• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Queluz

  Przeczytaj także...
  Pałac Królewski w Queluz (port: Palácio Real de Queluz) – pałac pochodzący z XVIII wieku, znajdujący się w Queluz, w gminie Sintra, w dystrykcie Lizbona. Jest jednym z ostatnich wielkich budynków wzniesionych w stylu rokoko w Europie. Pałac został wybudowany jako letnia rezydencja dla króla Piotra III, który później był mężem swojej siostrzenicy, królowej Marii I.Sintra - miasto gminne w Portugalii, w dystrykcie Lizbony. Leży ok. 25 km na północny zachód od Lizbony. Liczy około 33 000 mieszkańców.
  Rokoko – nurt stylistyczny, obecny zwłaszcza w architekturze wnętrz, ornamentyce, rzemiośle artystycznym i malarstwie, występujący w sztuce europejskiej w latach ok. 1720-1790. Nurt rokokowy wyróżnia się także w dziejach literatury.

  Queluz – portugalskie miasto, freguesia w Dystrykcie Lizbońskim, w gminie Sintra.

  Powierzchnia wynosi 2,93 km², a liczba ludności 27 913 (dane z 2001 roku). Gęstość zaludnienia wynosi 9 526,6 osób na km². Freguesia Queluz jest znana głównie z tego, że znajduje się w niej Pałac Królewski, XVIII-wieczna budowla będąca wzorcowym przykładem architektury rokoko w Portugalii.

  Pedro I (ur. 12 października 1798 w Queluz, zm. 24 września 1834 tamże) – cesarz Brazylii w latach 1822-1831, także krótko król Portugalii jako Piotr IV, zwany Królem-Żołnierzem (port. Pedro IV o Rei-Soldado) od 10 marca do 28 maja 1826. W Brazylii zwany potocznie Dom Pedro. Najstarszy syn króla Jana VI z portugalskiej dynastii Bragança i jego żony Charlotty Joachimy, córki króla Hiszpanii Karola IV. Należał do masonerii.

  24 lipca 1997 roku Queluz otrzymała prawa miejskie. Tego dnia została odłączona od Massamá i Monte Abraão.

  W Queluz urodził się Piotr I, cesarz Brazylii, oraz wielu innych portugalskich monarchów.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.