• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quiz

  Przeczytaj także...
  Teleturniej – specyficznie telewizyjny gatunek dziennikarski i typ telewizyjnego programu rozrywkowego. Polega na wykonywaniu przed kamerami przez uczestników (na ogół dobieranych na zasadzie otwartych eliminacji, choć czasem specjalnie zapraszanych do programu – wówczas są to z reguły osoby powszechnie znane) narzuconych im przez organizatora zadań, za co otrzymują – niekiedy bardzo wysokie – nagrody.Legenda miejska (ang. urban legend) – pozornie prawdopodobna informacja rozpowszechniana w mediach, Internecie bądź w kręgach towarzyskich, która budzi wielkie emocje u odbiorców, zazwyczaj nieprawdziwa.
  Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

  Quiz – rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z zapytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu.

  Kolokwium (łac. colloquium – rozmowa) – ustny sprawdzian bieżącej wiedzy i umiejętności studentów szkół wyższych, na zajęciach ćwiczeniowych oraz na wykładach, na studiach będący podstawą m.in. do wystawienia zaliczenia z danego przedmiotu lub dopuszczenia do egzaminu.Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Zabawa bywa niekiedy prowadzona przed kamerami telewizyjnymi, wówczas quiz taki staje się odmianą teleturnieju.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Słowo to pojawia się w angielszczyźnie po raz pierwszy ok. 1780 roku; jego źródłosłów jest nieznany, być może miało swój początek w slangu studenckim. Początkowo oznaczało „dziwną osobę” bądź też „dowcip, żart”. Prawdopodobnie przez skojarzenie ze słowami typu „inquisitive” („pytający”) nabrało później znaczenia „badać, oglądać uważnie”, a stąd (od połowy XIX w.) „test, sprawdzian”.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Istnieje także pewna dobrze znana miejska legenda o pochodzeniu tego słowa, głosząca że w 1791 roku, właściciel teatru w Dublinie, James Daly, założył się o to, że w ciągu dwudziestu czterech godzin wprowadzi do użycia nowe słowo. W tym celu wynajął grupę ludzi, którzy otrzymali za zadanie napisać na murach Dublinu słowo-nonsens "quiz". Dzięki temu, w przeciągu dnia słowo to zyskało rozgłos i otrzymało swoje dzisiejsze znaczenie (skoro nikt go nie znał, powszechnie myślano, że to pewien test). Jednakże, nie ma żadnego dowodu potwierdzającego tę tezę, a samo słowo było w użytku przed 1791 rokiem .

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kolokwium
 • Quiz Show - film
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiło się (dziś nieużywane) słówko "quoz" o podobnym znaczeniu i równie niejasnym pochodzeniu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. quiz, n. (ang.). oed.com. [dostęp 2018-10-03].
  2. quiz, v.1 (ang.). oed.com. [dostęp 2018-10-03].
  3. quoz, n. (and int.) (ang.). oed.com. [dostęp 2018-10-03].
  4. World Wide Words: Quiz. World Wide Words, 1999-02-27. [dostęp 2009-11-01].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.