• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rada Miasta Katowice  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Marcin Tomasz Krupa (ur. 5 kwietnia 1976 w Katowicach) – polski samorządowiec i wykładowca akademicki, od 8 grudnia 2014 prezydent Katowic.

  Rada Miasta Katowice − działająca od 1866 rada miejska, w której skład wchodzi obecnie (2017) 28 członków.

  Historia[ | edytuj kod]

  3 marca i 4 kwietnia 1866 miały miejsce pierwsze wybory miejskie w mieście Katowice. Z 342 kandydatów wybrano pierwszych 18 przedstawicieli (Stadtverordneten). Tychże 18 wybranych przedstawicieli, którym przewodniczył, przewodniczący komitetu wyborczego, dr Richard Holtze. Rada we wrześniu 1866 wybrała 1. magistrat (Magistratskollegium), zastępcę burmistrza Rossei'a i 4 stałych radnych miejskich, którzy od 1873 nosili tytuł Ratsherr, a od 1875 podniesiono ich liczbę do 6 i tytułowano Stadtraete. Pierwszym burmistrzem miasta Katowice został Louis Diebel z Krapkowic (niem. Krappitz). Na pierwszym posiedzeniu Rady, któremu przewodniczył pan Trol, omawiano m.in. sprawy organizacji policji miejskiej. Trol przekazał na jej rzecz, ze swego prywatnego mienia: stare biurko, materiały biurowe, 2 rogi dla straży nocnej, stary regał i szafę. Magistrat rozpoczął swoje urzędowanie dopiero w grudniu 1866.

  Andrzej Stanisław Sośnierz (ur. 8 maja 1951 w Głuchołazach) – polski lekarz i polityk, poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2006 do 2007 prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.Stefan Gierlotka (ur. 1 września 1949 w Katowicach Piotrowicach) – absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autor rozprawy doktorskiej i habilitacyjnej z elektrotechniki górniczej. Specjalista z zakresu elektropatologii porażeń prądem elektrycznym i elektrotechniki górniczej. Biegły sądowy ds. wypadków porażeń prądem elektrycznym oraz instalacji urządzeń elektrycznych. Generalny dyrektor górniczy III stopnia. Zawodowo związany był z kopalnią Wujek w Katowicach. Były ratownik górniczy.

  Do 2002 roku Rada wybierała Zarząd wraz z Prezydentem na jego czele. Na mocy zmian ustawowych z 2002 roku zlikwidowano Zarząd, a prezydenta wybierają mieszkańcy w wyborach bezpośrednich.

  Obecnie (od 2018) przewodniczącym Rady Miasta jest Maciej Biskupski, a w jej skład wchodzi 26, wybieranych w wyborach bezpośrednich radnych. Siedzibą Rady Miasta jest Urząd Miasta Katowice.

  Skład pierwszej rady[ | edytuj kod]

  Pierwsze zebranie rady odbyło się 14 maja 1866 w sali hotelu Welt. Rozpoczęło się o godzinie 16.00. Zaprzysiężenie radnych odbyło się przez uścisk ręki (niem. Handschlag). Przewodniczącym rady został wybrany Richard Holtze.

  Joanna Tofilska (ur. 29 czerwca 1979 w Katowicach) – polski historyk i muzealnik, od 2003 pracownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic (od 2011 kierownik tego działu). Specjalizuje się głównie w historii Górnego Śląska, a w szczególności Katowic; autorka i współautorka publikacji o tym mieście. Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).

  Skład rady od 1866:

 • Baumgart (kupiec)
 • Elsner (kupiec)
 • Adolf Goldstein (lekarz)
 • Israel Glaser (współwłaściciel młyna)
 • Ignatz Grünfeld (mistrz budowlany, architekt)
 • Julius Haase (mistrz budowlany)
 • Salomon Hammer (kupiec)
 • Richard Holtze (lekarz)
 • Hermann Katz (kupiec)
 • Louis Knopf (spedytor)
 • Salomon Königsberger (kupiec)
 • Carl Paul (pracownik pocztowy)
 • Simon Schalscha (kupiec)
 • Schnapka (mistrz ciesielski)
 • Carl Schultz (mistrz ciesielski)
 • Gustav Tirpitz (aptekarz)
 • Louis Troll (ostatni sołtys wsi Katowice)
 • Karl Welt (właściciel hotelu)
 • Jerzy Józef Dolinkiewicz (ur. w 1947 r. w Oświęcimiu) – polski samorządowiec, wiceprezydent Katowic w latach 2001-2002, radny Katowic.Zarząd gminy - do 27 października 2002 r. organ wykonawczy w polskiej gminie, na czele którego stał wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ignatz (Izaak) Grünfeld (ur. 11 stycznia 1825 w Żorach, zm. 27 grudnia 1894 w Katowicach) – niemiecki architekt, mistrz i przedsiębiorca budowlany, założyciel firmy Ignatz Grünfeld Baugeschäft, działający w drugiej połowie XIX wieku w Katowicach i przyległych miastach okręgu przemysłowego. Wieloletni członek katowickiej Rady Miasta. Postać niezwykle zasłużona dla urbanistycznego rozwoju Katowic, dziś, z racji niemieckiego pochodzenia na polskim Górnym Śląsku zapomniana.
  Arkadiusz Godlewski (ur. 1973) − regionalny polityk samorządowy, były wiceprezydent Katowic, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  Ulica Młyńska w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Mühlstraße) − jedna z najstarszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Rozpoczyna swój bieg od Rynku. Następnie krzyżuje się z ulicą Wawelską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Dworcową obok placu Wilhelma Szewczyka i dworca kolejowego. Nazwa ulicy pochodzi od młynów, które zostały wybudowane nad rzeką Rawą w wiekach XVIII i XIX. Wznoszono przy niej także magazyny zbożowe (niem. Dampfmühl).
  Mandat – pełnomocnictwo udzielone osobie sprawującej funkcję pochodzącą z wyboru. W tym znaczeniu mandat to umocowanie określonej osoby do uczestnictwa w zbiorowym ciele obsadzanym w wyborach – mandat ma poseł na Sejm, radny gminy itp., ale również członek zarządu organu osoby prawnej (spółki, spółdzielni, fundacji itp.). Wyróżnia się dwa rodzaje: mandat wolny i mandat imperatywny.
  Józef Kocurek (ur. 16 marca 1949 r. w Bogucicach, zm. 28 lutego 2011 r. w Katowicach) – polski samorządowiec, wiceprezydent Katowic w latach 1998-2010.
  Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.
  Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.