• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rada Wodzów Nauru

  Przeczytaj także...
  Meneng (Menen) jest jednym z dystryktów Nauru. Znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy. Ma powierzchnię 2,88 km², zamieszkuje go 1323 osób (2002).Ijuw to osada oraz jeden z dystryktów Nauru, położony w północno-wschodniej części wyspy. Ma powierzchnię 1,12 km², zamieszkują go 169 osoby (2002).
  Anibare – to osada oraz dystrykt administracyjny Nauru, położony we wschodniej części wyspy. Ma powierzchnię 3,14 km², a zamieszkują go 232 osoby (2002).

  Rada Wodzów Nauru (ang. Nauru Council of Chiefs) – pierwszy organ władzy, który został powołany dla rdzennych mieszkańców Nauru. Istniała w latach 1927–1951. Poprzedniczka Lokalnej Rady Samorządowej i parlamentu.

  Członkowie Rady Wodzów byli wybierani dożywotnio. Nie miała ona jednak zbyt wielu uprawnień; była tylko organem doradczym administratora wyspy, który nie zawsze traktował jej propozycje z należytą powagą. W związku z tym w latach 1948–1949 Rada Wodzów skierowała do Rady Powierniczej ONZ wniosek o zwiększenie jej uprawnień, twierdząc, że „rdzenni mieszkańcy wyspy nadal nie mają praw do tworzenia ogólnej polityki ustawodawczej i budżetowej”. Jednak ówczesny minister armii Australii, Cyril Chambers, przekonał radę do wycofania petycji.

  Anabar – rzeka w Rosji (Jakucja). Płynie nieco na zachód od Leny. Uchodzi w postaci estuarium do Zatoki Anabarskiej na Morzu Łaptiewów.Parlament Nauru – najwyższy organ ustawodawczy na Nauru od 1968 roku. Następca Rady Wodzów, Lokalnej Rady Samorządowej i Rady Legislacyjnej. Od 8 czerwca 2013 roku liczy 19 członków, a nie jak wcześniej 18. Kompetencje parlamentu są zawarte w Konstytucji Nauru.

  W kwietniu 1950 roku Nauru odwiedzili przedstawiciele ONZ, którzy stwierdzili, że Rada Wodzów powinna mieć więcej uprawnień, w tym ustawodawczych i budżetowych. Zostało to zaakceptowane przez australijską administrację, która w dniu 20 sierpnia 1951 roku, wydała specjalnie rozporządzenie potwierdzające utworzenie Lokalnej Rady Samorządowej Nauru, co oznaczało zlikwidowanie Rady Wodzów.

  Anetan – dystrykt w północnej części wyspy Nauru. Populacja dystryktu to 498 mieszkańców (2002), zaś powierzchnia to 1 km².Lokalna Rada Samorządowa Nauru (ang. Nauru Local Government Council) – drugi organ władzy, który został powołany dla mieszkańców Nauru. Jej główne czasy aktywności przypadały na lata 1951–1966, potem straciła na ważności. Następczyni Rady Wodzów, poprzedniczka Rady Legislacyjnej.

  W całej historii istnienia rady było dwóch przewodniczących. Pierwszym był Daimon, który pełnił tę funkcję od sierpnia 1927 roku do 21 października 1930 roku. Po wakacie jego obowiązki w 1931 roku przejął Timothy Detudamo, który był przewodniczącym do końca istnienia Rady Wodzów.

  Australijski minister obrony (en. Minister for Defence) odpowiada za całokształt polityki obronnej Australii. Urząd ten powstał w 1901 r. i przetrwał do roku 1939, kiedy to po wybuchu II wojny światowej podzielono go na ministerstwa armii, lotnictwa, marynarki wojennej oraz nadzorujące je ministerstwo koordynacji obrony. Resort obrony przywrócono w 1942 r. Resorty armii, lotnictwa i marynarki wojennej przetrwały do 1973 r.Rada Powiernicza ONZ – składała się z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, państw zarządzających terytoriami powierniczymi (na początku było ich 8) oraz wybranych w tej samej liczbie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw nie administrujących terytoriami zależnymi. Powołana została do kontroli nad terytoriami powierniczymi do momentu ich usamodzielnienia, aby działać w interesie ich mieszkańców. Ze względu na to, że terytoria te – w większości terytoria mandatowe Ligi Narodów oraz terytoria przejęte od państw pokonanych w czasie drugiej wojny światowej – uzyskały samodzielność, działalność Rady Powierniczej została zawieszona, a jej misja wypełniona. Ostatnim terytorium było Palau, które stało się członkiem ONZ w 1994 roku.

  W 1927 roku Rada Wodzów składała się z 16 osób. W jej skład wchodzili wodzowie każdego dystryktu (14) oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący. Jej skład przedstawiał się następująco:

 • Przewodniczący Rady Wodzów – Daimon
 • Wiceprzewodniczący Rady Wodzów – Timothy Detudamo
 • oraz wodzowie poszczególnych dystryktów (nazwiska):

 • Aiwo – Dabe
 • Anabar – Scotty
 • Anetan – Denea
 • Anibare – Deireragea
 • Baiti – Amwano
 • Boe – Deigareow
 • Buada – Eobob
 • Denigomodu – Tsiminita
 • Ewa – Gaunibwe
 • Ijuw – Mweija
 • Meneng – Bop
 • Nibok – Eoaio
 • Uaboe – Dowaitsi
 • Yaren – Akubor
 • Przypisy

  1. Affaire de Certaines Terres À Phosphates À Nauru (Nauru C. Australie). United Nations Publications, 2003, s. 171. ISBN 9789210709378. [dostęp 2013-07-07].
  2. Nancy Viviani: Nauru, phosphate and political progress. University of Hawaii Press, 1970, s. 93-96.
  3. Nauru (ang.). worldstatesmen.org. [dostęp 2013-07-07].
  4. DEATH OF DAIMON Head Chief of Nauru (ang.). trove.nla.gov.au. [dostęp 2013-07-07].
  Yaren (wym. Jaren) to jeden z okręgów administracyjnych (dystryktów) oraz osiedle uznawane za nieoficjalną stolicę Republiki Nauru, położone na wyspie o tej samej nazwie. Niekiedy jako stolicę Nauru wymienia się Aiwo. Jednak to w Yaren znajduje się większość urzędów państwowych. Zamieszkuje je 632 osoby (2002).Nibok to osada oraz jeden z dystryktów Nauru, położony w zachodniej części wyspy. Populacja dystryktu wynosi 479 mieszkańców, zaś powierzchnia to 1,36 km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aiwo (Aiue, w dawniejszym okresie Yangor) – to jeden z okręgów administracyjnych (dystryktów) Republiki Nauru. Zajmuje obszar 1 km² i jest zamieszkiwany przez 1051 osób (2002).
  Denigomodu to jeden z dystryktów administracyjnych Nauru. Położony jest w zachodniej części wyspy i ma on powierzchnię 1,18 km². Zamieszkują go 2 673 osoby (2002).
  Ewa – jeden z dystryktów Republiki Nauru. Jego powierzchnia wynosi 1,17 km², ludność wynosi zaś 397 mieszkańców (2002).
  Nauru [wymowa w języku polskim: nałru] (ang. Nauru, nauruański Naoero), oficjalnie Republika Nauru (ang. Republic of Nauru, nauruański Republik Naoero) wcześniej nazywana Pleasant Island – wyspiarskie państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest obecnie najmniejszą republiką na świecie, zarówno pod względem wielkości (21,3 km kwadratowych), jak i liczby ludności (około 14 tysięcy mieszkańców) oraz trzecim, po Monako i Watykanie, najmniejszym państwem na świecie. Wielkość wyłącznej strefy ekonomicznej wynosi 308 480 km², natomiast powierzchnia wód terytorialnych to 41 km².
  Uaboe (Waboe) to osada oraz mały dystrykt w północno-zachodniej części Nauru. Na powierzchni niespełna 1 km² (0,97 km²) mieszka 386 osób (2002).
  Boe – to osada oraz najmniejszy dystrykt administracyjny Nauru. Jego powierzchnia wynosi 0,66 km², a zamieszkuje go 731 osób (2002).
  Baiti to osada oraz dystrykt w północno-zachodniej części wyspy Nauru. Dystrykt zamieszkuje 443 mieszkańców (2002), a jego powierzchnia to 1,23 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.