Rachel Weisz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rachel Hannah Weisz /ˈreɪəl ˈvaɪs/ (ur. 7 marca 1970 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wierny ogrodnik.

Jagodowa miłość (ang. My Blueberry Nights) – pierwszy anglojęzyczny film hongkońskiego reżysera, Wonga Kar-Waia. Film ten został pokazany na Festiwalu w Cannes 16 maja 2007 r.Kathryn Bolkovac – była amerykańska policjantka stanu Nebraska. Brała udział w misji pokojowej ONZ i Międzynarodowych Policyjnych Sił Zadaniowych (IPTF).

Życiorys[ | edytuj kod]

W latach 30. XX w. zarówno rodzina matki pochodząca z Austrii, jak i rodzina ojca z Węgier (pochodzenia żydowskiego), uciekły przed prześladowaniami do Wielkiej Brytanii.

W wieku 14 lat otrzymała propozycję gry w Królu Dawidzie w reżyserii Bruce’a Beresforda. Spotkało się to ze sprzeciwem jej ojca, który zagroził opuszczeniem rodziny, jeżeli córka wystąpi w tym filmie.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Agora – hiszpański dramat historyczny z 2009 roku w reżyserii Alejandro Amenábara, na podstawie scenariusza napisanego przez jego samego oraz Mateo Gila. W rolach głównych wystąpili Rachel Weisz oraz Max Minghella. Film zdobył 7 filmowych nagród Goya w 2010 roku, w tym za najlepszy scenariusz oryginalny.

Rachel Weisz studiowała od roku 1988 anglistykę w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge. W czasie studiów zaczęła się pojawiać w studenckich przedstawieniach. Przełomowa była rola Gildy w musicalu West End, w Gielgud Theatre. Na ekranie zadebiutowała w miniserialu telewizyjnym Czerwone i czarne. Karierę filmową rozpoczęła w 1996 roku w filmie Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia. Rozgłos zyskała rolą w wojennym filmie Wróg u bram o obronie Stalingradu, jednak popularność przyniosła jej rola w filmie przygodowym Mumia. Otrzymała Oscara za rolę w filmie Wierny ogrodnik za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kształt rzeczy (tytuł oryginalny The Shape of Things) – sztuka teatralna napisana przez amerykańskiego dramaturga i reżysera Neila LaBute w 2001 roku. W tym samym roku dramat wystawiono na deskach teatru Almeida Theatre w Londynie. W głównych rolach wystąpili: Paul Rudd i Rachel Weisz, a reżyserem był sam autor.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Kochankowie sztormowego morza (AKA Swept from the Sea lub Amy Foster ) – dramat, romans na podstawie opowiadania Josepha Conrada pt. Amy Foster.
360 – austriacko-francusko-brytyjski melodramat z 2011 roku w reżyserii Fernando Meirellesa. Wyprodukowany przez Revolution Films.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.
Młodość (tyt. oryg. Youth, 2015) − włosko-francusko-szwajcarsko-brytyjski film tragikomiczny w reżyserii i według scenariusza Paolo Sorrentino.
Na pewno, być może (ang. Definitely, Maybe) – amerykańsko-brytyjska komedia romantyczna z 2008 roku w reżyserii Adama Brooksa.

Reklama