• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Qui-Gon Jinn

  Przeczytaj także...
  Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera. Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.
  Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.

  Qui-Gon Jinn (92-32 BBY) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów filmowej sagi Gwiezdne wojny (pojawił się tylko w jednej części gdzie był jednym z głównych bohaterów, po czym jego dalsze losy zostały rozwinięte przez książki i komiksy). Mistrz Jedi, uczeń Hrabiego Dooku, nauczyciel i mentor Obi-Wana Kenobiego oraz według pewnych książek Xanatosa. Szczególną wagę przykładał do kwestii słuchania „żywej Mocy”. Jego miecz świetlny miał zieloną klingę.

  Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.Naboo (fikcyjne miejsce z sagi filmowej Gwiezdne wojny) to znacznie oddalona od centrum galaktyki rodzinna planeta senator Padmé Amidali, która została jej królową w wieku 14 lat. Naboo to planeta słabo zaludniona, posiadająca niewielkie siły zbrojne, których trzon to pewna liczba pięknych, ale słabo wyposażonych kosmicznych myśliwców, ochotnicza straż wyposażona w krótką broń ręczną, dysponująca niewielką ilością nieopancerzonych pojazdów wsparcia. Pomimo wielkich walorów przyrodniczych i kulturowych (mieszkańcy Naboo słynęli z wyrobu wspaniałych ornamentów i pięknych konstrukcji z kamienia, metalu i tworzyw sztucznych, czego przykładem są choćby ich statki kosmiczne), Naboo stała się areną krwawych bitew z wojskami chciwej Federacji Handlowej, kierowanej przez podstępnych Sithów.

  W rolę Qui-Gona wcielił się Liam Neeson.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nieznana jest planeta jego urodzenia. Rok po narodzinach zaczął być szkolony na rycerza Jedi; w wieku 13 lat został padawanem hrabiego Dooku. Qui-Gon uzyskał tytuł mistrza, gdy jego pierwszy padawan został rycerzem, choć jego drugi uczeń, Xanatos z planety Telos, nie zdołał tego dokonać. Trzecim i ostatnim padawanem Qui-Gona był Obi-Wan Kenobi.

  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Telos to fikcyjna planeta ze świata Gwiezdnych wojen. Wzmiankowana jest w grze komputerowej Star Wars: Knights of the Old Republic, rozgrywa się na niej część akcji gry Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Na samym początku wojny domowej Jedi planeta Telos została spustoszona przez siły Sithów pod dowództwem admirała Karatha. Bombardowanie orbitalne zarówno zmiotło z jej powierzchni miasta i ośrodki przemysłowe, jak i zniszczyło większość fauny i flory. Rząd Republiki Galaktycznej podjął się próby odtworzenia dawnego środowiska planety, zatrudniając w tym celu ithoriańskich specjalistów od ochrony ekosystemów, a także Korporację Czerka.

  W roku 32 BBY wraz ze swoim trzecim padawanem wziął udział w misji dyplomatycznej mającej rozwiązać kwestię blokady planety Naboo przez flotę Federacji Handlowej. W wyniku próby zabójstwa podjętej przez dowództwo Federacji obaj Jedi znaleźli się na powierzchni planety, gdzie oswobodzili z rąk oddziałów federacyjnych królową Amidalę.

  Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.Hrabia Dooku – postać z uniwersum Gwiezdnych wojen. Mistrz Jedi, opuścił Zakon, by stać się w końcu Lordem Sithów znanym pod imieniem Darth Tyranus, a także przywódcą Konfederacji Niezależnych Systemów.

  Podczas ucieczki z oblężonej planety Naboo Qui-Gon z towarzyszami odnaleźli na Tatooine młodego Anakina Skywalkera, którego przy jego wydatnej pomocy wykupili z niewoli. Tuż przed odlotem z planety Mistrz Jedi stoczył nierozstrzygniętą walkę z Darthem Maulem, którego rozpoznał jako Sitha.

  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Rada Jedi to instytucja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Organizacja ta, zwana też Najwyższą Radą Jedi, stanowiła za czasów Starej Republiki grupę dwunastu mądrych i potężnych Mistrzów Jedi, wybranych, by przewodzić Zakonowi Jedi oraz doradzać Kanclerzom Republiki Galaktycznej.

  Po przybyciu na Coruscant przedstawił Anakina Radzie Jedi i poprosił ją o pozwolenie na zostanie nauczycielem byłego niewolnika. Zgody jednak nie uzyskał. Mimo to postanowił uczyć młodego Skywalkera.

  Śmierć[ | edytuj kod]

  Po wygranej bitwie z federacją handlową Qui-Gon Jinn i Obi-wan Kenobi znaleźli się przy bramie, gdzie rozpoczęli walkę z Darth Maulem. Walczyli z nim, dopóki nie znaleźli się w szybie. Qui-Gon Jinn, oddzielony od swojego ucznia, stoczył walkę z Sithem, który przebił go swoim mieczem. Chwilę później Obi-Wan Kenobi pomścił jego śmierć, przecinając zabójcę mieczem w talii i zrzucając go do szybu.

  Miecz świetlny – w uniwersum Gwiezdnych Wojen tradycyjna broń rycerzy Jedi, później używana także przez Mrocznych Jedi i Sithów. Zbudowanie własnego miecza świetlnego jest jednym z ważnych etapów na drodze do uzyskania tytułu Padawana Jedi. Zanim to nastąpi, młodzi uczniowie korzystają z mieczy treningowych, a z upływem czasu mistrz zdradza swojemu uczniowi tajniki budowy "prawdziwego" miecza.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Po śmierci[ | edytuj kod]

  Liam Neeson - odtwórca roli Qui-Gona

  W Zemście Sithów Mistrz Yoda mówi uczniowi Qui-Gon Jinna, że jego mistrz „wkroczył na ścieżkę nieśmiertelności” oraz obiecuje, że nauczy Obi-Wana porozumiewać się z byłym mistrzem. Qui-Gon ma też przekazać obu Jedi wiedzę o tym, jak samemu osiągnąć nieśmiertelność. Obi-Wan komunikował się z Qui-Gonem od 19 roku BBY do roku 0 BBY, w którym „poznał się” z Lukiem Skywalkerem, Yoda prawdopodobnie do śmierci. Dzięki Qui-Gonowi zarówno Obi-Wan, jak i Yoda stali się po śmierci potężniejsi, niż można to sobie wyobrazić.

  Federacja handlowa – fikcyjna organizacja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Swoim zasięgiem obejmuje całą galaktykę. Frachtowce Federacji Handlowej skupują, przewożą i sprzedają towary z najdalszych zakątków galaktyki.Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Qui-Gon Jinn w Bibliotece Ossus (pol.)
 • Qui-Gon Jinn w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
 • Qui-Gon Jinn w Wookieepedii (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Ossus to internetowa encyklopedia Gwiezdnych wojen w Polsce, oparta na systemie Wiki. Została uruchomiona 11 sierpnia 2006. Nie znajduje się na serwerze Wikia, jest całkowicie niezależna. Obecnie posiada ponad 10000 haseł, plasując się na czwartym miejscu pod tym względem wśród Star Wars Wiki na świecie. Współpracuje także z innymi, polskimi stronami internetowymi czy organizacjami inspirowanymi Gwiezdnymi wojnami. Od 3 lipca 2007 encyklopedia ma status oficjalnej polskiej Star Wars Wiki – tytuł ten przejęła po Empirepedii, która obecnie jest opuszczona przez administrację i fanów.
  Darth Maul – jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Przedstawiciel rasy Zabrak, uczeń Dartha Sidiousa, urodzony na planecie Iridonia w roku 54 BBY. Na wzór pradawnych Sithów został wytatuowany na całej powierzchni ciała, co budziło grozę wśród jego wrogów. Jego bronią był dwustronny miecz świetlny o szkarłatnych ostrzach, którym potrafił posługiwać się ze śmiertelną precyzją.
  BBY (ang. Before Battle of Yavin) - przed bitwą o Yavin. Czasem również BNH (ang. Before "New Hope") - przed Nową nadzieją. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie przed wydarzeniami przedstawionymi w części IV - Nowa nadzieja.
  Obi-Wan Kenobi - postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Gwiezdnych wojen. Rycerz, a następnie mistrz Jedi, z reguły posługiwał się niebieskim mieczem świetlnym. W częściach IV-VI filmu w rolę Obi-Wana wcielił się Alec Guinness, zaś w częściach I-III - Ewan McGregor.
  Yoda – postać fikcyjna, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny: mierzący 0,66 m wzrostu, lecz nieprzeciętnie potężny zielonoskóry Mistrz Jedi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.