• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Raúl Castro  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KC PZPR) – organ kierowniczy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w latach 1948–90; najwyższa władza PZPR między zjazdami, kierująca całokształtem pracy partii.Władysław Gomułka, ps. Wiesław, Feliks Duniak, (ur. 6 lutego 1905 w Białobrzegach Franciszkańskich, zm. 1 września 1982 w Konstancinie) – polski polityk, działacz komunistyczny, I sekretarz KC PPR (1943-1948), I sekretarz KC PZPR (1956-1970), poseł na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV i V kadencji.
  Życie i działalność[]

  Aktywnie uczestniczył w protestach studenckich przeciwko rządom Fulgencio Batisty od momentu objęcia przez niego rządów dyktatorskich w 1952. Razem z bratem Fidelem brał udział w ataku ok. 160-osobowego oddziału na koszary Moncada 26 lipca 1953. Atak nie powiódł się, około połowy rebeliantów zginęło, zaś Raúl i Fidel Castro zostali schwytani. Raúl spędził w więzieniu 22 miesiące. Podczas późniejszej emigracji do Meksyku stał się jednym z członków-założycieli Ruchu 26 Lipca (wraz z bratem Fidelem Castro i Ernesto Guevarą). Przygotowywał misję jachtu Granma, z którym wylądował 2 grudnia 1956 na północnym wybrzeżu prowincji Oriente, jednak 82-osobowy oddział został pokonany, a ocaleni rewolucjoniści schronili się w górach Sierra Maestra. Tutaj siły partyzantów, z początkowych 12 ocalałych, rozrosły się do ponad 800 osób. Raul dowodził rebeliantami na wschodnim froncie w prowincji Oriente. Za datę ostatecznego zwycięstwa rewolucji uznaje się 8 stycznia 1959, gdy rebelianci opanowali Hawanę. Od tego czasu rozpoczęła się władza dyktatorska Fidela, zaś Raúl uznawany jest za jednego z jego najwierniejszych współpracowników. W 1959 poślubił Vilme Espíne, rewolucjonistkę i wieloletnią przewodniczącą Kubańskiej Federacji Kobiet (Federación de Mujeres Cubanas). Mieli czworo dzieci.

  Sierra Maestra - największe pasmo górskie Kuby, położone w południowej części kraju, w prowincji Granma. Najwyższym jego szczytem jest Pico Turquino (1974 m n.p.m.).Wiceprezydent to w niektórych krajach (głównie o ustroju prezydencjalnym) funkcja zastępcy głowy państwa, który w razie niedyspozycji lub opróżnienia tego urzędu obejmuje prezydenturę (na czas dokończenia kadencji do czasu przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, albo tymczasowo do czasu wyborów przedterminowych). Funkcja wiceprezydenta istnieje np. w USA, Meksyku, Indiach, Argentynie, Nepalu, Fidżi i Bułgarii. Wiceprezydentem Szwajcarii jest wiceprzewodniczący Rady Związkowej.

  W latach 1959-2008 druga osoba w państwie i minister obrony narodowej Kuby. W tym czasie organizacje broniące praw człowieka odnotowywały liczne przypadki naruszeń tych praw. Podległe mu wojsko kubańskie zatapiało łodzie i rozstrzeliwało obywateli próbujących uciec z kraju. W 1996 jako minister obrony wydał rozkaz zestrzelenia w międzynarodowej przestrzeni powietrznej dwóch cywilnych samolotów z pomocą humanitarną.

  Birán – niewielkie miasto w prowincji Holguín na Kubie, leżące we wschodniej części wyspy. Miejsce urodzenia braci Castro: Fidela (1926) i Raúla (1931).Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W dniach 19-23 marca 1965 przebywał w Polsce z oficjalną wizytą na zaproszenie Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 20 marca 1965 I sekretarz KC PZPR, Władysław Gomułka odznaczył go Orderem Krzyża Grunwaldu I klasy.

  24 lutego 2008 Raúl Castro Ruz wybrany został Przewodniczącym Rady Państwa Republiki Kuby. Zastąpił na tym stanowisku brata Fidela, który rządził Kubą 49 lat. 19 kwietnia 2011 roku został wybrany także I sekretarzem partii komunistycznej.

  28 marca 2012 spotkał się z Benedyktem XVI, który przyleciał na wyspę z pielgrzymką. W jego trakcie papież dostał posąg Matki Bożej, a Castro kopię atlasu Ptolemeusza.

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Pod jego rządami na Kubie doszło do znacznej liberalizacji życia politycznego.

  Odznaczenia (lista niepełna)[]

 • Wielki Łańcuch Orderu Oswobodziciela – 2008, Wenezuela
 • Krzyż Wielki Orderu NarodowegoMali
 • Order Krzyża Grunwaldu I klasy - 20 marca 1965


 • Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ernesto Rafael Guevara de la Serna, znany powszechnie jako Che Guevara, posługujący się pseudonimem Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu, Kubie, Boliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej.
  Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.
  Order Narodowy (fr. Ordre national) – wysokie odznaczenie państwowe Republiki Mali ustanowione 31 maja 1963, nadawane za wybitne zasługi dla narodu.
  Ruch 26 Lipca (hiszp. Movimiento 26; skr. M-26) – organizacja założona przez Fidela i Raula Castro w połowie 1955 roku, jako podziemny ruch rewolucyjny. Nazwana tak na pamiątkę wydarzeń z 26 lipca 1953 roku, kiedy to Fidel Castro i jego towarzysze przeprowadzili szturm na koszary bazy wojskowej Moncada w Santiago de Cuba. Ich nadzieją było wszczęcie masowego powstania. Bunt został stłumiony, rewolucjoniści ponieśli wówczas klęskę, jednak atak stał się początkiem rewolucji kubańskiej.
  Kryzys kubański – stan zagrożenia konfliktem między dwoma supermocarstwami dysponującymi bronią atomową – ZSRR i USA, który miał miejsce w dniach 15-28 października 1962 na Kubie. Był spowodowany tajnym rozmieszczeniem przez ZSRR na Kubie pocisków balistycznych średniego zasięgu, bezpośrednio zagrażających terytorium USA. Wcześniej, tj. na przełomie lat 1959-1960 USA rozmieściły rakietowe pociski balistyczne na terytorium Wielkiej Brytanii, Włoch i Turcji. Był to największy kryzys w historii powojennego świata.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  MY Granma – jacht użyty do transportu grupy kubańskich rewolucjonistów pod przywództwem Fidela Castro na rodzinną wyspę w 1956.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.