Rada Miasta Katowice − działająca od 1866 rada miejska, w której skład wchodzi obecnie (2017) 28 członków.
3 marca i 4 kwietnia 1866 miały miejsce pierwsze wybory miejskie w mieście Katowice. Z 342 kandydatów wybrano pierwszych 18 przedstawicieli (Stadtverordneten). Tychże 18 wybranych przedstawicieli, którym przewodniczył, przewodniczący komitetu wyborczego, dr Richard Holtze. Rada we wrześniu 1866 wybrała 1. magistrat (Magistratskollegium), zastępcę burmistrza Rossei'a i 4 stałych radnych miejskich, którzy od 1873 nosili tytuł Ratsherr, a od 1875 podniesiono ich liczbę do 6 i tytułowano Stadtraete. Pierwszym burmistrzem miasta Katowice został Louis Diebel z Krapkowic (niem. Krappitz). Na pierwszym posiedzeniu Rady, któremu przewodniczył pan Trol, omawiano m.in. sprawy organizacji policji miejskiej. Trol przekazał na jej rzecz, ze swego prywatnego mienia: stare biurko, materiały biurowe, 2 rogi dla straży nocnej, stary regał i szafę. Magistrat rozpoczął swoje urzędowanie dopiero w grudniu 1866.
Andrzej Stanisław Sośnierz (ur. 8 maja 1951 w Głuchołazach) – polski lekarz i polityk, poseł na Sejm V i VI kadencji, od 2006 do 2007 prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.Stefan Gierlotka (ur. 1 września 1949 w Katowicach Piotrowicach) – absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Autor rozprawy doktorskiej i habilitacyjnej z elektrotechniki górniczej. Specjalista z zakresu elektropatologii porażeń prądem elektrycznym i elektrotechniki górniczej. Biegły sądowy ds. wypadków porażeń prądem elektrycznym oraz instalacji urządzeń elektrycznych. Generalny dyrektor górniczy III stopnia. Zawodowo związany był z kopalnią Wujek w Katowicach. Były ratownik górniczy.
Do 2002 roku Rada wybierała Zarząd wraz z Prezydentem na jego czele. Na mocy zmian ustawowych z 2002 roku zlikwidowano Zarząd, a prezydenta wybierają mieszkańcy w wyborach bezpośrednich.
Obecnie (od 2018) przewodniczącym Rady Miasta jest Maciej Biskupski, a w jej skład wchodzi 26, wybieranych w wyborach bezpośrednich radnych. Siedzibą Rady Miasta jest Urząd Miasta Katowice.
Skład pierwszej rady[ | edytuj kod]
Pierwsze zebranie rady odbyło się 14 maja 1866 w sali hotelu Welt. Rozpoczęło się o godzinie 16.00. Zaprzysiężenie radnych odbyło się przez uścisk ręki (niem. Handschlag). Przewodniczącym rady został wybrany Richard Holtze.
Joanna Tofilska (ur. 29 czerwca 1979 w Katowicach) – polski historyk i muzealnik, od 2003 pracownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic (od 2011 kierownik tego działu). Specjalizuje się głównie w historii Górnego Śląska, a w szczególności Katowic; autorka i współautorka publikacji o tym mieście.
Koalicja Obywatelska (KO) – koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, powołana przed wyborami samorządowymi w 2018 (komitet nosił wówczas nazwę Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), następnie w różnych formach kontynuowana (na wybory parlamentarne w 2019 komitet przyjął nazwę Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni).
Skład rady od 1866:
Baumgart (kupiec)
Elsner (kupiec)
Adolf Goldstein (lekarz)
Israel Glaser (współwłaściciel młyna)
Ignatz Grünfeld (mistrz budowlany, architekt)
Julius Haase (mistrz budowlany)
Salomon Hammer (kupiec)
Richard Holtze (lekarz)
Hermann Katz (kupiec)
Louis Knopf (spedytor)
Salomon Königsberger (kupiec)
Carl Paul (pracownik pocztowy)
Simon Schalscha (kupiec)
Schnapka (mistrz ciesielski)
Carl Schultz (mistrz ciesielski)
Gustav Tirpitz (aptekarz)
Louis Troll (ostatni sołtys wsi Katowice)
Karl Welt (właściciel hotelu)
Jerzy Józef Dolinkiewicz (ur. w 1947 r. w Oświęcimiu) – polski samorządowiec, wiceprezydent Katowic w latach 2001-2002, radny Katowic.Zarząd gminy - do 27 października 2002 r. organ wykonawczy w polskiej gminie, na czele którego stał wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
Ignatz (Izaak) Grünfeld (ur. 11 stycznia 1825 w Żorach, zm. 27 grudnia 1894 w Katowicach) – niemiecki architekt, mistrz i przedsiębiorca budowlany, założyciel firmy Ignatz Grünfeld Baugeschäft, działający w drugiej połowie XIX wieku w Katowicach i przyległych miastach okręgu przemysłowego. Wieloletni członek katowickiej Rady Miasta. Postać niezwykle zasłużona dla urbanistycznego rozwoju Katowic, dziś, z racji niemieckiego pochodzenia na polskim Górnym Śląsku zapomniana.
Arkadiusz Godlewski (ur. 1973) − regionalny polityk samorządowy, były wiceprezydent Katowic, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Ulica Młyńska w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Mühlstraße) − jedna z najstarszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Rozpoczyna swój bieg od Rynku. Następnie krzyżuje się z ulicą Wawelską. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Dworcową obok placu Wilhelma Szewczyka i dworca kolejowego. Nazwa ulicy pochodzi od młynów, które zostały wybudowane nad rzeką Rawą w wiekach XVIII i XIX. Wznoszono przy niej także magazyny zbożowe (niem. Dampfmühl).
Mandat – pełnomocnictwo udzielone osobie sprawującej funkcję pochodzącą z wyboru. W tym znaczeniu mandat to umocowanie określonej osoby do uczestnictwa w zbiorowym ciele obsadzanym w wyborach – mandat ma poseł na Sejm, radny gminy itp., ale również członek zarządu organu osoby prawnej (spółki, spółdzielni, fundacji itp.). Wyróżnia się dwa rodzaje: mandat wolny i mandat imperatywny.
Józef Kocurek (ur. 16 marca 1949 r. w Bogucicach, zm. 28 lutego 2011 r. w Katowicach) – polski samorządowiec, wiceprezydent Katowic w latach 1998-2010.
Prezydent miasta – w Polsce organ władzy wykonawczej gminy w gminach miejskich powyżej 50 tys. mieszkańców, wybierany w wyborach bezpośrednich. W mniejszych miastach i gminach miejsko-wiejskich odpowiednikiem prezydenta miasta jest burmistrz, a w gminach wiejskich - wójt. W miastach na prawach powiatu prezydent pełni ponadto funkcję zarządu powiatu i wykonuje zadania starosty. Urząd prezydenta miasta występuje również w Niemczech i w Szwajcarii, przy czym w Niemczech funkcji tej odpowiada funkcja nadburmistrza (Oberbürgermeister), zaś nazwą prezydenta miasta (Stadtpräsident) określa się przewodniczącego rady miasta.
Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.