• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rada Legislacyjna Nauru

  Przeczytaj także...
  Parlament Australii (Parliament of Australia) - główny organ władzy ustawodawczej na szczeblu federalnym w Australii. Formalnie składa się z trzech izb: królowej Australii, Izby Reprezentantów i Senatu. Istnieje od 1901 roku, kiedy to sześć kolonii brytyjskich położonych na kontynencie australijskim połączyło się w federację, tworząc dominium pod nazwą Związek Australijski.Parlament Nauru – najwyższy organ ustawodawczy na Nauru od 1968 roku. Następca Rady Wodzów, Lokalnej Rady Samorządowej i Rady Legislacyjnej. Od 8 czerwca 2013 roku liczy 19 członków, a nie jak wcześniej 18. Kompetencje parlamentu są zawarte w Konstytucji Nauru.
  Lokalna Rada Samorządowa Nauru (ang. Nauru Local Government Council) – drugi organ władzy, który został powołany dla mieszkańców Nauru. Jej główne czasy aktywności przypadały na lata 1951–1966, potem straciła na ważności. Następczyni Rady Wodzów, poprzedniczka Rady Legislacyjnej.

  Rada Legislacyjna Nauru (ang. Nauru Legislative Council) – trzeci organ władzy, który został powołany dla mieszkańców Nauru. Istniała w latach 1966–1968. Następczyni Lokalnej Rady Samorządowej, poprzedniczka parlamentu.

  9 grudnia 1965 roku, na wniosek Rady Powierniczej ONZ, parlament australijski przyjął omawiany wcześniej projekt ustawy o utworzeniu Rady Legislacyjnej Nauru, znany pod nazwą Nauru Act 1965.

  Rada Legislacyjna Nauru była tak naprawdę jednym z preludiów do uniezależnienia się od Australii. Istniała krótko, bo tylko dwa lata. Pierwsze i jedyne wybory do rady odbyły się na początku 1966 roku. Jej jedynym przewodniczącym był Hammer DeRoburt.

  Pierwsze i ostatnie wybory do Rady Legislacyjnej Nauru miały miejsce 25 stycznia 1966 roku. Były to ostatnie wybory przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości (nie licząc wyborów do konstytuanty w 1967).Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  W styczniu 1968 roku, została zastąpiona przez parlament.

  Przypisy

  1. Nancy Viviani: Nauru, phosphate and political progress. University of Hawaii Press, 1970, s. 105, 150-154, 176. [dostęp 2013-07-29].
  2. Michael A. Ntumy: South Pacific Islands Legal Systems. University of Hawaii Press, 1993, s. 143. ISBN 9780824814380. [dostęp 2013-07-29].
  Rada Powiernicza ONZ – składała się z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, państw zarządzających terytoriami powierniczymi (na początku było ich 8) oraz wybranych w tej samej liczbie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw nie administrujących terytoriami zależnymi. Powołana została do kontroli nad terytoriami powierniczymi do momentu ich usamodzielnienia, aby działać w interesie ich mieszkańców. Ze względu na to, że terytoria te – w większości terytoria mandatowe Ligi Narodów oraz terytoria przejęte od państw pokonanych w czasie drugiej wojny światowej – uzyskały samodzielność, działalność Rady Powierniczej została zawieszona, a jej misja wypełniona. Ostatnim terytorium było Palau, które stało się członkiem ONZ w 1994 roku.Sir Hammer DeRoburt, OBE, GCMG; właśc. Maggabi DeRoburt (ur. 25 września 1922 na Nauru, zm. 15 lipca 1992 w Melbourne) – nauruański polityk, czterokrotny prezydent Nauru. Reprezentant okręgu wyborczego Boe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nauru [wymowa w języku polskim: nałru] (ang. Nauru, nauruański Naoero), oficjalnie Republika Nauru (ang. Republic of Nauru, nauruański Republik Naoero) wcześniej nazywana Pleasant Island – wyspiarskie państwo położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Mikronezji, w odległości około 42 km na południe od równika. Jest obecnie najmniejszą republiką na świecie, zarówno pod względem wielkości (21,3 km kwadratowych), jak i liczby ludności (około 14 tysięcy mieszkańców) oraz trzecim, po Monako i Watykanie, najmniejszym państwem na świecie. Wielkość wyłącznej strefy ekonomicznej wynosi 308 480 km², natomiast powierzchnia wód terytorialnych to 41 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.