• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RC Toulonnais

  Przeczytaj także...
  Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Tulon (fr. Toulon lub Toulon-sur-mer, prowans. Tolon) – miasto i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var.
  Top 14 – francuska, najstarsza liga rugby na świecie. Założona w 1892 r. Rozgrywki trwają do dziś z przerwami spowodowanymi wybuchem I wojny światowej i II wojny światowej. Rozgrywkami zarządza Ligue nationale de rugby. Dwie najsłabsze drużyny po fazie zasadniczej spadają do Rugby Pro D2. Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej grają mecze play-off według systemu: pierwszy zespół gra z czwartym, a drugi z trzecim.

  Rugby club toulonnais (RCT) – francuski klub rugby union występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, lidze Top 14. RCT zlokalizowany jest w prowansalskim mieście Tulon. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na mieszczącym 13 700 widzów Stade Mayol, a najważniejsze spotkania na znacznie większym Stade Vélodrome w Marsylii.

  European Rugby Challenge Cup – coroczne rozgrywki dla najlepszych europejskich klubów rugby union, niższe rangą od European Rugby Champions Cup, odbywające się od sezonu 1996/1997. Ich organizatorem od 2014 jest European Professional Club Rugby. Puchar Heinekena (ang. Heineken Cup) – coroczne rozgrywki dla najlepszych europejskich klubów rugby union. Organizowane przez European Rugby Cup od sezonu 1995/1996. Są one odpowiednikiem Ligi Mistrzów w piłce nożnej. Nazwa Heineken Cup pochodzi od głównego sponsora, którym jest holenderski koncern Heineken. We Francji, z powodu zakazu reklamy alkoholu, rozgrywki noszą nazwę H-Cup.

  Barwy zespołu to czerwień i czerń. W herbie klubu od 1921 roku znajduje się konwalia, która wiąże się z postacią pochodzącego z Tulonu piosenkarza Féliksa Mayola.

  Klub założono w 1908 roku po tym, jak do Stade Varois (z pobliskiego La Seyne-sur-Mer) przystąpiło kilku członków z Sélection Maritime i Sporting Club Télégraphique. Największym sukcesem ekipy z Tulonu jest czterokrotne mistrzostwo Francji.

  Na początku XXI wieku drużyna dwukrotnie spadała do ligi Pro D2 i ponownie awansowała do Top 14. W 2012 roku zespół z Tulonu dotarł do finału rozgrywek ligowych oraz finału Europejskiego Pucharu Challenge, rok później zdobył zaś Puchar Heinekena oraz ponownie gościł w finale ligi.

  Pro D2 – druga najwyższa liga rugby union we Francji, w której uczestniczy 16 drużyn z całego kraju. Jest to jednocześnie ostatnia liga zawodowa, a jej rozgrywki wystartowały w 2000 roku. Zwycięzca sezonu zasadniczego automatycznie awansuje do Top 14, natomiast zespoły z miejsc 2–5 biorą udział w fazie play-off. Dwie najsłabsze drużyny spadają do ligi Fédérale 1. W kolejnym sezonie Pro D2 uczestniczą dwa najsłabsze zespoły Top 14 i dwa najlepsze z Fédérale 1 poprzedniego sezonu.European Rugby Champions Cup – najwyższy poziom międzynarodowych klubowych rozgrywek rugby union. Puchar istnieje od roku 2014, zastąpił on poprzednią formułę rozgrywek Puchar Heinekena. W rozgrywkach uczestniczą kluby z krajów grających w Pucharze Sześciu Narodów reprezentujących 3 ligi: Top 14, English Premiership oraz Pro12.

  Trofea[ | edytuj kod]

  Trofea klubu:

 • Mistrzostwo Francji:
 • Zwycięzca (4): 1931, 1987, 1992, 2014
 • Finalista (9): 1946, 1968, 1971, 1985, 1989, 2012, 2013, 2016, 2017
 • Challenge Yves du Manoir:
 • Zwycięzca (2): 1934, 1970
 • Finalista (3): 1939, 1954, 1983
 • European Rugby Champions Cup:
 • Zwycięzca (3): 2013, 2014, 2015
 • European Rugby Challenge Cup:
 • Finalista (3): 2010, 2012, 2020
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stadiums in France. Provence-Alpes-C/Azur (ang.). World Stadiums. [dostęp 2012-10-25].
  2. Qui était Félix Mayol ? (fr.). RC Toulonnais. [dostęp 2012-10-25].
  3. Histoire (fr.). RC Toulonnais. [dostęp 2012-10-25].
  4. le Palmarès (fr.). RC Toulonnais. [dostęp 2012-10-25].
  5. RCT - Toulon. Histoire (fr.). Ligue National de Rugby. [dostęp 2012-10-25].
  Europejski Puchar Challenge (ang. European Challenge CupECC) – coroczne rozgrywki dla najlepszych europejskich klubów rugby union, niższe rangą od Pucharu Heinekena. Organizowane przez European Rugby Cup od sezonu 1996/1997. Są one odpowiednikiem Ligi Europejskiej w piłce nożnej.Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Warto wiedzieć że... beta

  Konwalia majowa (Convallaria majalis L.) – gatunek byliny kłączowej z monotypowego rodzaju konwalia (Convallaria L.). Zaliczany był w systemach z końca XX wieku (Reveala, Takhtajana) do rodziny konwaliowatych (Convallariaceae), w systemie APG II (2003) do rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae), a od 2009 (system APG III) do szparagowatych (Asparagaceae). Konwalia jest rośliną leczniczą i popularną rośliną ozdobną, której głównym walorem są niewielkie kwiaty o charakterystycznym zapachu i dzwonkowatym kształcie. Znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  La Seyne-sur-Mer – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Var.
  Stade Velodrome – należący do miasta stadion piłkarski w Marsylii oddany do użytku 13 czerwca 1937 na potrzeby finałów Mistrzostw Świata w 1938, obecnie o pojemności 60 032 miejsc siedzących (co czyni go drugim - po Stade de France - największym tego typu obiektem we Francji). Po otrzymaniu organizacji Euro 2016 stadion przejdzie kolejną modernizację polegającą na zwiekszeniu pojemności stadionu do 67000 tys.oraz przykryciu go dachem.
  Marsylia (fr. Marseille, wł. Marsiglia, prow. Marselha lub Marsiho) – miasto w południowej Francji, drugie co do wielkości w kraju i trzeci zespół miejski. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Założona przez Greków z Fokai ok. roku 600 p.n.e. jako Μασσαλία (Massalia). W Marsylii działa polski konsulat honorowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.409 sek.