• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RKS Lwów

  Przeczytaj także...
  Lechia Lwów (oficjalna nazwa: Lwowski Klub Sportowy Lechia Lwów) – nieistniejący, najstarszy polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy, m.in. z sekcją hokeja na lodzie i bokserską), założony we Lwowie latem 1903 przez uczniów III i VI Gimnazjum oraz byłych członków koła futbolistów Sokoła-Macierzy.Pogoń Lwów – polski klub piłkarski z siedzibą we Lwowie. Kontynuator tradycji powołanego wiosną 1904 roku w IV Gimnazjum we Lwowie piłkarskiego Klubu Gimnastyczno-Sportowego IV-go Gimnazjum, działającego od 1907 do 1939 roku pod nazwą LKS Pogoń i reaktywowanego w 2009. Obecnie zajmuje 31. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych polskich klubów piłkarskich (cztery tytuły mistrza Polski).
  Hasmonea Lwów – nieistniejący już obecnie żydowski klub piłkarski, założony we Lwowie w 1908 przez społeczność pochodzenia żydowskiego. Jego nazwa pochodziła od Hasmoneuszy (starożytnej dynastii rządzącej w Judei). W okresie międzywojennym jedna z czterech pierwszoligowych drużyn (obok Pogoni, Czarnych i Lechii) z tego miasta. Klub przez dwa sezony grał w polskiej I lidze: w 1927 zajmując 11 miejsce, a w 1928 - 13 miejsce (co oznaczało spadek). Znanym zawodnikiem klubu był Zygmunt Steuermann.

  RKS Lwów (oficjalna nazwa: Robotniczy Klub Sportowy Lwów) – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.

  Historia[]

  Chronologia nazw:

 • 1921—1939: RKS Lwów
 • Piłkarska drużyna RKS została założona we Lwowie w 1921 roku. Klub posiadał stadion na Bogdanówce (obecnie stadion Silmasz). Stadion ten służył również A-klasowej drużynie ukraińskiej "Zoria". Zespół reprezentował tramwajarzy i przez dłuższy czas występował w niższych klasach (w latach 1922-1923 C-klasa, w latach 1924-1932 klasa B). Po utworzeniu ligi okręgowej w 1933 występował na jej zapleczu. W sezonie 1935 zdobył mistrzostwo A-klasy i w rozgrywkach finałowych mistrzów trzech grup o awans do ligi okręgowej, pokonał Koronę Sambor i Jehudę Tarnopol. Do ligi okręgowej lwowskiego OZPN (jedna z najbardziej prestiżowych lig okręgowych w przedwojennej Polsce) RKS przystąpił dopiero w 1936. Przez 5 sezonów w najwyższej lidze zespół rozegrał 81 mecz w których zdobył 68 pkt, strzelił 104 goli i stracił 135 bramek.

  Klub piłkarski – klub sportowy, którego głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach piłkarskich, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób. Obecnie, kluby piłkarskie są najczęściej klubami jednosekcyjnymi (typowo piłkarskimi), choć mogą również stanowić jedną z sekcji klubu wielosekcyjnego (sekcję piłkarską). Systematyka klubów piłkarskich ze względu na status zrzeszonych w nim osób:Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.

  Słynnym wychowankiem RKS-u był Kazimierz Górski - człowiek, który na trwałe wpisał się do historii polskiej piłki nożnej.

  We wrześniu 1939, kiedy wybuchła II wojna światowa, klub przestał istnieć.

  Znani piłkarze[]

 • Jan Wasiewicz
 • Kazimierz Górski
 • Inne[]

 • Czarni Lwów
 • Hasmonea Lwów
 • Lechia Lwów
 • Pogoń Lwów
 • Sparta Lwów
 • Ukraina Lwów
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Encyklopedia piłkarska FUJI, Kolekcja klubów, tom 4: "Lwów i Wilno", Andrzej Gowarzewski
 • Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Kazimierz Klaudiusz Górski (ur. 2 marca 1921 we Lwowie, zm. 23 maja 2006 w Warszawie) – polski trener i działacz piłkarski, w młodości zawodnik, grający na pozycji napastnika. W latach 1970–1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich 1972 oraz finału Igrzysk Olimpijskich 1976, a także srebrnego medalu (III miejsce) na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 1974. Po zakończeniu pracy z drużyną narodową prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos AO i Olympiakos SFP - z oboma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991–1995 był prezesem związku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX w. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby). Dotychczas nie otrzymał go żaden inny Polak.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Czarni Lwów – były polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy, m.in. z sekcjami: hokeja na lodzie, lekkoatletyczną, narciarską, tenisa ziemnego i bokserską), założony we Lwowie w sierpniu 1903, jako I. Lwowski Klub Piłki Nożnej "Sława" Lwów przez uczniów I i II Szkoły Realnej.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Sparta Lwów (oficjalna nazwa: Lwowski Klub Sportowy Sparta Lwów) – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski, założony we Lwowie w 1910, prawdopodobnie przez żołnierzy 6 pułku lotniczego, stacjonującego w Skniłowie.
  Jan Karol Wasiewicz (ur. 6 stycznia 1911 we Lwowie, zm. 9 listopada 1976 w Buenos Aires) – piłkarz, olimpijczyk, reprezentant Polski, żołnierz PSZ.
  Jehuda Tarnopol (hebr.: מועדון הכדורגל יהודה טרנופול, Moadon HaKaduregel Jehuda Tarnopol) – żydowski klub piłkarski z siedzibą w Tarnopolu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.