• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RIVA TNT2

  Przeczytaj także...
  NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.
  VRAM – jest to dwu-portowa odmiana pamięci DRAM, kiedyś używana do przechowywania danych ramki obrazu w niektórych kartach graficznych.
  Karta graficzna Riva TNT2 z 32 MB pamięci RAM

  Nvidia Riva TNT2 – model karty graficznej, wprowadzonej na rynek w 1999 roku przez firmę Nvidia.

  Karta ta, obsługując magistrale AGP 4x, oraz posiadając 32 MB pamięci video, stała się następczynią modelu TNT. Wyposażona w szybki (na owe czasy) chipset graficzny, miała stanowić konkurencje dla modelu Voodoo 3 firmy 3dfx Interactive.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

 • 128-bitowy akcelerator graficzny
 • Taktowanie zegara: 125 MHz
 • Pamięć: 32 MB SDRAM 150 MHz
 • Przepustowość pamięci: 2,4 GB/s
 • Slot: AGP, PCI
 • Riva TNT2 M64[ | edytuj kod]

  Jest to "odchudzona" wersja modelu TNT2. W stosunku do tego ostatniego, szyna danych została w niej zredukowana ze 128 do 64 bitów, co spowodowało zmniejszenie przepustowości pamięci do 1,2 GB/s.

  SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory) – rodzaj pamięci DRAM pracującej synchronicznie z magistralą systemową, co odróżnia ją od klasycznej pamięci DRAM typu FPM i EDO, które pracują asynchronicznie.3dfx Interactive (nazwa 3dfx pochodzi od angielskiego three dimensional effects – efekty trójwymiarowe. Wymowa effects jest podobna do fx) – firma produkująca akceleratory graficzne, następnie karty graficzne ze zintegrowaną akceleracją. Pod koniec roku 2000 doznała jednej z największych zapaści w dziejach przemysłu komputerów osobistych. Ostatecznie została za 69 mln dolarów wykupiona przez NVIDIĘ, która nie kontynuowała linii ani wsparcia produktów 3dfx. Siedzibą firmy było San José w Kalifornii. Pierwotna nazwa to 3Dfx Interactive (wielka literka D), ale w 1999 roku została zmieniona na małą razem z pojawieniem się nowego logo firmy.

  Riva TNT2 Pro[ | edytuj kod]

  Wydajniejsza wersja modelu TNT2. W stosunku do tego wersji nominalnej, taktowanie pamięci zostało zwiększone do 166 MHz, co zaowocowało zwiększeniem przepustowości pamięci do 2,65 GB/s.

  Riva TNT2 Ultra[ | edytuj kod]

  Najbardziej wydajna wersja modelu TNT2. Kolejny raz zwiększono taktowanie pamięci zostało do 183 MHz, co zaowocowało zwiększeniem przepustowości pamięci do 2,9 GB/s.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis kart z rodziny TNT2 na stronie producenta (ang.)
 • Szyna danych (ang. data bus) – część magistrali odpowiedzialna za transmisję właściwych danych, w odróżnieniu od danych adresowych (za co odpowiedzialna jest szyna adresowa), czy sygnałów sterujących. Podział taki ma sens jedynie dla magistrali, w których taka część jest wydzielona, czyli na ogół dla magistral równoległych.Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.
  Warto wiedzieć że... beta

  Accelerated Graphics Port (AGP, czasem nazywany Advanced Graphics Port) – zmodyfikowana magistrala PCI opracowanej przez firmę Intel zaprojektowana do obsługi kart graficznych. Jest to 32-bitowa magistrala PCI zoptymalizowana do szybkiego przesyłania dużych ilości danych pomiędzy pamięcią operacyjną a kartą graficzną. Obecnie wypierane przez szybszą magistralę PCI Express.
  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.
  Bit (w ang. kawałek, skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) – najmniejsza ilość informacji potrzebna do określenia, który z dwóch równie prawdopodobnych stanów przyjął układ. Jednostka logiczna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.