• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RMS Lusitania  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Pył węglowy – ziarna węgla kamiennego przechodzące przez sito o wymiarach oczek równych 1×1 mm. Powstaje podczas robót górniczych oraz w trakcie przeróbki i transportu węgla kamiennego.Robert Lansing (ur. 17 października 1864, zm. 30 października 1928) – amerykański polityk i prawnik . Pełnił funkcję Radcy Prawnego przy Departamencie Stanu USA w chwili wybuchu I wojny światowej. Zdecydowanie opowiadał się przeciwko brytyjskiej polityce blokady. Popierał natomiast wolny dostęp do mórz oraz poszanowanie praw państw neutralnych. Później, w latach 1915-1920 piastował urząd sekretarza stanu USA w administracji prezydenta Woodrowa Wilsona. Objął to stanowisko po rezygnacji Williama Jenningsa Bryana. Uczestniczył w negocjacjach traktatu z Japonią w roku 1917, znanego jako Porozumienie Lansing-Ishii. Był członkiem Amerykańskiej Komisji na rzecz Negocjowania Pokoju, która obradowała w Paryżu w roku 1919.
  Transatlantyk „Lusitania”
  Transatlantyk „Lusitania”

  RMS (ang. Royal Mail Steamer) Lusitaniaparowiec transatlantycki, zbudowany w stoczni Wallsend w Newcastle na zamówienie Cunard Line, zwodowany 7 czerwca 1906. Wraz z bliźniaczą „Mauretanią” był to w swoim czasie największy i najszybszy statek na szlaku atlantyckim i do wprowadzenia do eksploatacji „Olympica” i „Titanica” najbardziej luksusowy statek świata. Obie jednostki zostały zaprojektowane przy współpracy specjalistów z Admiralicji i cechowały się unikatowym napędem parowym oraz specjalnie zaprojektowaną konstrukcją kadłuba. Choć „Mauretania” była szybsza od „Lusitanii”, większym uznaniem pasażerów cieszyła się ta ostatnia, przede wszystkim ze względu na lepsze i bogatsze wyposażenie. Ich siostrzanym statkiem była trzecia z tej serii „Aquitania” (zwodowana w kwietniu 1913 r.).

  Newcastle upon Tyne – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia) nad rzeką Tyne, w pobliżu jej ujścia do Morza Północnego w hrabstwie metropolitalnym Tyne and Wear.Teoria spiskowa – Stojące w opozycji do oficjalnie uznanej wersji, wyjaśnienie zaistniałego faktu, rodzące się z przeświadczenia o istniejącym spisku, którego celem jest zatajenie prawdy przed opinią publiczną.

  | edytuj kod]

 • październik 1906 podczas podróży do Southampton przy prędkości 23,61 węzła
 • październik 1907 podczas podróży do Nowego Jorku przy prędkości 23,99 węzła
 • lipiec 1908 podczas podróży do Nowego Jorku przy prędkości 25,01 węzła
 • lipiec 1909 podczas podróży do Nowego Jorku przy prędkości 25,85 węzła
 • „Lusitania” po zdobyciu Błękitnej Wstęgi Atlantyku w 1907
  „Lusitania” po zdobyciu Błękitnej Wstęgi Atlantyku w 1907
  SM U-20 – niemiecki okręt podwodny (U-Boot) typu U-19 z czasów I wojny światowej, który zatopił między innymi liniowiec RMS Lusitania. Tona rejestrowa (RT – Register Tonne) – niemetryczna jednostka objętości używana do określania pojemności rejestrowej brutto (BRT / GRT) i netto (NRT) statków handlowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Walther Schwieger (ur. 7 kwietnia 1885 roku w Berlinie - zm. 5 września 1917 roku na Morzu Północnym) – niemiecki oficer marynarki wojennej, dowódca okrętu podwodnego U-20. To z jego polecenia zatopiono brytyjski parowiec RMS Lusitania.
  Cunard Line (1934-1947: Cunard White-Star Limited) – brytyjskie przedsiębiorstwo żeglugowe operujące takimi statkami wycieczkowymi jak między innymi Queen Mary 2.
  Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.
  False flag lub false flag operation en. (dosłownie fałszywa flaga), pl. działania pod obcą flagą, ru. операция под чужим флагом, чужой флаг – tajna operacja prowadzona przez rząd, korporacje lub inne organizacje. Nazwa wywodzi się z militarnej koncepcji false colors, czyli operacji wykonanej w obcych (narodowych) barwach. Operacje False flag nie są ograniczone do działań wojennych, ale mogą występować również w czasie pokoju. Często celem jest obarczenie winą kogoś innego np. wrogiego państwa, organizacji albo grupy etnicznej.
  Parowiec – statek lub okręt o napędzie parowym, napędzany tłokową maszyną parową (SS) lub turbiną parową (TSS).
  RMS Olympic (w okresie pierwszej wojny światowej także HMT Olympic) – brytyjski parowy statek pasażerski, jeden z trzech statków typu Olympic, do którego – oprócz jego samego – należał "Titanic" (zatonął w słynnym zderzeniu z górą lodową) oraz "Britannic" (przekształcony później w statek szpitalny). W przeciwieństwie do dwóch siostrzanych liniowców miał długą i udaną karierę na szlaku północnoatlantyckim, trwającą od 1911 do 1935 roku.
  RMS Aquitania (w okresie dwóch wojen światowych także HMHS Aquitania) – statek parowy należący do linii Cunard, który został przekształcony w statek szpitalny (podobnie jak HMHS Britannic). Jego nazwa pochodzi od nazwy rejonu Akwitania we Francji. Był statkiem, który odrzucił pierwszą klasę – nie znaczy to jednak, że pierwsza klasa została całkowicie zlikwidowana – po prostu zredukowano liczbę miejsc dla jej pasażerów. Miał cztery kominy i dwa maszty oraz cztery śruby napędowe. Jego bliźniacze statki to RMS Mauretania i RMS Lusitania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.865 sek.