• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Róża w Pięści

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.

  Róża w Pięści (wł. Rosa nel Pugno, RnP) – włoska federacja średnich partii politycznych działająca w ramach koalicji L'Unione.

  Koalicję powołano w 2005 na potrzeby wyborów parlamentarnych w 2006. W jej skład wchodziły:

 • Włoscy Demokratyczni Socjaliści (Socialisti Democratici Italiani),
 • Włoscy Radykałowie (Radicali Italiani),
 • Reformacyjni Socjaliści (Socialisti Riformisti) (partia będąca odpryskiem NPSI założona przez działaczy opowiadających się za opuszczeniem Domu Wolności i przejściem na stronę lewicy),
 • Stowarzyszenie na rzecz Róży w Pięści (Associazione per la Rosa nel Pugno) (zrzeszające niezależnych posłów i sympatyków koalicji).
 • RnP połączyła zarówno socjaldemokratów z SDI, jak i libertariańskich radykałów. Program federacji obejmował różne lewicowe hasła społeczne (propagowanie aborcji i eutanazji, walka o prawa mniejszości seksualnych).

  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W wyborach parlamentarnych RnP uzyskała 18 mandatów w Izbie Deputowanych i żadnego miejsca w Senacie. W rządzie Romano Prodiego przewodnicząca radykałów Emma Bonino objęła tekę ministra polityki europejskiej i handlu międzynarodowego, nadto federacja dostała cztery stanowiska wiceministrów.

  Włoscy Demokratyczny Socjaliści (wł. Socialisti Democratici Italiani, SDI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1998-2007.Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).

  W 2008 wspólna działalność RnP uległa zanikowi. Reformacyjni Socjaliści przeszli do federacji Lud Wolności, Włoscy Demokratyczni Socjaliści zainicjowali powołanie nowej Partii Socjalistycznej, radykałowie podjęli współpracę z Partią Demokratyczną.

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Partito Socialista Italiano, PSI) – włoska socjalistyczna partia polityczna, której pierwszy kongres odbył się 1 i 2 marca 2008.Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Aborcja (łac. abortus lub abortio – poronienie, wywołanie poronienia) – zamierzone i przedwczesne zakończenie ciąży w wyniku interwencji zewnętrznej, np. działań lekarskich, w j. łacińskim abortus provocatus. Przeważnie w efekcie dochodzi do śmierci zarodka lub płodu (łac. nasciturus).
  Nowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo Partito Socialista Italiano, NPSI) – mała włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.
  Emma Bonino (ur. 9 marca 1948 w Bra) – włoska polityk, członkini Komisji Europejskiej, minister w różnych rządach, parlamentarzystka krajowa i europejska.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.