• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Różewicz

  Przeczytaj także...
  Przyrostek (sufiks) – w językoznawstwie jest to każdy fragment wyrazu (jego morfem), o ile jest dodany po jego rdzeniu (czyli podstawie słowotwórczej) i jednocześnie ma własności słowotwórcze (czyli nie jest końcówką fleksyjną, przy czym rozróżnienie na "sufiks" jako element słowotwórczy i "końcówkę" jako wykładnik fleksyjny typowe jest wyłącznie dla polonistyki i slawistyki, a nie jest stosowane w innych filologiach, stąd na przykład w angielskiej i niemieckiej wersji tego artykułu "sufiks" jest egzemplifikowany w pierwszym rzędzie jako wykładnik deklinacyjny). Danemu wyrazowi może towarzyszyć jeden sufiks, kilka lub żaden.Róża (Rosa L.) – rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest 150–200 gatunków występujących na półkuli północnej, czasem podaje się nawet dwukrotnie większą liczbę, co wynika z różnego traktowania taksonów. Większość ozdobnych odmian róży rozmnaża się przez okulizację na podkładkach z dzikich róż.
  Liczba mnoga – forma fleksyjna, tj. przypadek w deklinacji i w koniugacji, oznaczający wiele przedmiotów lub osób, a także w przypadku przedmiotów zbiorowych – grupy tych przedmiotów (np. piasek w liczbie pojedynczej oznacza wiele ziaren piasku, ale istnieje też forma w liczbie mnogiej – piaski – mogąca się odnosić do większych zbiorów – np. piaski pustyni; podobnie armia to grupa ludzi, gramatycznie liczba pojedyncza, istnieje jednak rzeczownik armie w liczbie mnogiej).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Różewicz (pl. Różewiczowie) – polskie nazwisko, rodzime, przyrostkowe (-ewicz), utworzone od słowa róża.

  Nazwiska w Polsce to późne historycznie zjawisko, ponieważ powstały dopiero u schyłku średniowiecza. Początkowo objęły szlachtę (XV-XVI w.) i stopniowo rozprzestrzeniły się na mieszczaństwo i chłopstwo. W dwóch ostatnich grupach społecznych proces ten trwał do poł. XVII w. Wyjątkowo na niektórych terenach (np. Wielkopolska, Płockie, Kresy Wschodnie) i u niewielkiego odsetka osób trwał on nawet do XVIII w. W okresie staropolskim posiadanie nazwiska regulowało prawo zwyczajowe, dopiero państwa zaborcze (XVIII/XIX w.) wprowadziły pierwsze akty prawne wprowadzając m.in. obowiązek posiadania nazwiska dla wszystkich grup społecznych, dotenczas bowiem zwyczaj ten nie przyjął się wśród Żydów.Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.

  Na początku lat 90. XX wieku nosiło je w Polsce 581 pełnoletnich osób. Najwięcej w dawnym woj. bydgoskim (64 osoby), poznańskim (58 osób) i wrocławskim (57 osób).

  Janusz Różewicz, pseud. Gustaw, Zbyszek (ur. 1918, zm. 7 listopada 1944 w Łodzi) – polski poeta, podporucznik Armii Krajowej. Brat Tadeusza i Stanisława.Jan Różewicz (ur. 16 października 1953 w Gliwicach, zm. 8 października 2008 we Wrocławiu) – polski reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta, scenograf, poeta i prozaik.

  Osoby noszące nazwisko Różewicz[]

 • Ewa Romanowska-Różewicz (ur. 1949) – montażystka filmowa
 • Jan Różewicz (ur. 1953, zm. 2008) – reżyser teatralny, syn Tadeusza
 • Janusz Różewicz (ur. 1918, zm. 1944) – poeta, brat Stanisława i Tadeusza
 • Rafał Różewicz (ur. 1990) – poeta
 • Stanisław Różewicz (ur. 1924, zm. 2008) – reżyser filmowy, brat Janusza i Tadeusza
 • Tadeusz Różewicz (ur. 1921, zm. 2014) – poeta, brat Janusza i Stanisława
 • Zobacz też[]

 • Różewicz Open Festiwal
 • Przypisy

  1. Kazimierz Rymut: Nazwiska Polaków. Wrocław: 1991, s. 28, 232. ISBN 8304036509.
  2. Słownik Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych >>> Staniewski. [dostęp 2014-04-24].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tadeusz Różewicz (ur. 9 października 1921 w Radomsku) – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności; brat Janusza i Stanisława, ojciec Jana.Stanisław Różewicz (ur. 16 sierpnia 1924 w Radomsku, zm. 9 listopada 2008 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.
  Kazimierz Rymut (ur. 18 grudnia 1935 w Chechłach os. Ropczyc, zm. 14 listopada 2006 w Krakowie), profesor doktor habilitowany, polski językoznawca, onomasta.
  Różewicz Open Festiwal, to wydarzenie poświęcone twórczości Braci Różewiczów, które co roku odbywa się w ich rodzinnym mieście, w Radomsku, gdzie Janusz, Stanisław i Tadeusz spędzili swoje młodzieńcze lata.
  Ewa Romanowska-Różewicz, również jako Ewa Różewicz, Ewa Romanowska (ur. 27 października 1949 w Warszawie) – polska montażystka filmowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.