• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Räuchermann

  Przeczytaj także...
  Kadzidło (arab.: لبٌان, lubbān, hebr. ketoret, gr. libanos, thymiana, łac. tus, incensum) – substancje zapachowe uwalniane podczas spalania, pochodzenia naturalnego stosowane w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.Świece kadzidłowe, także stożki kadzidłowe – czasami (z niemiecka) zwane Räucherkegel albo Räucherkerzchen, to zapachowe kadzidełka palone w okresie Bożego Narodzenia.
  Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.
  Räuchermann
  Räuchermann jako myśliwy

  Räuchermann (niem.), w dialekcie Rudaw Raachermannel – zabawka służąca do umieszczania w niej kadzidełek zwanych Räucherkerzchen.

  Räuchermann był po raz pierwszy wzmiankowany w 1830 r. i jest obecnie obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych zwyczajów na terenie Rudaw. Płonące kadzidełko znajduje się w dolnej części podzielonej na dwoje figury. Górna, wydrążona część jest nałożona na dolną. Kadzidełko płonie wewnątrz wydrążonego räuchermanna. Dym postępuje ku górze i wydostaje się z otworu na zewnątrz. Mieszkańcy Rudaw wokół figurki stawiają świece.

  Świecznik – sprzęt zaprojektowany do umieszczenia jednej lub wielu świec. Przeważnie świece mocuje się w miseczce, czasami dodatkowo wyposażonej w kolec, na który nabija się podstawę świecy. Wykonywane są głównie z materiałów niepalnych, z metali: mosiądzu, brązu, miedzi, stali lub szkła, porcelany, fajansu. Bardzo często dodatkową funkcją świeczników były funkcje zdobnicze, dlatego wiele z nich jest bogato zdobionych. Niektóre typy świeczników miały też znaczenie religijne, np. żydowska menora. Świecznikami nie nazywa się raczej lamp ze świecą w środku, stosowanych w przeszłości w podróżach pieszych czy w powozach. Takie lampy zwano kagankami.Leśniczy – pracownik instytucji Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Leśniczy jest podwładnym nadleśniczego i przełożonym podleśniczego. Sprawuje opiekę nad powierzonym mu leśnictwem, w którego skład wchodzą lasy należące do Skarbu Państwa jak również mogą to być lasy prywatne powierzone do prowadzenia przez starostę.

  Wygląd räuchermanna jest zależny od regionu. Oprócz leśniczego, domokrążcy i innych grup zawodowych występuje górnik i żołnierz. Jest to odwołanie do typowych zawodów regionu. Głównym źródłem dochodu było górnictwo. W Rudawach stacjonowało także wielu żołnierzy.

  Räuchermann pojawiał się podczas Bożego Narodzenia wraz z łukowatym świecznikiem (Erzgebirgischer Schwibbogen), górnikiem, aniołem i piramidą.

  Vogtland – pasmo górskie w Czechach i wschodnich Niemczech (Saksonia, Turyngia i Bawaria) w sąsiedztwie doliny rzeki Eger. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego (Deutsches Mittelgebirge). Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Największe miasta w pobliżu to Plauen i Cheb.Górnictwo (kopalnictwo) – dziedzina przemysłu obejmująca ogół działalności zmierzającej do wydobycia kopaliny i jej przygotowania w procesie wzbogacania (obniżania zawartości zanieczyszczeń) do zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu (wydobywanie surowców mineralnych lub organicznych, np. torfu, w kopalniach) bądź bezpośredniego wykorzystania w życiu codziennym.

  Istnieje wiele form räuchermanna. Obok typowego stojącego mężczyzny, istnieją figurki siedzące lub grupki w różnych sceneriach. Obecnie pojawiają się również figurki kobiet. Według Księgi rekordów Guinnessa największy i najmniejszy "räuchermann" na świecie jest w Miniaturenpark Kleinwelka w Budziszynie.

  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.

  Moosmann[]

  Odpowiednikiem räuchermanna w sąsiednim regionie Vogtlandu jest Moosmann. Jest to duszek leśny pomagający ubogim rodzinom zbierać owoce leśne. Pojawia się według legend głównie w czasie Bożego Narodzenia. Jako figurka jest wykonywany z materiałów pochodzących z lasu (drewno, korzenie, porosty, trawa) i służy jako świecznik.

  Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.Rudawy (331.1) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.