• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quetzaltenango - departament

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Olintepeque – niewielkie miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone 7 km na północ od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, nad rzeką Xequijel. Miasto leży w rozległej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2350 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 22 825 mieszkańców.
  La Esperanza – niewielkie miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone kilka km na zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango. Miasto leży w rozległej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2465 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 14 158 mieszkańców.
  Widok na wulkan Siete Orejas oraz krajobraz departamentu Quetzaltenango

  Quetzaltenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo-zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Quetzaltenango. Departament graniczy na zachodzie z departamentem San Marcos, na południu z departamentami Retalhuleu i Suchitepéquez, na wschodzie graniczy z departamentem Sololá i Totonicapán i na północy wąskim pasem z departamentem Huehuetenango.

  Cantel – miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 18 km na wschód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango. Miasto leży w szerokiej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2 317 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miejscowości wyniosła 21 531 mieszkańców.. Przemysł spożywczy, włókienniczy.Momostenango - miasto w Gwatemali, w departamencie Totonicapán. W 2006 roku liczyło 39 900 mieszkańców. Przemysł spożywczy, włókienniczy.

  Jest średnim pod względem wielkości, lecz jednym z czołowych pod względem liczebności mieszkańców departamentem Gwatemali. Najważniejszymi miastami w departamencie oprócz stołecznego są Cantel, Coatepeque, Totonicapán i Momostenango. Departament na północy ma typowo górski charakter ukształtowania powierzchni a średnie wyniesienie nad poziom morza wynosi 2333 m. Klimat jest umiarkowany do chłodnego, z dużymi amplitudami dobowymi.

  San Carlos Sija – miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 25 km na północ od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango. Miasto leży w rozległej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2630 m n.p.m. Według danych statystycznych z 2002 roku miejscowość liczyła 11 461 mieszkańców.Huitán – niewielkie miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 40 km na północny-zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, oraz około 80 km na wschód od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2752 m n.p.m.. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 7 215 mieszkańców.

  Podział departamentu[ | edytuj kod]

  W skład departamentu wchodzą 24 gminy (municipios).

  1. Almolonga
  2. Cabricán
  3. Cajolá
  4. Cantel
  5. Coatepeque
  6. Colomba
  7. Concepción Chiquirichapa
  8. El Palmar
  9. Flores Costa Cuca
  10. Génova
  11. Huitán
  12. La Esperanza
  13. Olintepeque
  14. San Juan Ostuncalco
  15. Palestina de Los Altos
  16. Quetzaltenango
  17. Salcajá
  18. San Carlos Sija
  19. San Francisco La Unión
  20. San Martín Sacatepéquez
  21. San Mateo
  22. San Miguel Sigüilá
  23. Sibilia
  24. Zunil
   Zapoznaj się również z: Podział administracyjny Gwatemali.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Viaje a Guatemala - Quetzaltenango (hiszp.). [dostęp 2012-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-04)].
  2. Caracterización Departamental Quetzaltenango 2012 (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística Guatemala. [dostęp 2016-07-23].
  3. Departamentos - Quetzaltenango (hiszp.). [dostęp 2016-07-24].
  Huehuetenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Huehuetenango. W skład departamentu wchodzą 32 gminy (municipios). Departament graniczy na wschodzie z departamentem Quiché, na południu z departamentami Totonicapán, Jutiapa i San Marcos (departament), natomiast zachodnią i północną granicę stanowi granica państwowa z Meksykiem.Sibilia – niewielka miejscowość w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 35 km na północny-zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango. Miejscowość leży w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2755 m n.p.m. Jest gminą jednolitą etnicznie, w 83% zamieszkaną przez ludność tubylczą posługująca się językiem mame oraz językiem kicze. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 1 387 mieszkańców. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy hiszpańskiego miasta Sewilla.
  Warto wiedzieć że... beta

  Concepción Chiquirichapa – miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone 15 km na zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, oraz około 80 km na wschód od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w szerokiej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2 565 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miejscowości wyniosła 12 011 mieszkańców.
  Flores Costa Cuca – miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 60 km na południowy-zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, oraz około 50 km na wschód od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży na obniżeniu pacyficznym gór Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 540 m n.p.m. Najliczniejszą grupą etniczniczną (ponad 41%) jest ludność posługująca się majańskim językiem mame. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 23 307 mieszkańców.
  Totonicapán – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w południowo zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Totonicapán (miasto). Departament graniczy na zachodzie i południu z departamentem Quetzaltenango, na południu z departamentem Sololá, na wschodzie graniczy z departamentem Quiché i na północy z departamentami Huehuetenango (departament).
  San Martín Sacatepéquez – niewielkie miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 20 km na zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango. Miasto leży w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2469 m n.p.m. Jest zamieszkane głównie przez ludność mówiącą w języku mame. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 4 273 mieszkańców.
  Salcajá – niewielkie miasto w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone 13 km na północny-wschód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, nad rzeką Samalá. Miasto leży w rozległej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2322 m n.p.m. Według danych szacunkowych w 2012 roku miejscowość liczyła 14 679 mieszkańców.
  Quetzaltenango – miasto w południowo-zachodniej Gwatemali, położone w Kordylierach na wysokości 2350 m n.p.m. Ludność: 172 tys. (2013) - czwarte pod względem liczby mieszkańców miasto Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Quetzaltenango.
  Cajolá – niewielka miejscowość w Gwatemali, w departamencie Quetzaltenango, położone około 18 km na zachód od stolicy departamentu miasta Quetzaltenango, oraz około 90 km na wschód od granicy państwowej z meksykańskim stanem Chiapas. Miasto leży w szerokiej kotlinie w górach Sierra Madre de Chiapas, na wysokości 2 510 m n.p.m. Jest zamieszkane głównie przez ludność mówiącą w języku mame, a język hiszpański jest drugim językiem. Według danych szacunkowych w 2012 roku liczba ludności miejscowości wyniosła 2 812 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.