• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RT - stacja telewizyjna

  Przeczytaj także...
  RT (początkowo Russia Today) — ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna z siedzibą w Moskwie, założona przez rosyjski rząd.Rząd Federacji Rosyjskiej (ros: Правительство Российской Федерации) – jest najwyższą władzą wykonawczą w ustroju politycznym Rosji. Jego status jest zapisany w rozdziale 6 (artykuły 110-117) Konstytucji Federacji Rosyjskiej i federalnej ustawy konstytucyjnej "Rząd Rosji" z dnia 17 grudnia 1997 z późniejszymi zmianami. Szefem rządu jest premier Rosji.
  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.

  RT (początkowo Russia Today) – ogólnoświatowa wielojęzyczna telewizja informacyjna z siedzibą w Moskwie, założona przez rosyjski rząd.

  Stacja nadaje od 10 grudnia 2005 roku 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Właścicielem stacji jest rosyjska międzynarodowa agencja informacyjna RIA Novosti finansowana ze środków budżetu Rosji.

  W RT pracuje przeszło 700 korespondentów, dziennikarzy, tłumaczy, prezenterów, producentów. Stacja dociera do około 150 milionów odbiorców na całym świecie.

  BBC World News (dawniej BBC World) – telewizyjny kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym, należący do BBC Worldwide, komercyjnego skrzydła BBC, brytyjskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego i zarazem największego tego typu nadawcy na świecie. W przeciwieństwie do większości kanałów BBC, BBC World News nie jest w żaden sposób dotowane przez brytyjski rząd i utrzymuje się wyłącznie z reklam i opłat abonamentowych z zagranicznych platform cyfrowych i sieci kablowych. Kanał adresowany jest do publiczności poza Wielką Brytanią. Jego wewnątrz brytyjskim odpowiednikiem jest BBC News. Oba kanały nadawane są z BBC Television Centre w zachodnim Londynie. Planowane jest ich przeniesienie do przechodzącego właśnie generalny remont Broadcasting House, historycznej siedziby BBC.Onet.tv – telewizja internetowa działająca w ramach serwisu Onet.pl o profilu informacyjno-edukacyjno-rozrywkowym. W styczniu 2010 Onet.tv prezentował blisko 40 tys. materiałów wideo.

  Od października 2008 roku telewizję internetową RT można oglądać w angielskiej wersji językowej na platformie multimedialnej Onet.tv.

  Oprócz angielskiej wersji językowej, stacja nadaje również w języku hiszpańskim i arabskim.

  Wskazuje się niejednokrotnie, iż głównym celem istnienia Russia Today jest propagowanie stanowiska rządu (medium proputinowskie) w krajach anglojęzycznych, w sposób analogiczny do Voice of America czy wpływanie na CNN (z tego powodu oraz budowy i wyglądu, sposobu prezentacji i samych prezenterów programu jest nazywana m.in. rosyjskim CNN, dodatkowo w opozycji do VoA zmieniła nazwę na RT). Budżet w wysokości $300 milionów w 2012, został osobiście uratowany przed cięciami przez Putina. W 2009 był to drugi najczęściej oglądany zagraniczny kanał wiadomości w USA po BBC World News.

  Tłumacz – osoba, która dzięki znajomości co najmniej dwóch języków dokonuje przekładu wypowiedzi lub tekstu pisanego z języka źródłowego na język docelowy. Tłumaczenie wymaga nie tylko rozumienia tekstu, ale również sprawnego wyrażania jego treści w języku, na który ma być tłumaczony. Oprócz wysokich kompetencji językowych, dobry tłumacz powinien cechować się umiejętnością szybkiego uczenia się i wszechstronną wiedzą, a przynajmniej dobrą orientacją w swojej specjalizacji. Tłumacz musi także być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron, którym umożliwia komunikację.Telewizja internetowa (inne nazwy: Internet TV, Online TV lub Telewizja Over-The-Top skrót OTT) – system nadawania cyfrowego treści telewizyjnych występujący poza tradycyjnymi kanałami dystrybucji, jakimi są telewizja naziemna, satelitarna, kablowa. Za medium transmisji telewizyjnej, zamiast dedykowanej sieci, wykorzystuje mechanizmy dostępne w Internecie. Nie należy telewizji internetowej utożsamiać z IPTV.

  Krytyka i kontrowersje[]

  RT jest krytykowana przez niektórych komentatorów i dziennikarzy za proputinowskie nastawienie oraz wspieranie teorii spiskowych.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona kanału
 • Głos Ameryki – rozgłośnia należąca do rządu Stanów Zjednoczonych nadająca programy dla zagranicy po angielsku i w kilkunastu innych językach. Głos Ameryki znany jest również pod skrótową nazwą VoA pochodzącą od nazwy angielskiej - Voice of America. Audycje Głosu Ameryki dostępne są na falach krótkich, za pośrednictwem satelitów oraz przez naziemne nadajniki UKF w miejscach, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe.Prezenter (dawniej spiker od ang. speaker) – osoba zapowiadająca poszczególne programy w stacji radiowej lub telewizyjnej, także prowadząca program estradowy, informacyjny, blok tematyczny lub inny program składający się z części.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.