• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RKO Pictures

  Przeczytaj także...
  Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) (ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles) - amerykański aktor, tancerz, wokalista.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Wspaniałość Ambersonów (ang. The Magnificent Ambersons) – amerykański film dramatyczny z 1942 roku w reżyserii Orsona Wellesa. Film powstał na podstawie powieści Bootha Tarkingtona pod tym samym tytułem wydanego w 1918 roku.
  Plakat hitu kinowego King Kong z 1933 r.

  RKO Radio Pictures – jedna z czołowych wytwórni hollywoodzkich lat 30. i 40. XX w. Jej niezwykłe początki istnienia wiążą się z korporacją RCA, która promując własny patent kina dźwiękowego, odrzuciła propozycję współpracy z istniejącymi wytwórniami i założyła osobne przedsiębiorstwo produkcji i dystrybucji filmów RKO.

  George Orson Welles (ur. 6 maja 1915 w Kenosha, Wisconsin, zm. 10 października 1985 w Hollywood) – amerykański reżyser, producent, scenarzysta i aktor filmowy. Najbardziej znany z realizacji słuchowiska radiowego Wojna Światów.RCA ( Radio Corporation of America) - amerykańska firma elektroniczna istniejąca w latach 1919 - 1986 . Założycielem i głównym menażerem był David Sarnoff. RCA wsławiła się uruchomieniem pierwszej sieci radiowych stacji nadawczych NBC. W okresie międzywojennym firma była głównym w USA producentem lamp elektronowych, głównie pod marką Radiotron. Produkowała też m.in. gramofony , odbiorniki radiowe, telewizory. W 1939 r. RCA zaprezentowana na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w pełni elektroniczny system telewizyjny. Po II wojnie światowej w firmie tej opracowano system telewizji kolorowej NTSC.

  Choć RKO nie wykształciła własnego modelu kina i nie stworzyła stabilnej struktury organizacyjnej, osiągnęła sukces finansowy dzięki takim filmom jak King Kong, Obywatel Kane i Wspaniałość Ambersonów Orsona Wellesa i musicalami z Ginger Rogers i Fredem Astairem.

  W latach 50. wytwórnia zaczęła podupadać i chociaż próby przywrócenia jej pozycji podjął nawet ekscentryczny milioner Howard Hughes, to ostatecznie została zlikwidowana.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Howard Hughes (ur. 24 grudnia 1905 w Humble, Teksas, zm. 5 kwietnia 1976) – amerykański miliarder, pilot i konstruktor lotniczy oraz producent filmowy. Fundator Instytutu Medycznego Howarda Hughesa w Chevy Chase, Maryland.

  Przypisy

  1. RKO Radio Pictures, Inc. (ang.). britannica.com. [dostęp 2014-05-07].
  2. RKO Radio Pictures (ang.). filmreference.com. [dostęp 2014-05-07].
  3. The Story Behind… The RKO Pictures logo (ang.). myfilmviews.com, 2012-10-24. [dostęp 2014-05-07].
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Obywatel Kane (Citizen Kane) – amerykański film fabularny z 1941 roku. Magnum opus Orsona Wellesa. Często uważany za najlepszy film w historii kina jest szczególnie chwalony za swoją innowacyjność w zakresie kinematografii, muzyki i struktury nieliniowej narracji. Film był debiutem reżyserskim Orsona Wellesa, zagrał w nim także rolę tytułową. Miał wtedy 25 lat. Nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.