• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rachel Bilson

  Przeczytaj także...
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Jumper – amerykańsko-kanadyjski film science-fiction z 2008 roku, oparty na powieści Stevena Goulda pod tym samym tytułem. Główne role zagrali Hayden Christensen, Jamie Bell, Rachel Bilson i Samuel L. Jackson.

  Rachel Sarah Bilson (ur. 25 sierpnia 1981 w Los Angeles) – amerykańska aktorka.

  Biografia[]

  Rodzina[]

  Rachel pochodzi z rodziny filmowców. Jest córką amerykańskiego Żyda, scenarzysty i reżysera Danny’ego Bilsona, oraz Amerykanki pochodzenia włoskiego, Janice Stango. Ma młodszą przyrodnią siostrę Hattie (ur. 19.12.2001). Jest siostrzenicą producentki filmowej Julie Bilson Ahlberg oraz wnuczką reżysera Bruce’a Bilsona.

  Życie na fali (ang. The O.C.) – amerykański serial telewizyjny liczący w sumie cztery sezony. Serial, stworzony przez Josha Shwartza, obrazuje fikcyjne życie młodzieży i ich rodzin zamieszkujących Newport Beach w Hrabstwie Orange w Californii. Życie na fali nadawane było w Stanach Zjednoczonych w latach 2003 – 2007 oraz w 50 innych krajach na całym świecie, będąc jednym z najpopularniejszych seriali roku 2003.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Edukacja[]

  Uczęszczała do tej samej szkoły, co aktorka Kirsten Dunst i gwiazda amerykańskiego Idola – Katharine McPhee. Była to Notre Dame High School, którą ukończyła w 1999 roku.

  Kariera[]

  Rodzice zachęcili córkę do zostania aktorką. W wieku siedmiu lat, dzięki zaangażowaniu rodziców, zdobyła pierwszą rolę w filmie The Wrong Guys. Rachel kontynuowała przesłuchania do rozmaitych ról w trakcie uczęszczania do szkoły Notre Dame. Dzięki determinacji Rachel i kontaktom jej agenta, 2003 rok okazał się przełomowy, gdyż pojawiła się w odcinku serialu Buffy postrach wampirów, a także została zaproszona na przesłuchanie do serialu The O.C. (Życie na fali). Dostała w nim rolę Summer Roberts, najlepszej przyjaciółki głównej bohaterki. Serial odniósł wielki sukces w Stanach Zjednoczonych i otworzył Rachel drogę do kariery.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Filmografia[]

 • 2011: Nie ma lekko jako Laura
 • 2011: Hart of Dixie jako Zoe Hart
 • 2010: Jak poznałem waszą matkę (How I Met Your Mother) jako Cindy
 • 2009: Czekając na wieczność jako Emma Twist
 • 2009: New York, I Love You jako Molly
 • 2008: Jumper jako Millie
 • 2006: Przyjaciele (Last Kiss, The) jako Kim
 • 2004: I Love the '90s jako ona sama
 • 2003-2007: Życie na fali (O.C., The) jako Summer Roberts
 • 2003: Unbroken jako Rachel
 • 2002-2005: 8 Simple Rules... for Dating My Teenage Daughter jako Jenny
 • 1998-2006: Różowe lata 70. (That '70s Show) jako Christy (2004)
 • 1997-2003: Buffy: Postrach wampirów (Buffy the Vampire Slayer) jako Colleen (2003)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Rachel Bilson w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Rachel Bilson w bazie filmweb.pl
 • Rachel Bilson w bazie stopklatka.pl
 • Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Jak poznałem waszą matkę (tytuł oryg. How I Met Your Mother) – serial telewizyjny produkowany w latach 2005 - 2014 przez stację CBS.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kirsten Caroline Dunst (ur. 30 kwietnia 1982 w Point Pleasant w stanie New Jersey) – aktorka amerykańska. Laureatka Złotej Palmy dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes w 2011 za rolę w filmie Larsa von Triera Melancholia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.