• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Egida

  Przeczytaj także...
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Głośnik radiowęzłowy – głośnik z regulatorem natężenia dźwięku, zamknięty w obudowie, wyposażony w przewód połączeniowy ze specjalną wtyczką. Służył do słuchania audycji radiowych rozpowszechnianych za pomocą radiofonii przewodowej. Przez użytkowników często nazywany kołchoźnikiem (od kołchoz).
  Dziennik Zachodni (pełny tytuł Polska Dziennik Zachodni) – regionalna gazeta, dziennik ukazujący się w województwie śląskim i opolskim. Jej siedziba mieści się w Sosnowcu, wcześniej mieściła się w Domu Prasy w Katowicach-Śródmieściu. Wydawany przez spółkę Polskapresse Oddział Prasa Śląska. Zajmuje się szeroką tematyką, przedstawia wydarzenia ze świata, kraju i regionu. Cechą charakterystyczną jest rysunkowy felieton Gwidona Miklaszewskiego, umieszczony na ostatniej stronie.

  Studenckie Studio Radiowe „Egida” – działająca od 1969 roku studencka stacja radiowa Uniwersytetu Śląskiego, mająca swoją siedzibę na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie.

  Radio nadaje swoje audycje w ciągu całego roku, z wyjątkiem lipca i sierpnia, przez cały tydzień w godzinach porannych, popołudniowych i nocnych.

  Radio Egida na przełomie XX i XXI wieku

  Historia[ | edytuj kod]

  Studenckie Studio Radiowe Egida powstało 21 listopada 1969 roku. Od początku swojego istnienia ma ono swoją siedzibę w Domu Studenta nr 1. przy ul. Studenckiej 15 na osiedlu akademickim w Katowicach-Ligocie.

  Dom akademicki, dom studenta, pot. akademik – miejsce zakwaterowania studentów w czasie studiów wyższych, będące pod nadzorem jednej lub kilku uczelni z danego miasta. Na terenie akademika zastosowanie mają takie same przepisy, jak na terenie wyższej uczelni (pewna autonomia).Kamil Durczok (ur. 6 marca 1968 w Katowicach) – polski dziennikarz, w latach 1994–2006 dziennikarz Telewizji Polskiej, od 2006 dziennikarz telewizji TVN, redaktor naczelny Faktów.

  Od początku istnienia do końca lat 90. rozgłośni można było słuchać jedynie w akademikach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach-Ligocie za pomocą specjalnych głośników radiowęzłowych zamontowanych w pokojach. W późniejszym okresie główny nacisk kładziono na działalność internetową.

  Reportaż (franc. le reportage – reportaż) – gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej (przez krytykę zwany przewrotnie „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”).Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  W latach 70. i 80. Radio Egida było wielokrotnie nagradzane na przeglądach reportaży.

  W październiku 2015 roku Studenckie Radio Egida nadawało w eterze na terenie Katowic na 96,9 FM.

  Znane osobistości[ | edytuj kod]

  W Egidzie karierę dziennikarską zaczynali m.in. Aleksander Roj (TVP Sport), Kamil Durczok, Henryk Grzonka (pełniący również funkcję redaktora naczelnego), czy Marek Czyż. Także raper Bob One był członkiem tej rozgłośni w czasie studiów. Najdłużej pełniącym funkcję redaktora naczelnego (11 lat) był Maciej Rzońca (1989 - 2000).

  Henryk Bronisław Grzonka (ur. 16 lutego 1958 w Wodzisławiu Śląskim) – polski dziennikarz radiowy, sprawozdawca sportowy, publicysta. Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rada Radia | Radio Egida, www.egida.us.edu.pl [dostęp 2018-10-13] (pol.).
  2. Aktualna ramówka radia
  3. Radio Egida | Student | Uniwersytet Śląski w Katowicach, student.us.edu.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  4. Wiadomości Żywiec - NaszeMiasto.pl, zywiec.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  5. Kamila Durczoka i Marka Czyża połączyła miłość WIDEO (pol.). Dziennik Zachodni, 2009-11-15. [dostęp 2013-09-25].
  Bob One, właściwie Bogumił Morawski (ur. 18 września 1981 w Pyskowicach) – polski raper, wokalista i producent muzyczny. Członek sound systemów Rub Pulse i Rainbow Hi-Fi. Prowadzi także solową działalność artystyczną. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.Ligota (niem. Ellgoth, Idaweiche) – część katowickiej jednostki pomocniczej Ligota-Panewniki. W jej skład wchodzą Nowa Ligota, stanowiąca główną jej część, Stara Ligota, a także Zadole
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.158 sek.