• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • RB3200

  Przeczytaj także...
  Ferryt – składnik fazowy i strukturalny stopów żelazo-węgiel, roztwór stały jednego lub więcej pierwiastków w żelazie α lub żelazie δ.MK 2500 Automatic (nazywany również Grundig) – polski radiomagnetofon przenośny, produkowany w latach 80. XX wieku przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce. Po zakończeniu produkcji przez ZRK produkowany przez bydgoską Eltrę jako MK 2500A.
  UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra.
  Widok z góry

  RB 3200 Automatic (nazywany Grundigiem) – polski radiomagnetofon przenośny, produkowany na przełomie lat 70. i 80. XX w. przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce.

  Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz i długości 10-1 km. Zakres ten jest przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych w I regionie ITU (Europa, Afryka i Bliski Wschód).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Opis urządzenia[ | edytuj kod]

  Radiomagnetofon ten był zbudowany na bazie magnetofonu kasetowego MK 235, produkowanego w II połowie lat 70. XX wieku przez ZRK na licencji Grundiga. Słowo „Automatic” w nazwie oznacza automatyczny poziom zapisu. Wizualnie i układowo wyróżnia się od pierwowzoru inną obudową, rozmieszczeniem elementów itd. Został dodany mu odbiornik trójzakresowy odziedziczony po swoim poprzedniku – MK 2500, jednak różnił się od niego budową toru UKF i p. cz. na tranzystorach dyskretnych, a nie układzie scalonym. Wyposażony w antenę ferrytową (dla fal długich i średnich) oraz teleskopową (dla zakresu UKF). Zasilany jest zarówno bateryjnie, jak i z sieci. Magnetofon pracuje z prędkością przesuwu taśmy równą 4,75 cm/s. Nierównomierność przesuwu taśmy jest mniejsza lub równa 0,4%. Dynamika wynosi ok. 50 dB.

  Fale średnie (fale hektometrowe), (ŚR, Ś), (ang. MF – Medium frequency) – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 300–3000 kHz i długości 1000–100 m.Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).

  Wersje urządzenia[ | edytuj kod]

 • I wersja – składana z części firmy Grundig, z charakterystyczną zdejmowalną rączką.
 • II wersja – składana częściowo z podzespołów firmy Grundig i części Zakładów Radiowych Kasprzaka, rączka przymocowana na stałe. Przyznany znak jakości.
 • III wersja – produkowana po 1983 (po odebraniu licencji) jako RB 3200 Kasprzak. Najgorsza wersja radiomagnetofonów RB 3200, składana z polskich części. Produkowana parę miesięcy nie zyskała uznania wśród użytkowników. Po tej wersji nie produkowano więcej RB 3200.
 • Następca radiomagnetofonu MK 2500.

  Radiomagnetofon − przenośny sprzęt muzyczny, zasilany bateryjnie lub sieciowo. Zawiera prosty magnetofon kasetowy, tuner radiowy, wzmacniacz i głośniki. Zwykle posiada też wbudowany mikrofon do rejestrowania dźwięku oraz gniazdo do urządzeń zewnętrznych (dodatkowe źródło dźwięku, wzmacniacz). W drugiej połowie lat 80. i na początku 90. bardzo popularne stały się radiomagnetofony dwukasetowe. Umożliwiały kopiowanie tego bardzo wtenczas popularnego nośnika. W zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji, wykonywały to z różną jakością; umożliwiały też wykonywanie kopii z prędkością standardową lub podwojoną. Bardziej zaawansowane radiomagnetofony wyposażane były ponadto w dodatkowe układy poprawiające odsłuch - układy podbicia niskich tonów (np. X-Bass Sharp, Surround - Super Stereo w sprzęcie produkcji ZRK). Zdarzały się także rozwiązania podnoszące walory użytkowe - ciekawostką był układ "Radio sen" stosowany w radiomagnetofonach ZRK, odbiornik radiowy pracował do momentu zakończenia się kasety - był to swoisty wyłącznik czasowy. Klasyczne radiomagnetofony były popularne w latach 70., 80. i 90. XX wieku, do czasu upowszechnienia odtwarzaczy płyt CD. Rola magnetofonu stopniowo malała, aż do całkowitej rezygnacji z jego stosowania. W zamian zaczęto wyposażać sprzęt w złącza USB i możliwość odtwarzania plików MP3.Magnetofon kasetowy – przenośny lub stacjonarny, samodzielny lub jako element zestawu Hi-Fi magnetofon mogący odtwarzać i nagrywać kasety magnetofonowe, często z wbudowanym mikrofonem. Wyróżniamy kilka typów magnetofonów,ze względu na
  Warto wiedzieć że... beta

  Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.
  ZRK (Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie) – nieistniejące obecnie zakłady przemysłowe produkcji elektrotechnicznej w Warszawie w dzielnicy Wola.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.73 sek.