniczy on od zachodu z powiatem ziemskim tarnowskim i powiatem dąbrowskim. Od północy z powiatem mieleckim, od wschodu z powiatem ropczycko-sędziszowskim, od południowego wschodu z powiatem strzyżowskim, oraz od południa z powiatem jasielskim.
  Liwocz (dawniej Lewocz) – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na 562 m n.p.m. Góra ta porośnięta jest lasem mieszanym z przewagą lasu iglastego oraz buczyną karpacką. Z platformy widokowej znajdującej się na jej wierzchołku rozciąga się widok na dolinę Wisłoki oraz na miasto Jasło. Nazwa Liwocz mogła być przyniesiona ze Słowacji.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.678 sek.