• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rachel Mellon Walton

  Przeczytaj także...
  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.Thomas Joseph Ridge (ur. 26 sierpnia 1945 w Munhall, Pensylwania) – amerykański polityk, były gubernator Pensylwanii (1995-2001) oraz były sekretarz bezpieczeństwa krajowego (2003-2005).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Rachel Mellon Walton (ur. 8 stycznia 1899 w Pittsburghu, Pensylwania, zm. 2 marca 2006 tamże) - amerykańska działaczka filantropijna.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Była jednym z czworga dzieci założyciela koncernu naftowego Gulf Oil Company Williama Larimera Mellona i Mary Taylor. Uczęszczała do szkoły publicznej w Dobbs Ferry (Nowy Jork). W 1922 wyszła za mąż za Johna Waltona i poświęciła się życiu rodzinnemu i towarzyskiemu, a także działalności społecznej. Z małżeństwa z Waltonem (zatrudnionym wkrótce w Gulf Oil Company) miała troje dzieci - córkę Mary (zamężną Curley) oraz synów Johna juniora i Jamesa. Mąż zmarł w 1974 w wieku 81 lat.

  Albert Schweitzer (ur. 14 stycznia 1875 w Kaysersberg w Alzacji, zm. 4 września 1965 w Lambaréné w Gabonie) – francusko-niemiecki (alzacki) teolog i duchowny luterański, filozof, organista, muzykolog, lekarz.Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).

  Rachel Mellon Walton przekazała liczne fundusze na cele kulturalne, edukacyjne, medyczne, ekologiczne. Była m.in. fundatorką (wspólnie z bratem Williamem) szpitala im. Alberta Schweitzera w Deschepelles na Haiti. Z siostrą Margaret Mellon Hitchcock ufundowała stypendium im. Mary Taylor (matki) dla kobiet studiujących nauki o przedsiębiorczości na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Wspierała finansowo także m.in. Carnegie Museum w Pittsburghu (szczególnie zbiory związane ze starożytnym Egiptem), centrum pomocy dla kobiet zagrożonych przemocą, instytucje pomocy dzieciom. Udzielała się przez kilkadziesiąt lat w lokalnym telefonie zaufania oraz kościele prezbiteriańskim.

  Starożytny Egipt (egip. Kemet, Czarna Ziemia) – wysoko rozwinięta cywilizacja starożytnego Bliskiego Wschodu położona w północno-wschodniej Afryce w dolinie i delcie Nilu (z oazami Pustyni Libijskiej włącznie). W okresie największego rozkwitu (Nowe Państwo) obejmująca swoim zasięgiem także Nubię (Kusz) oraz Punt na południu, Syropalestynę (Retenu) na północnych rubieżach azjatyckich, oraz tereny libijskie na północnym zachodzie.Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.

  Od 1942 była członkiem zarządu orkiestry symfonicznej w Pittsburghu. Także tę instytucję wspierała finansowo, a w 1990 otrzymała tytuł honorowego dyrektora. Za swoją wieloletnią działalność filantropijną została m.in. wyróżniona nagrodą Elsie stacji telewizyjnej WQED (2000), a gubernator stanu Tom Ridge nadał jej w 1998 tytuł "Wybitnej Córki Pensylwanii" (Distinguished Daughter of Pennsylvania).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • artykuł wspomnieniowy (w języku angielskim, z fotografią)
 • artykuł wspomnieniowy (w języku angielskim)
 • sylwetka na stronie Carnegie Museum w Pittsburghu (w języku angielskim, z fotografią)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.