• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radio Doxa

  Przeczytaj także...
  Diecezja opolska (łac.: Dioecesis Opoliensis, niem. Bistum Oppeln) - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii katowickiej w Polsce ustanowiona Administraturą Apostolską zachodniej części Górnego Śląska w okresie 1945-1972, którą kierował m.in. kard. Bolesław Kominek, ustanowiona diecezją w 1972 przez papieża Pawła VI bullą Episcoporum Poloniae coetus.Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.
  Biskupi opolscy – biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy diecezji opolskiej, a także ordynariusze i biskupi pomocniczy Administracji Apostolskiej Śląska Opolskiego ze stolicą w Opolu.

  Radio Doxa (wcześniej Radio Góra św. Anny, Radio Plus Opole) – diecezjalna stacja radiowa nadająca swój program na całą Opolszczyznę.

  Stacja została powołana specjalnym dekretem Biskupa opolskiego ks. abp Alfonsa Nossola 22 marca 1994. W eterze pojawiła się 16 kwietnia 1995 o godz. 10.00.

  Od 1 września 1998 (po czterech latach realizowania samodzielnego programu) Radio Góra św. Anny przystąpiło do współpracy programowej ze Spółką Producencką Plus, utworzoną pod auspicjami Konferencji Episkopatu Polski. Spowodowało to zmianę nazwy rozgłośni na Radio Plus Opole. Stacja pozostała w dalszym ciągu rozgłośnią radiową Diecezji Opolskiej, przy zachowaniu dotychczasowej kościelnej osobowości prawnej. Od 2005 r. rozgłośnia współpracowała z siecią na podstawie umowy franczyzowej.

  Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa. Gatunek przyniósł popularność w latach 90. XX wieku, z czego największą odniósł w latach 1995-1997. Potem nastąpił stopniowy spadek popularności tego gatunku muzyki, co doprowadziło do upadku tego gatunku muzyki na początku XXI wieku. Odrodzenie tego gatunku muzyki nastąpiło w 2007 roku i od tego momentu disco polo z roku na rok ponownie uzyskuje popularność.Brzezie (dodatkowa nazwa w j. niem. Finkenstein; de Breze – 1223) – część miasta Opola, do 2017 roku będąca samodzielną wsią.

  Z początkiem maja 2014 opolska rozgłośnia opuściła sieć Radia Plus, zmieniając nazwę na Radio Doxa. Powodem decyzji był m.in. brak zgody rady programowej Radia Plus Opole na zmianę formatu muzycznego na disco polo.

  Aktualnym dyrektorem radia jest ks. Krzysztof Faber.

  Częstotliwości[ | edytuj kod]

  Obecnie stacja nadaje z czterech nadajników obejmujących swym zasięgiem obszary znacznie wykraczające poza Opolszczyznę. Najsilniejszy nadajnik zlokalizowany jest na kominie Elektrowni Opole, ok. 9 km od centrum miasta, w miejscowości Brzezie.

  Press – dwumiesięcznik branżowy adresowany do dziennikarzy, pracowników reklamy i public relations; pierwszy numer miesięcznika ukazał się 15 lutego 1996 r. Wydawcą jest poznańska firma Press sp. z o.o. Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest Andrzej Skworz. Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Radio Plus Opole – Radio – O nas (pol.). Radio Plus Opole. [dostęp 2013-12-16].
  2. Maciej Kozielski: Trzy rozgłośnie uciekają z sieci Plus. W: Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 2013-11-06. [dostęp 2013-11-24].
  3. Zespół, Radio Doxa FM - Opole, Kędzierzyn, Nysa, Racibórz [dostęp 2018-09-25] (pol.).
  4. Radio Plus Opole. RadioPolska.pl. [dostęp 2012-01-26].
  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Opole – kondensacyjna elektrownia cieplna, blokowa, z zamkniętym układem wody chłodzącej, wchodząca w skład holdingu PGE. Elektrownia Opole jest zlokalizowana w Brzeziu, 9 km od Opola, przy ujściu rzeki Mała Panew do Odry, w gminie Dobrzeń Wielki.Śląsk Opolski, Opolskie, Opolszczyzna (niem. Oppelner Schlesien) – niejednoznaczne określenia regionu geograficznego, którego głównym miastem było i jest Opole.
  Warto wiedzieć że... beta

  Alfons Nossol (ur. 8 sierpnia 1932 w Brożcu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, biskup diecezjalny opolski w latach 1977–2009, arcybiskup ad personam, od 2009 biskup senior diecezji opolskiej.
  Konferencja Episkopatu Polski (KEP) – instytucja zrzeszająca biskupów polskiej części Kościoła katolickiego, posiadająca osobowość prawną z siedzibą w Warszawie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.