• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Równina Szaron

  Przeczytaj także...
  Hod ha-Szaron (hebr. הוד השרון; arab. هود هشارون) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.Nizina – równinna lub prawie równinna wielka forma ukształtowania terenu, obszar leżący na wysokości od 0 do 300 m n.p.m..
  Ra’anana (hebr. ‏רעננה‎; pol. „Świeży”) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

  Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.

  Stolicą regionu jest Netanja (173.200 mieszkańców). Innymi miastami są: Kefar Sawa, Hadera, Herclijja, Hod ha-Szaron, Or Akiwa, Qalansawe, Ra’anana, Ramat ha-Szaron, Tajbe oraz Tira.

  Obszar wybrzeża charakteryzuje się dużą wilgotnością i słynie z upraw rolniczych (w tym cytrusów i winorośli). Przepływa tędy rzeka Jarkon.

  Cytrus (Citrus L.) – rodzaj roślin z rodziny rutowatych. Wśród taksonomów trwają spory co do definiowania rodzaju, przy czym badania molekularne w XXI wieku wskazują raczej na potrzebę scalenia w ramach tego rodzaju kilku dawniej wyodrębnianych taksonów. Problemy w klasyfikacji rodzaju powoduje też łatwość z jaką należące tu gatunki mieszają się, zdolność do rozmnażania apomiktycznego oraz trwająca od tysięcy lat ich hodowla. Zalicza się tu co najmniej 20–25 gatunków występujących w Azji południowej, wschodniej i południowo-wschodniej, w Australii i wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku. Gatunkiem typowym jest Citrus medica L. Owoce tych roślin zwane cytrusami uważane są za jedne z najważniejszych owoców tropikalnych i subtropikalnych. W dokumentach chińskich znajdują się dowody na ich uprawę już 2200 lat p.n.e., wiele gatunków na półkulę zachodnią trafiło dopiero w XIX i XX wieku.Herclijja (hebr. הרצליה; arab. هرتسليا; ang. Herzliyya) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.

  Zobacz też[]

 • Geografia Izraela

 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Winorośl (Vitis L.) – rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków. Występują one w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, nieliczne rosną także w strefie subtropikalnej. Największe zróżnicowanie gatunkowe jest na obszarze Chin (30 endemitów) oraz we wschodniej części Ameryki Północnej.
  Ramat ha-Szaron (hebr. רמת השרון; arab. رمات هشارون; ang. Ramat HaSharon; pol. Wzgórze Szaronu) - miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.
  Or Akiwa (hebr. אור עקיבא; arab. أور عكيفا; ang. Or Aqiva) – miasto położone w Dystrykcie Hajfy w Izraelu.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.
  Jarkon (hebr. נחל הירקון, Nahal HaYarkon; arab. Nahr el-Auja) – rzeka w centralnej części Izraela, mająca swoje źródła u podnóża wzgórza Tel Afek, na zachód od miasta Rosz HaAjin. Przepływa przez Równinę Szaron i ma swoje ujście w mieście Tel Awiw do Morza Śródziemnego. Rzeka ma długość 27,5 km.
  Tajbe (hebr. טייבה; arab. الطيبة; oficjalna pisownia w ang. Tayibe) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.