• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Głos

  Przeczytaj także...
  Ryszard Kasyna (ur. 28 września 1957 w Nowym Stawie) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor obojga praw, biskup pomocniczy gdański w latach 2005–2012, biskup diecezjalny pelpliński od 2012.Zblewo (niem. Hoch Stüblau, kaszb. Zbléwò) – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, siedziba gminy Zblewo.
  Szymbark (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Szimbark) – wieś w północnej Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Stężyca. Położona na Kaszubach, na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w Szwajcarii Kaszubskiej, u podnóża wzgórza Wieżycy, w paśmie Wzgórz Szymbarskich.
  Bp Ryszard Kasyna udziela wywiadu Radiu Głos, 2015

  Radio Głos – katolicka rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej, swój program nadaje od 27 listopada 1994. Siedziba radia znajduje się w Pelplinie.

  Początkowo radio wykorzystywało częstotliwość 71,09 MHz, od 23 stycznia 1998 program emitowany jest na częstotliwości 91,4 MHz w rejonie Pelplina, na 97,1 MHz w rejonie Chojnic oraz na 94,2 MHz w okolicach Szymbarku.

  Dyrektorem radia jest ks. Ireneusz Smagliński, rzecznik Biskupa Pelplińskiego. Wicedyrektorem ks. Zbigniew Gełdon.

  Katedra Wniebowzięcia NMP w Pelplinie – gotycki kościół, pierwotnie świątynia klasztoru Cystersów, od 1824 siedziba miejscowego biskupa. Z dawnego zespołu klasztornego zachowała się katedra oraz część zabudowań zakonnych skupionych wokół czworobocznego wirydarzu. Katedra jest jedną z największych świątyń gotyku ceglanego w Polsce (swego czasu druga w Polsce po kościele mariackim w Gdańsku). Posiada bogaty wystrój z XV-XVIII wieku, m.in. monumentalny, 25-metrowy ołtarz główny, liczne ołtarze boczne, zespół stalli, ambonę, organy boczne.Diecezja pelplińska - jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii gdańskiej w Polsce, historycznie nawiązująca do diecezji chełmińskiej. 25 marca 1992 papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus zmienił nazwę diecezji chełmińskiej na pelplińską i włączył ją w skład nowoutworzonej metropolii gdańskiej. Zreorganizowana została również struktura diecezji. W jej skład weszła część dekanatów dawnej diecezji chełmińskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Łącznie diecezja pelplińska składa się z 30 dekanatów i 285 parafii.

  Historia[]

  8 stycznia 1994 r. bp Jan Bernard Szlaga wydał dekret powołując do istnienia Radio Głos. 1 lipca 1994 na stanowisko dyrektora został mianowany ks. mgr Ireneusz Smagliński.

  8 sierpnia 1994 rozpoczynają się pierwsze prace adaptacyjne, przy których uczestniczy wielu wolontariuszy. Dziesięć dni później, 18 sierpnia, biskup diecezjalny ustanawia patrona Radia Głos. Został nim św. Jan Chrzciciel. 26 sierpnia 1994 radio otrzymało z KRRiT w Warszawie koncesję na nadawanie programu w dolnym paśmie 71,09 MHz. 20 listopada została zamontowana antena na kominie Cukrowni w Pelplinie. 18 grudnia ks. bp Jan Bernard Szlaga poświęcił pomieszczenia siedziby Radia Głos.

  Pelplin (kaszb. Pôłplëno, niem. Pelplin) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pelplin.Jan Chrzciciel, Jan Baptysta , cs. Prorok, Priedtiecza i Krestitiel Gospodień Ioann, łac. Ioannes Baptista, hebr. יוחנן המטביל Jehohanan ben Zekarijahu (ur. pomiędzy 6 p.n.e.-2 p.n.e. w Ain Karem, zm. ok. 32 n.e. w Macheront) – pustelnik, prorok żydowski, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

  Od 9 kwietnia 1995 rozpoczęło się nadawanie transmisji Mszy Św. z Bazyliki katedralnej w Pelplinie.

  Uroczystości II rocznicy powstania Radia Głos odbywały się w Lubichowie 27 listopada 1996. Świętowanie III rocznicy powstania radia odbywało się 7 grudnia 1997 w Gniewie. IV rocznica odbyła się 29 listopada 1998 w Zblewie. V rocznica odbyła się Tczewie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego 23 października 1999. VI rocznica działalności Radia Głos odbyła się 29 września 2000 w Skarszewach. Jubileuszową Mszę Św. o godz. 17.00 odprawił ks. biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga.

  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.Lubichowo (kaszb.Lëbichòwò) – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Lubichowo na północnym skraju Borów Tucholskich przy drodze wojewódzkiej nr 214. Przebiega tędy trasa (zawieszonej obecnie) linii kolejowej nr 218 (Szlachta - Myślice). Wieś jest siedzibą gminy Lubichowo.

  14 Marca 1997 Radio Głos rozpoczęło nadawane w Chojnicach z Bazyliki Mniejszej na Placu Kościelnym.

  13 stycznia 2001 o godz. 22.00 odbył się pierwszy w historii radia konkurs internetowy.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa Radia Głos
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jan Bernard Szlaga (ur. 24 maja 1940 w Gdyni, zm. 25 kwietnia 2012 w Starogardzie Gdańskim) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup pomocniczy chełmiński w latach 1988–1992, biskup diecezjalny pelpliński w latach 1992–2012.Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT lub KRRiTV) – organ państwowy, który według Konstytucji (art. 213 – 215) ma stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gniew (kasz. Gniéw, niem. Mewe) – miasto w woj. pomorskim, przy ujściu Wierzycy do Wisły, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gniew. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gdańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.