l
 • Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Temat nie został wyczerpany?
  Zapraszamy na Forum Naukowy.pl
  Jeśli posiadasz konto w serwisie Facebook rejestracja jest praktycznie automatyczna.
  Wystarczy kilka kliknięć.

  Racibórz Dolny

  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Ligota Tworkowska (niem. Ellguth Tworkau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.
  Polder Buków – to sztuczny zbiornik przeciwpowodziowy na Odrze, wchodzący w skład przyszłego zbiornika Racibórz Dolny o pojemności ok. 53 mln m³. Okresowo całkowicie zalewany, położony na terenie trzech gmin – Gorzyce i Lubomia w powiecie wodzisławskim i Krzyżanowice w powiecie raciborskim całość na terenie województwa śląskiego.
  Na budynku w Ligocie Tworkowskiej pokazano, gdzie będzie sięgać powierzchnia wody

  Racibórz Dolny – planowany zbiornik przeciwpowodziowy w dolinie Odry o powierzchni 2626 ha i pojemności 170 milionów metrów sześciennych w etapie II i 320 milionów metrów sześciennych (w tym 150 mln m pojemności użytkowej i 170 mln m pojemności powodziowej) w III etapie. Inwestycja ma być gotowa w 2017.

  Gmina Lubomia – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.Program dla Odry 2006 – wieloletni program modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego, przyjęty ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Program dla Odry – 2006” (Dz.U.2001.98.1067).

  Kompleks będzie zlokalizowany w województwie śląskim na terenie dwóch powiatów – raciborskiego (gminy Krzyżanowice i Kornowac) i wodzisławskiego (gminy Lubomia i Gorzyce) oraz częściowo na terenie miasta Racibórz gdzie będzie zlokalizowana zapora czołowa i główne budowle hydrotechniczne. Największa część zbiornika (2/3) zlokalizowana będzie na terenie powiatu wodzisławskiego.

  Powiat wodzisławski – powiat w Polsce (województwo śląskie), reaktywowany w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wodzisław Śląski. Powiat wodzisławski jest drugim najgęściej zaludnionym powiatem ziemskim w Polsce.Gmina Gorzyce – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.

  Dwie wsie - Nieboczowy i Ligota Tworkowska, które leżą na terenie przyszłego zbiornika zostaną zlikwidowane.

  Zbiornik powstaje w ramach Programu dla Odry 2006 jako element systemu biernego i czynnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego a jego budowa stanowi drugi etap inwestycji (pierwszym etapem już zrealizowanym jest Polder Buków a realizacja trzeciego etapu – przekształcenie zbiornika Racibórz Dolny z suchego w wielofunkcyjny – rozpocznie się 40 do 50 lat po ukończeniu eksploatacji żwirów zalegających nieckę zbiornika). Zbiornik będzie mógł przyjąć 170 milionów metrów sześciennych wody a jego zasięg oddziaływania ochronnego wraz z Polderem Buków sięgać do Wrocławia. Możliwości zbiornika pozwolą zredukować falę powodziową:

  Powiat raciborski – powiat w południowej Polsce (województwo śląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Racibórz.Nieboczowy (niem. Niebotschau) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia.
 • przy dysponowaniu 48 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m/s do wielkości 1538 m/s
 • przy dysponowaniu 24 godzinną prognozą dopływu do zbiornika z wielkości 3120 m/s do wielkości 1800 m/s
 • Przypisy

  1. http://m.katowice.gazeta.pl/katowice/1,106509,15507078,Na_budowe_zbiornika_Raciborz_Dolny_trzeba_dostarczyc.html
  2. Dz.U.2001.98.1067 art. 2
  3. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – System ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Górnej i Środkowej Odry – Zbiornik Racibórz Opis projektu
  Gmina Kornowac (od 1954 gmina Pogrzebień) – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.Gmina Krzyżanowice – gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie raciborskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Czy wiesz że...? beta

  Racibórz (niem. Ratibor, czes. Ratiboř) – miasto i gmina położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, nad rzeką Odrą. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 56 397 mieszkańców.

  Reklama

  tt