• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Kraków

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.RTON Luboń Wielki (Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Luboń Wielki) – obiekt nadawczy z wieżą o wysokości 51 m, umiejscowiony na Luboniu Wielkim, kilka kilometrów na północ od Rabki-Zdroju. Służy przede wszystkim do emisji sygnału radia i telewizji dla centralnej części województwa małopolskiego. Ośrodek zbudowano w sześć miesięcy roku 1961. Jest on obecnie własnością spółki Emitel. Programy radiowe zaczęto emitować z wieży w 1995 r., wcześniej bowiem obiekt służył jako przemiennik telewizyjny.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).

  Radio Kraków (Radio Kraków Małopolska) – jedna z siedemnastu samodzielnych rozgłośni Polskiego Radia (zob. Audytorium 17), nadająca całodobowy program regionalny na teren województwa małopolskiego.

  Siedziba rozgłośni mieści się w nowoczesnym gmachu przy al. Słowackiego 22 w Krakowie. Oprócz studiów emisyjnych i newsroomu, znajdują się tam nowoczesne studia nagraniowe. Radio Kraków posiada sieć stałych korespondentów w Chrzanowie, Gorlicach, Nowym Sączu, Tarnowie i Zakopanem.

  Nigel Kennedy (ur. 28 grudnia 1956 w Brighton) – angielski skrzypek, uczeń Yehudi Menuhina, absolwent Juilliard School w Nowym Jorku.Audytorium 17 – powołane 3 lipca 2001 roku porozumienie radiowe koordynujące działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami realizowanymi we własnym zakresie. Audytorium 17 reprezentuje także oddziały Polskiego Radia przed domami brokerskimi (oferuje im czas reklamowy).

  Historia[]

  Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie jako druga w Polsce, po Warszawie, rozpoczęła emisję programów 15 lutego 1927 na fali 422 m, a później 566 m. Pierwsza transmisja hejnału z wieży Mariackiej odbyła się 16 kwietnia 1927. 16 marca 1930 Radio Kraków transmitowało pierwszą mszę z Katedry na Wawelu. Rozgłośnia w Krakowie zasłynęła również z transmisji z boiska piłkarskiego (mecz pomiędzy drużynami Cracovii i Wisły, rozegrany 22 września 1929). Pierwszym dyrektorem stacji był Bronisław Winiarz, pełnił tę funkcję od początku powstania rozgłośni do wybuchu wojny w 1939.

  Chrzanów – miasto w woj. małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów. Wchodzi w skład Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  W 1993 rozgłośnia przekształcona została w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie Radio Kraków SA, uzyskując samodzielność finansową i programową.

  Częstotliwości nadajników analogowych, zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego[]

 • 87,6 MHz – RTON Luboń Wielki – zasięg: średni (duży na północ i północny zachód)
 • 90,0 MHz – RTON Przehyba – zasięg: duży (bardzo duży na północ i punktowo na południowy wschód)
 • 97,4 MHz – Gorlice / komin EC Glinik – zasięg: lokalny lub średni
 • 98,8 MHz – Andrychów / Wieża ciśnień – zasięg: lokalny
 • 100,0 MHz – RTON Gubałówka – zasięg: średni
 • 101,0 MHz – RTON Góra św. Marcina – zasięg: średni (duży na północ)
 • 101,6 MHz – RTCN Chorągwica – zasięg: duży (bardzo duży na kierunki: N i NW)
 • 102,1 MHz – TSR Jaworzyna Krynicka – zasięg: średni (duży na północ)
 • Odbiór cyfrowy[]

  Od 2015 roku rozgłośni można słuchać na radioodbiornikach naziemnej radiofonii cyfrowej DAB+.

  Wieża ciśnień (wieża wodna, wieża wodociągowa) – budynek w formie wieży, na którego szczycie znajduje się zbiornik wody, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu. Pokrywa chwilowy wzrost zapotrzebowania. Zbiornik musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa poprzez zasadę naczyń połączonych. Umieszczony jest zwykle na szczycie wieży, góry, a czasem nawet wieży na wzniesieniu. Na stacjach kolejowych była używana do zasilania parowozów.RTON Przehyba – Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, z metalową wieżą o wysokości 87 m, zlokalizowany na górze Przehybie w sąsiedztwie Szczawnicy, Starego i Nowego Sącza, 10 km od granicy ze Słowacją.

  Studio im. Romany Bobrowskiej[]

  W gmachu Radia Kraków mieszczą się nowoczesne studia koncertowo-nagraniowe, w których występowali, bądź też nagrywali m.in. tacy wykonawcy jak: Leszek Możdżer, Nigel Kennedy, Grzegorz Turnau, Jarosław Śmietana, czy też zespół Myslovitz. W studiach nagrywane są zarówno utwory kameralne jak i wielkie formy muzyczne – od klasyki do rocka, muzyki filmowej i teatralnej. Studio imienia Romany Bobrowskiej to sala koncertowa o powierzchni 200 metrów kwadratowych i kubaturze 1500 metrów sześciennych wraz z reżyserką oraz Studia nagraniowe S-4 o powierzchni 100 metrów kw. i kubaturze 500 metrów sześc. W Studio imienia Romany Bobrowskiej odbywają się również organizowane przez Radio Kraków koncerty, spektakle muzyczne oraz debaty polityczne i publicystyczne.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Nowy Sącz – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, siedziba ziemskiego powiatu nowosądeckiego. Trzecie co do liczby mieszkańców i trzecie co do powierzchni miasto w województwie małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

  Chór Polskiego Radia w Krakowie[]

  Zobacz też[]

 • Historia radiofonii w Polsce
 • Przypisy

  1. Polskie Radio: Radio Cyfrowe DAB+ -- wszystko o cyfryzacji radia (pol.). strona internetowa Polskiego Radia, 2015. [dostęp 2015-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-08)].

  Linki zewnętrzne[]

 • Radio Kraków (pol.)
 • Chór Polskiego Radia w Krakowie – instytucja kultury założona w 1948 roku przez Jerzego Gerta. Od założenia aż do roku 1994 chór ten stanowił integralną część zespołu Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji. Od stycznia 1995 roku działa samodzielnie w strukturach Polskiego Radia SATSR Jaworzyna Krynicka - telewizyjna stacja retransmisyjna z wieżą o wysokości 40 m, zlokalizowana na szczycie Jaworzyny Krynickiej w pobliżu Krynicy-Zdroju. Odbiór programów emitowanych z tego obiektu jest również możliwy w sąsiednich miejscowościach na Słowacji. Od 22 kwietnia 2013 roku pełni funkcję stacji głównej trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hejnał Mariacki – melodia grana co godzinę z Wieży Mariackiej kościoła Najświętszej Marii Panny w Krakowie przez trębacza. Raz dziennie, w południe, jest transmitowana przez Program I PR na cały świat. Dwudziestoczterogodzinne dyżury pełni jednocześnie dwóch hejnalistów, strażaków zawodowej straży pożarnej wykonując utwór po 48 razy w ciągu doby. O każdej pełnej godzinie hejnał rozbrzmiewa czterokrotnie w różne strony świata.
  Digital Audio Broadcasting (DAB) – technika pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, używana w kilkunastu krajach, głównie w Europie. Ocenia się, iż w 2006 roku używało jej około 1000 nadawców. Pierwszą stacją nadającą po polsku w DAB było PRL24 – Polskie Radio Londyn w Wielkiej Brytanii. Od 1 października 2013 roku w technologii DAB+ dostępne są wszystkie stacje Polskiego Radia.
  Cracovia (błędnie nazywana Cracovią Kraków) – najstarszy nieprzerwanie istniejący polski klub sportowy, założony 13 czerwca 1906 roku w Krakowie. W Cracovii łącznie działały 32 sekcje sportowe.
  15 lutego – jest 46. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 319 (w latach przestępnych 320) dni.
  Andrychów – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Andrychów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego. Z racji położenia, tradycji letniskowej i stale rozwijanego zaplecza stał się ważnym ośrodkiem turystycznym w rejonie Beskidu Małego.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.