RACE PCR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

RACE PCR (od ang. rapid amplification of cDNA ends PCR), szybka amplifikacja końców cDNA – technika biologii molekularnej, odmiana łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR), której celem jest poznanie dokładnej sekwencji jednego z końców RNA. W zależności od analizowanego końca stosowana jest metoda 3'RACE lub 5'RACE.

Biologia molekularna – nauka podstawowa zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Bada, w jaki sposób funkcjonowanie organizmów żywych uwarunkowane jest właściwościami budujących je cząsteczek, a zwłaszcza biopolimerów, jakimi są kwasy nukleinowe i białka. Zazębia się ona z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka, biochemia, biofizyka czy cytologia.Koniec 3′ (czytaj: „koniec trzy prim”) – koniec nici kwasu nukleinowego (DNA lub RNA), jeden z jej skrajnych nukleotydów.

3'RACE[ | edytuj kod]

W technice 3'RACE wykorzystywany jest naturalnie występujący wśród wielu mRNA łańcuch poliA, do którego komplementarnie łączy się DNA mające na swoim końcu 3′ sekwencję poliT. Przyłączony fragment DNA jest następnie starterem dla reakcji odwrotnej transkrypcji. Następnym etapem jest dwukrotne przeprowadzenie PCR typu nested (pierwsza ze starterami zewnętrznymi, druga z wewnętrznymi). Dwukrotna reakcja ma na celu dokładniejszą eliminację niepożądanych sekwencji (jeden z końców występuje powszechnie w wielu różnych mRNA, a celem eksperymentu jest amplifikacja tylko jednego). Tak otrzymany produkt można poddać sekwencjonowaniu.

Zasada komplementarności, reguła komplementarności (łac. complementum znaczy dopełnienie, uzupełnienie) – pojęcie stereochemiczne stosowane najczęściej w odniesieniu do struktur DNA powstających dzięki komplementarności par zasad występujących w sąsiednich niciach DNA lub DNA i RNA.Starter, primer − w organizmach żywych polinukleotydowy fragment RNA powstający z udziałem prymazy i dołączany do opóźnionej nici DNA (starterowy RNA).
Reklama