• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Régis François Gignoux

  Przeczytaj także...
  New-York Historical Society (Nowojorskie Towarzystwo Historyczne) – jedna z czołowych instytucji kulturalnych w Stanach Zjednoczonych, obejmująca bibliotekę i muzeum sztuki w Nowym Jorku. Muzeum (The New-York Historical Society Museum) zostało założone w 1804 roku i jest najstarsze w Nowym Jorku, a biblioteka (Patricia D. Klingenstein Library) – jedną z najstarszych i najważniejszych w Stanach Zjednoczonych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Kapitol Stanów Zjednoczonych (ang. United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (ang. Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).
  Pierwszy śnieg nad rzeką Hudson, 1859

  Régis François Gignoux (ur. 1816 w Lyonie, zm. 6 sierpnia 1882 w Paryżu) – malarz francuskiego pochodzenia działający w Stanach Zjednoczonych.

  Urodził się we Francji, od wczesnych lat życia wykazywał zainteresowania sztuką. Uczył się w Fryburgu w Szwajcarii, a później w Académie St. Pierre w Lyonie. Studia kontynuował w Paryżu w École des Beaux-Arts, jego nauczycielami byli Horacy Vernet (1789-1863) i Paul Delaroche (1797-1856). W 1840 Gignoux wyjechał do Stanów Zjednoczonych, przyczyną wyjazdu była miłość do młodej Amerykanki, która została później jego żoną. Zafascynowany pięknem amerykańskiej przyrody postanowił zostać w USA na stałe.

  The National Academy of Design (obecnie The National Academy) – honorowe stowarzyszenie amerykańskich artystów z siedzibą w Nowym Jorku. Przy Akademii działają również muzeum (National Academy Museum) i szkoła sztuk pięknych (National Academy School of Fine Arts). Celem stowarzyszenia jest promocja sztuk pięknych w Ameryce poprzez naukę i działalność wystawienniczą. Akademia zrzesza profesjonalnych artystów: malarzy, rzeźbiarzy i architektów, którzy sami wybierają kolejnych członków.Pennsylvania Academy of the Fine Arts (pol. Akademia Sztuk Pięknych Pensylwanii, Pensylwańska Akademia Sztuk Pięknych) – muzeum sztuk pięknych i uczelnia artystyczna w Filadelfii, założona w 1805 roku jako pierwsza tego typu placówka muzealna i oświatowa w Stanach Zjednoczonych. Znana z kolekcji XIX- i XX-wiecznego malarstwa amerykańskiego, rzeźby i grafiki. W salach wystawowych eksponowane są również prace studentów uczelni.

  Artysta szybko stał się wiodącym malarzem Hudson River School, współpracował m.in. z Frederickiem Edwinem Churchem i Johnem Frederickiem Kensettem, wystawiał w National Academy of Design, Pennsylvania Academy of the Fine Arts i paryskim Salonie. Specjalizował się w malarstwie pejzażowym, najchętniej utrwalając krajobrazy zimowe. Jego przesycone światłem prace są bogate w typowe dla przedstawicieli Hudson River School efekty luministyczne.

  Horacy Vernet (fr. Horace Vernet) (ur. 30 czerwca 1789 w Paryżu, zm. 17 stycznia 1863 tamże) – francuski malarz i grafik.George Inness (ur. w 1825 w pobliżu Newburgh w stanie Nowy Jork, zm. w 1894 w Bridge of Allan w Szkocji – amerykański malarz-pejzażysta. Był samoukiem, próbującym wielu stylów, od realizmu po impresjonizm. W swojej twórczości ulegał wpływom malarzy francuskich: Corota i barbizończyków.

  Régis François Gignoux był członkiem National Academy of Design i pierwszym prezesem Brooklyn Art Association. Miał kilku uczniów, z których najbardziej znani są George Inness (1825–1894) i John LaFarge (1835–1910). W 1870 artysta powrócił do Francji, zmarł w Paryżu w 1882.

  Frederic Edwin Church (ur. 4 maja 1826 w Hartford, zm. 7 kwietnia 1900 w Nowym Jorku) – amerykański malarz pejzażysta, czołowy przedstawiciel drugiego pokolenia Hudson River School.John Frederick Kensett (ur. 22 marca 1816 w Cheshire w Connecticut, zm. 14 grudnia 1872 w Nowym Jorku) – amerykański malarz i ilustrator, przedstawiciel Hudson River School.

  Liczne prace malarza znajdują się głównie w galeriach amerykańskich m.in. w Corcoran Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie, Brooklyn Museum i New-York Historical Society. Obraz Niagara Falls in Winter z 1848 znajduje się w Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Museum of Fine Arts w Bostonie zapoczątkowało swoją działalność 4 lipca 1876. Budynek muzeum na Copley Square mieścił w sobie w tym czasie 5600 dzieł sztuki. Przez następne kilka lat kolekcja powiększała się. W 1909 muzeum zostało przeniesione do swojej obecnej lokalizacji na Huntington Avenue. Dziś jego kolekcja składa się z ok. 450 tysięcy eksponatów z rozmaitych okresów od starożytności do współczesności. Muzeum organizuje również tymczasowe wystawy i realizuje programy edukacyjne.

  Wybrane prace[]

 • Winter Scene in New Jersey, 1847, Museum of Fine Arts w Bostonie,
 • Niagara Fals in Winter, 1848, U.S. Capitol Art Collection
 • View, Dismal Swamp, North Carolina, 1850, Museum of Fine Arts w Bostonie,
 • First Snow along the Hudson River, 1859, kolekcja prywatna,
 • Market Scene, 1862, Brooklyn Museum of Art,
 • Bibliografia[]

 • Fineoldart.com – biografia (ang.). [dostęp 14.12.2009].
 • Régis François Gignoux w Artnet.com (ang.). [dostęp 14.12.2009].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Régis François Gignoux w Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 14.12.2009].
 • Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Salon – czasowa wystawa, prezentowana publicznie, przedstawiająca dorobek współczesnych artystów. Salony organizowane są cyklicznie, przeważnie przez instytucje.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Hudson River School – amerykański ruch artystyczny z połowy XIX wieku utworzony przez grupę pejzażystów, których artystyczna estetyka była inspirowana romantyzmem. Ich obrazy przedstawiały dolinę rzeki Hudson i przyległe tereny, takie jak Góry Catskill, Adirondack i Góry Białe w New Hampshire. Określenie "szkoła" dotyczy grupy ludzi, których styl artystyczny, wygląd, inspiracje i styl wykazują podobne cechy, nie zaś do instytucji edukacyjnej.
  Brooklyn Museum (Muzeum w Brooklynie) – muzeum sztuk pięknych położone w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn przy 200 Eastern Parkway. Jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Powierzchnia całkowita wynosi 52 025 m² (drugie co do wielkości muzeum Nowego Jorku).
  Paul Delaroche (właśc. Hippolyte Delaroche, ur. 17 lipca 1797 w Paryżu, zm. 4 listopada 1856 w Paryżu) – francuski malarz, uczeń Grosa, przedstawiciel akademizmu w sztuce.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Fryburg (fr. Fribourg, niem. Freiburg im Üechtland lub Freiburg, ret. Friburg, wł. Friburgo) – miasto w Szwajcarii nad rzeką Sarine, stolica kantonu Fryburg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.