• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Rów Jabłonkowski

  Przeczytaj także...
  Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy, 513.45) – pasmo górskie, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Jest mezoregionem wchodzącym w skład prowincji Karpat Zachodnich. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.), natomiast dla części czeskiej Czantoria Wielka (995 m n.p.m.).Trzyniec (czes. Třinec, niem. Trzynietz, słow. Trinec) – miasto we wschodnich Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, w obrębie Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. Położone jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, nad rzeką Olzą, na granicy Pogórza Morawsko-Śląskiego i Pogórza Śląskiego, południowe dzielnice zaś w kotlinie rozdzielającej Beskid Śląski i Beskid Śląsko-Morawski. Liczy 38 tys. mieszkańców.
  Mikroregion – mały obszar wydzielony z większego terenu (regionu, mezoregionu lub makroregionu) ze względu na występujące specyficzne warunki geograficzne, przyrodnicze, społeczno-kulturowe lub gospodarcze.

  Rów Jabłonkowski (czes. Jablunkovská brázda) − mezoregion pomiędzy Beskidem Śląsko-Morawskim a Beskidem Śląskim.

  Obszar Rowu Jabłonkowskiego wynosi 74 km², średnia wysokość 441,9 m.

  Rozpościera się od Przełęczy Jabłonkowskiej aż po Trzyniec (Rów Trzyniecki). Rowem Jabłonkowskim płynie rzeka Olza, do której uchodzą liczne strumienie i potoki z okalających gór.

  W obrębie mezoregionu zlokalizowane są dwa mikroregiony:

  Olza (cz. Olše, niem. Olsa) – rzeka na Śląsku Cieszyńskim, na granicy Polski i Czech, będąca prawym dopływem Odry.Mezoregion (wł. mezoregion fizycznogeograficzny) – jednostka podziału fizycznogeograficznego przestrzeni, obejmująca większy teren o zbliżonych cechach środowiskowo-krajobrazowych. W wielostopniowej regionalizacji mezoregion stanowi jednostkę niższego rzędu wchodzącą w skład makroregionu (np. mezoregion Równina Wkrzańska wchodzi w skład makroregionu Pobrzeże Szczecińskie).
 • Wysoczyzna Nawsia (od wsi Nawsie, czes. Náveská pahorkatina)
 • Płaskowyż Milikowski (od wsi Milików, czes. Milíkovská plošina)
 • Przypisy

  1. Otakar Brandos: Beskydy, turistické trasy a příroda (cz.). www.treking.cz, 2007-03-20. [dostęp 2013-12-24].
  2. Jablunkovská brázda (cz.). moravske-karpaty.cz. [dostęp 2013-12-24].
  Przełęcz Jabłonkowska (553 m n.p.m.; czes. Jablunkovský průsmyk) – przełęcz w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, w Beskidach Zachodnich (Czechy), w pobliżu granicy z Polską i Słowacją. Jedna z najniższych przełęczy w całym głównym grzbiecie karpackim, a po Przełęczy Dukielskiej drugi najniższy punkt w głównym wododziale europejskim na obszarze Beskidów.Beskid Śląsko-Morawski (513.44; czes.: Moravskoslezské Beskydy, słow. Moravskosliezske Beskydy, także Beskid Morawsko-Śląski) – pasmo górskie na pograniczu Czech i Słowacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.