Rachel Weisz
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
Rachel Hannah Weisz /ˈreɪtʃəl ˈvaɪs/ (ur. 7 marca 1970 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wierny ogrodnik.
Życiorys[ | edytuj kod]
W latach 30. XX w. zarówno rodzina matki pochodząca z Austrii, jak i rodzina ojca z Węgier (pochodzenia żydowskiego), uciekły przed prześladowaniami do Wielkiej Brytanii.
W wieku 14 lat otrzymała propozycję gry w Królu Dawidzie w reżyserii Bruce’a Beresforda. Spotkało się to ze sprzeciwem jej ojca, który zagroził opuszczeniem rodziny, jeżeli córka wystąpi w tym filmie.
Rachel Weisz studiowała od roku 1988 anglistykę w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge. W czasie studiów zaczęła się pojawiać w studenckich przedstawieniach. Przełomowa była rola Gildy w musicalu West End, w Gielgud Theatre. Na ekranie zadebiutowała w miniserialu telewizyjnym Czerwone i czarne. Karierę filmową rozpoczęła w 1996 roku w filmie Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia. Rozgłos zyskała rolą w wojennym filmie Wróg u bram o obronie Stalingradu, jednak popularność przyniosła jej rola w filmie przygodowym Mumia. Otrzymała Oscara za rolę w filmie Wierny ogrodnik za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.
Podstrony: 1 [2] [3] [4]