• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Radar - czasopismo

  Przeczytaj także...
  Zdzisław Pietrasik (ur. 20 listopada 1947 w Sadówce) – polski krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz, publicysta, szef działu kulturalnego tygodnika "Polityka".Piotr Adamczewski (ur. 19 maja 1942 w Warszawie) - polski dziennikarz i krytyk kulinarny związany z tygodnikiem Polityka oraz Radiem TOK FM. Odbył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Autor m.in. takich pozycji jak Wielki świat od kuchni, Smakosz wędrowny, Męskie gotowanie, Krwawa historia smaków, Rok na talerzu oraz Wielkiej księgi drinków i koktajli. Współautor dziesięciu przewodników po restauracjach Warszawy i okolic pt. Za stołem. Prywatnie żonaty z Barbarą.
  Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa" - przedsiębiorstwo utworzone uchwałą Sekretariatu KC PPR 25 kwietnia 1947 roku działało na rynku wydawniczym do roku 1973. Wydawnictwo działało jako spółdzielnia z członkostwem osób prawnych i z udziałem większościowym PZPR. RSW "Prasa" w czasie swej działalności wydawała przeszło 50% wszystkich periodyków wychodzących w Polsce, w tym przeszło 90% wszystkich dzienników.

  Radarmiesięcznik, następnie tygodnik społeczno-kulturalny wydawany w latach 1959–1987 najpierw przez RSW „Prasa”, a potem RSW Prasa-Książka-Ruch.

  W piśmie pracowali i publikowali m.in.: Jerzy Klechta (redaktor naczelny), Zbigniew Chomicz, Piotr Adamczewski, Daniela Lewandowska, Piotr Sarzyński, Zdzisław Pietrasik, Krzysztof Pysiak, Marek Pieczara, Zbigniew Zbikowski, Marek Miller, Elżbieta Dzikowska, Maria Mamczur, Stefan Marody, Anna Bilska, Anna Hadrysiewicz, Adam Kowalski, Elżbieta Wężyk, Andrzej Kołodziejski.

  Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.

  Współpracował z pismem: Jerzy Górzański.

  Przypisy

  1. Czasopismo Radar w bazie BWC 1958-1975. Biblioteka Narodowa. [dostęp 2014-04-15].
  2. Czasopismo Radar w bazie BWC 1985-1989. Biblioteka Narodowa. [dostęp 2014-04-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Górzański (ur. 3 grudnia 1938 roku w Stawach pod Dęblinem) - polski poeta, prozaik, felietonista, autor słuchowisk radiowych.
  Marek Miller (ur. 23 marca 1951 w Łodzi) – polski reporter i założyciel Laboratorium Reportażu. Magisterium z socjologii obronił w 1978 roku na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1981-1986 pracował dla tygodników "Odgłosy" w Łodzi i "Radar" wWarszawie. W latach 1987-1989 wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 1989-1993 był redaktorem naczelnym miesięcznika “Bestseller”. W latach 1994-1998 prowadził wykłady w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1999-2000 sprawował funkcję dyrektora Instytutu Dziennikarstwa Collegium Civitas. Obecnie wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Twórca i animator Laboratorium Reportażu - miejsca dziennikarskich poszukiwań i eksperymentów penetrującego przestrzeń między dziennikarstwem a pisarstwem, oraz badającego możliwości zbiorowej pracy nad tekstem i multimedialnego opowiadania tematu.
  RSW Prasa-Książka-Ruch (Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa-Książka-Ruch") – monopolistyczne de facto wydawnictwo założone 1 stycznia 1973 r. przez PZPR, z połączenia RSW "Prasa", wydawnictwa Książka i Wiedza oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch". RSW "Prasa-Książka-Ruch" była obok pośrednich dotacji budżetowych i składek członkowskich jednym z głównych źródeł bieżących dochodów PZPR wypłacając corocznie wysokie dywidendy (zwykle w miesięcznych ratach), których wysokość ustalał Komitet Centralny PZPR w czasie planowania budżetu partii. Mniejsze dotacje płynęły również do organizacji będących formalnymi współwłaścicielami koncernu. Inną formą wykorzystywania RSW przez PZPR było zatrudnianie w koncernie funkcjonariuszy partyjnych na fikcyjnych etatach. RSW była dotowana z budżetu państwa korzystając z kredytów udzielanych na warunkach preferencyjnych oraz znacznych ulg w podatkach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.