Radio-Televizija Srbije

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RTS-intern001.JPG

RTS (serb. Радио-телевизија Србије (PTC) Radio-televizija Srbije, Radio-Telewizja Serbii) – serbski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, członek Europejskiej Unii Nadawców. Firma powstała w 1929 jako Radio Belgrad. W 1958 rozszerzyła działalność o nadawanie programów telewizyjnych i zmieniła nazwę na Radio i Telewizje Belgrad. Od 1992 działa pod obecną nazwą.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Firma nadaje obecnie trzy ogólnokrajowe kanały radiowe: RTS Radio 1, 2 i 3 (przy czym dwa ostatnie dzielą częstotliwości: RTS Radio 2 nadawane jest od 6:00 do 20:00, a Radio 3 od 20:00 do 06:00). Należy do niej także regionalne Radio Belgrad 202, nadające w regionie stołecznym. Pion telewizyjny RTS składa się z dwóch nadawanych drogą naziemną kanałów na rynek krajowy – RTS1 i RTS2 – oraz satelitarnego kanału dla zagranicy RTS SAT.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Skład spółki[ | edytuj kod]

Radio:

 • RTS Radio 1 – pierwotnie Radio Belgrad
 • RTS Radio 2
 • RTS Radio 3
 • Radio Belgrad 202
 • Telewizja:

 • RTS1 – pierwotnie Telewizja Belgrad
 • RTS2
 • RTS SAT
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Warto wiedzieć że... beta

  RTS2 – drugi kanał serbskiej telewizji publicznej (Radio-Televizija Srbije). Został uruchomiony w 1971 roku jako pierwsza w kraju stacja nadająca w kolorze.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama