• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quinta da Regaleira

  Przeczytaj także...
  Pałac Narodowy Sintra (port: Palácio Nacional de Sintra, zwany również Palácio da Vila, Pałac Miejski) – pałac znajdujący się w miejscowości Sintra, w dystrykcie Lizbona, w Portugalii. Dawna letnia rezydencja królów Portugalii. Jest najlepiej zachowanym średniowiecznym pałacem królewskim w Portugalii. Obecnie mieście się w nim muzeum historyczne.Pałac Seteais – klasycystyczny pałac położony w Sintrze, w Portugalii. Obecnie jest to luksusowy hotel, restauracja oraz atrakcja turystyczna, wchodząca w skład Krajobrazu Kulturowego Sintry, wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac został zbudowany dla holenderskiego konsula Daniela Gildemeestera.
  Pałac Monserrate (port: Palácio de Monserrate) – egzotyczna pałacowa willa, położona w pobliżu Sintry, w Portugalii. Odrestaurowana została w 1858 roku przez Francisa Cooka, angielskiego baroneta Visconde de Monserrate, utworzonego przez króla Ludwika. Francis Cook zwrócił się do angielskiego architekta, Jamesa Thomasa Knowlesa, by ten zaprojektował willę. Architektura jest inspirowana budowlami Mogołów i jest unikalna w skali Portugalii. Wraz z innymi pobliskimi pałacami, takimi jak np. Pałac Pena, jest dobrym przykładem architektury epoki romantyzmu w Sintrze.

  Quinta da Regaleira – rezydencja oraz park znajdujący się w pobliżu zabytkowego centrum miasta Sintra, w Portugalii. Jest wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ramach "Krajobrazu Kulturowy Sintry". Wraz z innymi pałacami w tym obszarze (takimi jak Pałac Narodowy Sintra, Pałac Pena, Pałac Monserrate i pałac Seteais), jest uważana za jedną z głównych atrakcji turystycznych Sintry. Kompleks składa się z romantycznego pałacu i kaplicy oraz luksusowego parku, w którym znajdują się jeziora, groty, studnie, ławki, fontanny, a także wiele budowli o unikatowych kształtach. Pałac jest również znany jako "Pałac Milionera Monteiro" - nazwa ta nawiązuje do nazwiska dawnego właściciela pałacu, bogatego kupca António Augusto Carvalho Monteiro.

  Pałac Pena (port: Palácio Nacional da Pena) – pałac pochodzący z okresu romantyzmu w São Pedro de Penaferrim, w miejscowości Sintra, w Portugalii. Pałac stoi na szczycie wzgórza nad miastem Sintra, a w pogodny dzień można go łatwo dostrzec z Lizbony i wielu miejsc jej obszaru metropolitalnego. Jest Pomnikiem Narodowym i stanowi jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wieku na świecie. Pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznany został za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Jest również użytkowany okazjonalnie przez Prezydenta Republiki Portugalskiej oraz innych urzędników państwowych.Sintra - miasto gminne w Portugalii, w dystrykcie Lizbony. Leży ok. 25 km na północny zachód od Lizbony. Liczy około 33 000 mieszkańców.

  Od roku 2002 jest obiektem chronionym jako obiekt interesu publicznego.

  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

  Przypisy

  1. Quinta da Regaleira (port.). patrimoniocultural.pt. [dostęp 2015-08-20].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.