• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raabs an der Thaya

  Przeczytaj także...
  W dziedzinie kultur komórkowych konfluencja jest miarą liczby komórek i wyrażona jest jako procent powierzchni naczynia hodowlanego zajętego przez komórki. Przykładowo stuprocentowa konfluencja oznacza, że komórki zajęły całą dostępną im przestrzeń i nie mają już miejsca na dalszy wzrost.Dyja (czes. Dyje, niem. Thaya) – rzeka w Masywie Czeskim, w Austrii i Czechach, w zlewisku Morza Czarnego, najdłuższy prawy dopływ Morawy, o długości 235 km, począwszy od miejscowości Raabs an der Thaya, gdzie następuje połączenie składających się na nią dopływów:
  Kraj Wysoczyna (czes. Kraj Vysočina), do 30 maja 2001 r. kraj igławski – jedna z czternastu jednostek podziału terytorialnego w Czechach, odpowiednik województwa. Leży na granicy południowo-zachodnich Moraw i południowo-wschodniej Bohemii. Jego stolicą jest Igława (Jihlava). Jego obszar wchodzi w skład trzech okręgów terytorialnych: kraj południowomorawski, kraj południowoczeski i kraj wschodnioczeski.

  Raabs an der Thaya – miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Waidhofen an der Thaya. Leży nad Dyją. Liczy 2 704 mieszkańców (1 stycznia 2014).

  Dolna Austria (Niederösterreich) – kraj związkowy w północnej Austrii. Graniczy z Czechami, Słowacją, Burgenlandem, Styrią, Górną Austrią oraz otacza kraj związkowy Wiedeń. Stolicą landu jest Sankt Pölten. Krajobrazowo dzieli się na:Schweiggers – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Zwettl. Liczy 1 972 mieszkańców (1 stycznia 2014).

  Pod miastem występuje zjawisko konfluencji, tzw. źródłoujścia. Miejsce to jest uznawane równocześnie za źródło rzeki Dyi, jak i ujście rzek:

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Powiat Waidhofen an der Thaya (niem. Bezirk Waidhofen an der Thaya, krócej Waidhofen/Thaya, pol. Powiat Waidhofen nad Dyją) – powiat w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w Waldviertel. Siedziba znajduje się w Waidhofen an der Thaya, starostą jest dr. Johann Lampeitl.
 • Mährische Thaya (pol. Dyja Morawska, czes. Moravská Dyje, ), dł. 68,2 km, pow. dorzecza 630 km², źródło na wys. 682 m n.p.m., 4 km na południowy wschód od Třešť, w Czechach, w kraju Wysoczyna pomiędzy wsiami Panenská Rozsíčka a Stajiště
 • Deutsche Thaya (pol. Dyja Niemiecka, czes. Rakouská Dyje), dł. 75,8 km, źródło na wys. 657 m n.p.m., 2 km na południowy wschód od Schweiggers, w pobliżu miejscowości Schwarzenbach
 • Zobacz też[]

 • Raabs
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.