• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Quendi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Rivendell (sin. Imladris) – siedziba elfów ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, znana jako dom Elronda z fabuły Hobbita i Władcy Pierścieni. W mitologii Śródziemia odgrywa rolę bezpiecznego miejsca, w którym pielęgnuje się tradycje i dawną wiedzę.Góra Przeznaczenia (sind. Amon Amarth, Orodruina) – wulkan ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Wyobrażenie elfa

  Quendi (qya. Mówiący) – określenie wszystkich elfów w stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Biogramy elfów zostały przedstawione w artykułach Lista Calaquendich oraz Lista Sindarów i Moriquendich.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Elfowie zostali powołani do istnienia w trzecim temacie Ainulindalë. Pojawili się w Śródziemiu nad zatoką Cuiviénen podczas Lat Drzew, gdy nad Śródziemiem świeciły tylko gwiazdy. Byli pierwszymi, przed ludźmi, Dziećmi Iluvatara na Ardzie i z tego powodu nazywani byli Pierworodnymi.

  Sauron (qya. Ohydny) – fikcyjna postać ze stworzonej przez Tolkiena mitologii Śródziemia. W zbiorze opowieści Silmarillion jest sługą Morgotha, podczas gdy we Władcy Pierścieni występuje już jako główny antagonista. Zostaje wspomniany również w Hobbicie jako Czarnoksiężnik, choć nie jest wymienione jego imię.Druga Era – okres w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. W Listach Tolkien nazwał ją dość mroczną epoką.

  Byli jedną z najpotężniejszych ras Ardy. Osiągnąwszy dorosłość praktycznie nie starzeli się, dzięki czemu mogli żyć wiecznie, lecz wielu z nich ginęło, np. w walce. Cenili piękno w różnych jego przejawach – zajmowali się poezją i śpiewem, tworzyli klejnoty i wspaniałe miasta.

  Posługiwali się m.in. quenyą i sindarinem, które zapisywali sarati, tengwarem lub certarem.

  Beleriand (sin. Balar-kraj) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia opisana w powieści Silmarillion. Istniała do końca Pierwszej Ery Słońca.Spółgłoska nosowa miękkopodniebienna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczanej symbolem: [ŋ].


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Pierścienie Władzy (także Wielkie Pierścienie) – artefakty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający listę lasów występujących w stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Hasła przedstawione są w kolejności alfabetycznej według kontynentów, krain i nazw.
  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.
  Sarati – system znaków wymyślony i opracowany przez J. R. R. Tolkiena, występujący w stworzonej przez niego mitologii Śródziemia.
  Leśne Królestwo (ang. Woodland Realm) – królestwo elfów ze stworzonej przez J. R. R.Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Belegost – siedziba krasnoludów ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Pojawia się w Silmarillionie. Pewne informacje na jego temat znajdują się w Dodatkach do Władcy Pierścieni. Jest zaznaczony i podpisany na mapie Beleriandu dołączonej do Silmarillionu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.