• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RWD Molenbeek

  Przeczytaj także...
  FC Brussels - belgijski klub piłkarski mający siedzibę w stolicy kraju, Brukseli. Powstał w 2003 na skutek fuzji RWD Molenbeek Bruksela i KFC Strombeek.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Racing White Daring Molenbeekbelgijski klub piłkarski z siedzibą w Brukseli.

  Osiągnięcia[]

 • Mistrz Belgii: 1974/75
 • Finał Pucharu Belgii: 1968/69
 • Historia[]

  RWD Molenbeek założony został w 1909 roku pod nazwą White Star Club Bruksella. Później w tym samym roku stał się członkiem belgijskiej federacji piłkarskiej, ale pod nazwą White Star Athletic Club.

  Brabancja (hol., fr.: Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie obejmująca część Belgii i południowo-zachodniej Holandii.Sint-Jans-Molenbeek (fr. Molenbeek-Saint-Jean) – jedna z 19 gmin będących częścią regionu stołecznego Brukseli. Liczy 79 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego.

  Klub rozegrał kilkanaście sezonów w pierwszej lidze (1924/25 oraz od 1934/35 do 1946/47), początkowo pod nazwą White Star Woluwé AC, a potem jako Royal White Star AC. Obecny klub White Star Woluwé FC poza nazwą nie ma nic wspólnego z dawnym RWD Molenbeek.

  W 1963 roku klub połączył się z klubem Racing Bruksella i przyjął nazwę Royal Racing White. Po dwóch sezonach w drugiej lidze klub w latach 1965 - 1973 grał w pierwszej lidze. Stadionem klubu do momentu kolejnej fuzji był Stade Fallon położony w Sint-Lambrechts-Woluwe w Regionie Stołecznym Brukseli. W lipcu 1973 roku klub połączył się ze słynnym Daring Bruksella, przyjmując obecną nazwę - RWD Molenbeek. Główną przyczyną fuzji była niska frekwencja na meczach ligowych.

  Sint-Lambrechts-Woluwe (fr. Woluwe-Saint-Lambert) – gmina miejska w Belgii, licząca około 47 tys. mieszkańców (2006). Położona w Regionie Stołecznym Brukseli. Ośrodek przemysłu spożywczego.Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Po ostatniej fuzji klub rozegrał w pierwszej lidze belgijskiej 10 sezonów, zdobywając w tym okresie tytuł mistrza kraju w sezonie 1974/75 i regularnie występując w europejskich pucharach. Swoje mecze domowe klub rozgrywał w Sint-Jans-Molenbeek leżącym w stołecznym regionie Brukseli.

  Od roku 1984 klub napotkał wiele trudności, prowadzących do bankructwa w roku 2002. Choć w sezonie 2001/02 klub zajął 10 miejsce, z powodów finansowych nie odnowiono licencji zawodowej, przez co zdegradowano RWD Molenbeek do trzeciej ligi (Derde klasse). Klub w sezonie 2002/03 nie wziął udziału w trzecioligowych rozgrywkach, a w 2003 doszło do fuzji klubu z mającym swą siedzibę w pobliżu Brukseli klubem KFC Strombeek. Połączony klub o nazwie Football Club Molenbeek Brussels Strombeek rozgrywał swoje mecze na stadionie klubu Molenbeek. Grający w drugiej lidze klub w 2004 roku awansował do pierwszej ligi.

  W tym samym okresie grupa kibiców, która nie pogodziła się z likwidacją klubu, w roku 2003 odtworzyła klub zwany RWD Molenbeek. Nowy klub rozpoczął od najniższej ligi, czyli czwartej ligi brabanckiej (a więc ósmej belgijskiej). W 2006 roku klub ten awansował do pierwszej ligi brabanckiej (piąta belgijska).

  Nazwa klubu[]

 • 1909 – White Star Athletic Club
 • 1922 – White Star Woluwé AC
 • 1935 – Royal White Star AC
 • 1963 – Royal Racing White (fuzja z Racingiem Bruksella)
 • 1973 – Racing White Daring Molenbeek (fuzja Daring Bruksella)
 • 2003 – na skutek fuzji powstał nowy klub Football Club Molenbeek Brussels Strombeek, który dziedziczył dorobek klubu KFC Strombeek - koniec istnienia dotychczasowego RWD Molenbeek
 • Reaktywowany w 2003 RWD Molenbeek oficjalnie nie jest uznawany za kontynuatora osiągnięć dotychczasowego klubu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona klubu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.