• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quorthon

  Przeczytaj także...
  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Black Mark Productions - niezależna szwedzka wytwórnia muzyczna, wyspecjalizowana w gatunkach heavy metal, black metal i death metal.

  Quorthon właściwie Thomas Börje Forsberg (ur. 17 lutego 1966 w Sztokholmie, zm. w czerwcu 2004 tamże), znany również jako ACE Quorthon Seth - szwedzki muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Thomas Forsberg znany jest przede wszystkim jako lider grupy muzycznej Bathory którą założył w wieku 17 lat.

  Purity of Essence - drugi solowy album szwedzkiego kompozytora i instrumentalisty Quorthona. Wydany został w 1997 roku nakładem Black Mark Records.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Biografia[]

  W 1983 roku założył grupę Bathory. W 1990 roku zrezygnował z występów na żywo, aby poświęcić czas na nagrywanie albumów z muzykami sesyjnymi. Zagrał na prawie wszystkich albumach na gitarze basowej oraz na perkusji, niekiedy wynajmując perkusistę sesyjnego. W 1994 roku ukazał się album sygnowany jego pseudonimem – Album. Płyta zawierała muzykę rockową. Również jego kolejna płyta, Purity of Essence, zawierała muzykę z tego gatunku. Quorthon miał w planie nagrać cztery płyty z serii Nordland, zmarł jednak w okresie realizacji trzeciego wydawnictwa cyklu.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Multiinstrumentalista – muzyk, który w stopniu bardzo dobrym opanował grę na więcej niż jednym instrumencie muzycznym.

  Śmierć[]

  Quorthon został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu 7 czerwca 2004 roku. Przyczyną jego śmierci był najprawdopodobniej zawał serca. Zmarł w wieku 38 lat, a jego problemy z układem krążenia były powszechnie znane.

  Przez lata trwały spekulacje w sprawie jego prawdziwego nazwiska, które ciągnęły się również po jego śmierci. Jedną z najbardziej przekonujących pogłosek, którą Quorthon niejednokrotnie starał się rozwiać, mówiła, że jego prawdziwe nazwisko to Thomas Forsberg i że był synem właściciela Black Mark Records Börje Forsberga.

  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.Bathory – szwedzki zespół muzyczny istniejący w latach 1983–2004. Nazwa zespołu nawiązuje do postaci "krwawej hrabiny" Elżbiety Batory.

  Black Mark Productions[]

  Börje Forsberg, właściciel Black Mark Productions jest uznawany za ojca Quorthona. Jednak Quorthon zaprzeczył temu mówiąc: "Boss ma 52 lata, a ja mam 37 lat". Jego młodszą siostrą jest Jennie Tebler, wraz z którą nagrał dwie piosenki znajdujące się na kompilacjii "In Memory of Quorthon".

  Black Mark Productions - niezależna szwedzka wytwórnia muzyczna, wyspecjalizowana w gatunkach heavy metal, black metal i death metal.In Memory of Quorthon – limitowany box podsumowujący twórczość szwedzkiego zespołu muzycznego Bathory. Na to wydawnictwo składają się: plakat, książka, trzy płyty kompaktowe, płyta DVD z teledyskiem One Rode to Asa Bay i wywiadem udzielonym dla MTV w 1990 roku. Został wydany 3 czerwca 2006 roku. Wszystkie utwory składające się na to wydawnictwo zostały zremasterowane.

  Dyskografia[]

   Zobacz więcej w artykule Bathory, w sekcji Dyskografia.
  Albumy solowe
 • Album (1994)
 • Purity of Essence (1997)
 • Przypisy

  1. BATHORY Mastermind QUORTHON Dead At 39 - June 8, 2004 (ang.). www.blabbermouth.net. [dostęp 2013-07-05].
  2. Eduardo Rivadavia: Bathory Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-01-20].
  3. BATHORY: 'In Memory Of Quorthon' Box Set Due In June – Apr. 15, 2006 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2009-03-22].
  4. QUORTHON's Sister JENNIE TEBLER To Release Full-Length Debut - Mar. 2, 2008 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2012-01-20].
  Black Mark Productions - niezależna szwedzka wytwórnia muzyczna, wyspecjalizowana w gatunkach heavy metal, black metal i death metal.Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.513 sek.